Česko
29. Freuler
30. Embolo
45. Schick

Vítejte u on-line přenosu z utkání Ligy národů A mezi Švýcarskem a Českem. Zápas začíná v úterý 27. září ve 20:45.

Úvodní sestavy:

Švýcarsko: Sommer - Widmer, Elvedi, Schär, Rodríguez - Freuler, Xhaka (C) - Shaqiri, Sow, Vargas - Embolo.
Náhradníci: Mvogo - Mbabu, Itten, Zakaria, Seferović, Steffen, Amdouni, Ndoye, Cömert, Frei.
Trenér: Murat Yakin.

Česko: Vaclík - Coufal, Kúdela, Zima, Jemelka - Souček (C), Kalvach - Černý, Barák, Vlkanova - Schick.
Náhradníci: Staněk, Pavlenka - Zelený, Hložek, Kuchta, Provod, Havel, Lingr, Tecl, Ševčík, Král.
Trenér: Jaroslav Šilhavý.

Rozhodčí: Peljto - Macić, Beljo

Švýcarsko po vlažném startu do Ligy národů, kdy prohrálo první tři duely, zavelelo k záchraně. Po domácí výhře proti Portugalsku zvítězili na půdě Španělska 2:1 a má na svém kontě 6 bodů. To Švýcarům zajišťuje 3. místo, které jim garantuje udržení se v elitní skupině Ligy národů.

Švýcaři slaví gól v zápase Ligy národů Česko - Švýcarsko
Švýcaři slaví gól v zápase Ligy národů Česko - Švýcarsko | Foto: Reuters

Česko naopak mělo výborný start. V úvodním utkání porazilo 2:1 Švýcary a poté dlouho sahalo po výhře také proti Španělsku. Španělé ale nakonec díky trefě v poslední minutě zachránili alespoň remízu 2:2. To ale bylo z českého pohledu vše, co se tedy bodového zisku týče. Následovaly dvě porážky od Portugalska a jedna od Španělska. Češi navíc v těchto duelech nevstřelili ani gól a dnes tak z pozice čtvrtého týmu tabulky musí naplno bodovat, aby se zachránili v nejvyšších patrech Ligy národů.

Patrik Schick
Patrik Schick | Foto: Milan Kammermayer

Češi si v minulém kole pořádně zkomplikovali cestu za záchranou. Doma proti Portugalsku vybouchli v poměru 0:4…

Češi se v dnešním duelu vracejí k rozestavení 4-2-3-1 a trenér Šilhavý udělal v sestavě několik změn. V obraně začne od začátku Ondřej Kúdela a v záloze poté vyběhnou na trávník od prvních minut Kalvach, Vlkanova či Černý.

České fanoušky již dnes potěšila lvíčata, která zvládla baráž o Euro a po bezbrankové remíze v odvetě proti Islandu si zajistila postup na mistrovství Evropy.

Oba reprezentační celky nastupují na hrací plochu a před úvodním hvizdem ještě budou pochopitelně následovat státní hymny.

1.

Začal první poločas.

1.

Švýcaři ihned po úvodním výkopu míč ztratili a po krátké kombinaci přenesl hru na pravou stranu Souček. Tam se však Coufal s Černým k centru nedostali.

2.

Dlouhý Coufalův aut Souček neprodloužil, ale po zásahu domácí obrany mají hosté k dispozici roh.

2.

Po něm přišla první šance českého celku. Na středu malého čtverce dopadl centr na hlavu Součka, který z ideální pozice trefil jen prostředek brány, kde byl připravený Sommer.

3.

Domácí se posléze snažili dvakrát překonat obranu Čechů, nicméně ani jednou se jim to nepovedlo a nyní bude Vaclík odkopávat do své brány.

4.

Hlavní rozhodčí zákrok na Vlkanovu neodpískal, ale Švýcaři toho nedokázali patřičně využít.

5.

Sow si dobře naběhl na pas do pokutového území, avšak přihrávka před bránu končí v rukavicích Vaclíka.

6.

Dlouhý nákop domácích pustil Zima zkušeně za sebe a Vaclík tak bude mít dostatek času na rozehrávku.

7.

Schick měl dostatek prostoru ve vápně, ale ještě míč posunul za hranici šestnáctky, odkud ale Jemelka pálil nad bránu Sommera.

8.

Tohle byla nádhera, jen bohužel ne s gólovou tečkou. Adam Vlkanova si ideálně míč zpracoval hrudníkem a poté z pětadvaceti metrů vyprodukoval krásnou ránu, která orazítkovala břevno domácí brány.

9.

Shaqiri z pravé strany centroval před Vaclíka, ale nabídka končí až za bránou českého týmu.

10.

Švýcaři vysunuli vysoký presink, který jim ale zisk míče nepřinesl. Coufal otřel pas o soupeře a bude moci vhazovat.

11.

Souček uhlídal míč před Shaqirim a balon posléze opustil hrací plochu. Další odkop v podání Vaclíka.

12.

Souček měl nyní dobrou myšlenku, avšak přenesení hry na Coufala se mu nevyvedlo a balon tak sebral Yann Sommer.

13.

Ze střední vzdálenosti pálil nyní Černý, nicméně jeho ránu dokázala srazit defenzíva Švýcarů.

14.

Černý si pohybem na střed dobře říkal o míč, ale pas za obranu byl příliš dlouhý a doskákal až k Sommerovi.

15.

Souček si nenápadně seběhl na levou stranu šestnáctky, kde ho také Jemelka našel. Následný pas před bránu ale domácí zlikvidovali.

16.

Švýcarsko během minuty zahrávalo dva rohové kopy, ale v obou případech se česká obrana výborně ubránila.

18.

Vargas dostal dost prostoru po centru Shaqiriho, ale balon si nezpracoval ideálně a Vlkanova poté hlavou uklidil míč k Vaclíkovi.

19.

Embolo se přes Zimu nedostal k přihrávce do vápna a čeští hráči posléze balon vyvezli pryč.

21.

Embolo neskutečným způsobem od poloviny odmítl snad tři české hráče a poté přihrál na Sowa, který se neprosadil se svou střelou a také následnou ránu domácích srazila hostující obrana.

22.

Další velká šance Čechů! Schick výborně sklepl patou k Černému, jehož technický obstřel z hranice vápna vyrazil Sommer na roh.

23.

Této standardce se Švýcaři hravě ubránili a dostali balon do bezpečné vzdálenosti od své brány.

24.

Coufal na přední tyči zastavil centr od rohového praporku a Češi tak vyklízejí vlastní šestnáctku.

24.

Vargas nyní dělal velké starosti české defenzívě a nakonec vypálil z rohu šestnáctky. Ke smůle domácích však pouze do boční sítě.

25.

Schick šikovně pouštěl balon za sebe na Černého, který okamžitě vracel uličkou balon Schickovi. To však velmi dobře přečetla domácí obrana, která akci zhatila.

27.

Rodríguezův centr nedokázal tečovat Embolo, ale po chvíli je pískán faul Vlkanovy u postranní lajny.

28.

Švýcarům se signál příliš nepovedl a vpřed do rychlého brejku vyrazil Vlkanova s Černým. Druhý jmenovaný posléze pálil z dobré pozice na hranici pokutového území, avšak svou ranou minul zadní tyč.

29.

Švýcarsko dává gól! Domácí trestají zahozené šance Čechů a ujímají se vedení. Centr Shaqiriho z pravé strany na malé vápno našel přesně hlavu REMO FREULERA, jenž pohodlně překonává Vaclíka.

30.

Švýcarsko dává gól! Tak to je minuta hrůzy pro české hráče. Ti krátce po rozehrávce ze středového kruhu míč ztratili, k balonu se dostal BREEL EMBOLO, jenž z hranice pokutového území uklidil míč placírkou krásně k k levé tyči.

33.

Češi se snažili rychle zareagovat, avšak centr Coufala nepřinesl další šanci hostů.

34.

Sommer si nyní zakřičel a sebral nepřesnou přihrávku hostů do rukavic.

35.

Sow málem připravil další gólovky pro Vargase, ale na poslední chvíli jej zastavila česká defenzíva.

37.

Švýcarsko nyní okupuje polovinu soupeře, ale zatím marně hledá další skulinu v české obraně.

38.

Rodríguez se dostal na třiceti metrech k odraženému balonu, nicméně rána se mu vůbec nepovedla a balon letěl mimo bránu Vaclíka.

39.

Kalvach hledal v náběhu za obranu Černého, avšak ten se zastavil a balon tak doputoval až k Sommerovi.

40.

Barák zajímavě centroval na střed šestnáctky, kde ale hlavou zkušeně zahrál k vlastnímu gólmanovi Xhaka.

42.

Tak ani teď to není gól! Jemelka vyslal krásný centr zleva na zadní tyč, kde situaci zavíral Coufal, jenž krásným half-volejem napálil jen tyč.

43.

Centr na Embola byl příliš dlouhý a bude se tak znovu jen kopat od brány Čechů.

45.

Česko dává gól! Tak přeci jen se povedlo českému celku do poločasu snížit. Po pěkné akci na levé straně přišla přesná příhra na střed vápna, kam si naběhl PATRIK SCHICK, jenž parádně trefil svou ránu k bližší tyči.

45.

Skončil první poločas.

Je za námi úvodní dějství zápasu, která v konečném důsledku vyzněla daleko lépe pro domácí. Byli to však Češi, kteří si paradoxně vytvořili první tři velké šance. Nejprve Souček hlavou nepřekonal Sommera, Vlkanova posléze napálil krásnou ranou břevno a poté se neprosadil ani Černý. A tak ve 29. minutě přišel trest. Remo Freuler přetavil hlavou ve vedoucí gól centr Shaqiriho. V té stejné minutě navíc Češi inkasovali podruhé. České hrubky následně využil Breel Embolo, jenž přesnou střelou překonal Vaclíka podruhé. V závěru půle ještě Coufal po Jemelkově centru napálil tyč, ale ve 45. minutě jsme se již radovali ze snížení. Povedenou akci hostů zakončil přesně Patrik Schick. Do kabin si tak domácí odnášejí již jen jednobrankový náskok.

46.

Začal druhý poločas.

46.

Češi připravili do druhé půle dvě změny. Milan Havel nahradil Ondřej Kúdelu a zraněný Tomáš Vaclík přepustil místo Jindřichu Staňkovi.

47.

Krátce po pauze si mohli domácí vzít zpět dvoubrankové vedení. Na zadní tyči zakončoval Embolo nejprve do Zimy a po chvíli stejný hráč z dorážky těsně minul bránu Staňka.

49.

Černý se nyní zapojil do hry z ofsajdového postavení a akce českého týmu tak záhy končí.

51.

Češi nyní kombinovali v blízkosti pokutového území, avšak domácím se podařilo český celek vytlačit pryč.

52.

Vlkanova si krásně na středu hřiště povodil Freulera, ale poté nepředal přesně balon do vápna Patriku Schickovi.

53.

Jindřich Staněk si následně došel pro další centr z pravé strany a okamžitě rozehrává na kopačky svých spoluhráčů.

54.

Kombinace na malém prostoru vyústila k ránu z nitra pokutového území. Schickovo zakončení ale bylo sraženo na roh.

55.

Souček se na bližší tyči snažil procpat míč před bránu přes Sommera, který si poté balon stáhl ze vzduchu.

56.

Breel Embolo se prosadil k parádní hlavičce k tyči, kde Staněk krásným skokem zlikvidoval gólové zakončení soupeře.

57.

Rodríguezův centr odvrátila česká defenzíva, která balon uklidila až na polovinu Švýcarska.

58.

Embolo nádhernou skrytou přihrávkou oslovil ve vápně Sowa, který již mohl pálit, ale ještě hledal před bránou spoluhráče, kteří se k zakončení do prázdné brány nedostali.

59.

Z následného rohu domácí nezahrozili a hosté spěchají vpřed.

59.

Elvedi pustil v souboji před sebe Schicka, který byl ve vápně faulován a je tady penalta pro Česko.

60.

Elvedi za svůj zákrok vidí ještě žlutou kartu.

61.

Druhá neproměněná penalta Čechů ve dvou zápasech za sebou! Tentokrát se k exekuci pokutového kopu postavil Tomáš Souček, který zvolil ze svého pohledu levou stranu, což Sommer vystihl a balon skvěle vyrazil.

63.

Domácí znovu okupují polovinu českého týmu, který zatím soupeře nepouští do další šance.

64.

Lukáš Kalvach má odpracováno a na jeho místo přichází Jan Kuchta. Stejně tak končí i Antonín Barák, který pustil do hry Lukáše Provoda.

65.

Dvě změny připravili i domácí. Embolo pustil do hry Seferoviće a Shaqiri pro změnu Steffena.

67.

Lukáš Provod se odvážně pustil mezi dva soupeře, kteří jej nedovoleně poslali k zemi. Standardní situace pro hosty.

68.

Coufal se svým centrem úspěšný nebyl a ani další akce Čechů ovoce nepřinesla, a tak se vpřed valí zase domácí.

69.

Schär ovšem míč ztratil a zřejmě se ještě zranil, jelikož sedí na trávníku a drží se za zadní stehenní sval.

70.

Sow si přerovnal balon na střelu, nicméně z pětadvaceti metrů zařízení Staňka minul o pořádný kus.

71.

Vargas se snažil prosadit v souboji proti Zimovi, který si ale počínal výborně a svého soupeře k ničemu nepustil.

73.

Vargas dostal výbornou přihrávku za beky, zasekl si balon na střed a poté pěknou ranou na přední tyč přidal třetí gól. Radost Švýcarů však byla velmi krátká, jelikož sudí nakonec odmával ofsajd Vargase, což potvrdil i VAR.

75.

Souček vyhrál hlavičkový souboj, ale při další akci mu balon skočil na ruku a sudí přisuzuje balon domácím.

76.

A další ofsajd Švýcarska. Češi tak budou mít opět klid na rozehrávku.

78.

Černý velmi špatnou přihrávkou daroval balon Švýcarům, kteří ihned uhánějí vpřed.

79.

Nyní se střídá na obou stranách. Za Čechy jde dolů Černý, který pustil do hry Ševčíka. Domácí posílají na plac Amdouniho a Zakariu, kterým přepustili místo Vargas a Sow.

80.

Zimův centr tečoval Xhaka a na bližší tyči balon sebral YannSommer.

82.

Coufal výborným centrem našel hlavu Schicka, který v dobré pozici trochu překvapený zamířil vysoko nad.

83.

Jan Kuchta si dobře zaběhl za obranu domácích, ale k dlouhému míči měl nakonec přeci jen blíž Yann Sommer.

86.

Po Havlově faulu měli domácí výhodu a mohlo tak dojít k centru zprava na malý čtverec, kam se Švýcaři včas nedostali.

88.

Ševčík vyslal krásný centr za obranu, kde na poslední chvíli zasáhla před Havlem domácí obrana.

88.

Tak to je neuvěřitelná smůla! Vladimír Coufal skvěle nacentroval na hlavu Jana Kuchty, jehož křižná hlavička znovu orazítkovala jen tyč.

90.

Hlavní rozhodčí nastavuje 4 minuty.

90+2

V nastavení ještě dostává žlutou kartu Zakaria.

90+3

Jashari se podívá na zbylé okamžiky. Do sprch naopak jde předčasně Freuler.

90+6

Utkání právě skončilo.

Je dobojováno. Češi začali duel aktivně, ale Souček, Vlkanova pálící do břevna a ani Černý své šance neproměnili. Ve 29. a 30. minutě navíc přišel dvojitý trest. Nejprve skóre otevřel Remo Freuler a krátce po něm zvýšil Breel Embolo. Na konci poločasu napálil znovu tyč Coufal, ale ve 45. minutě jsme se již radovali ze snížení. Zasloužil se o to Patrik Schick.

Po přestávce mohlo být s Čechy ještě hůř, ale Embolo ve dvou šancích selhal. V 61. minutě se po faulu na Schicka kopala penalta, ale Tomáše Součka vychytal skvěl Yann Sommer. V 73. minutě sice Vargas přidal třetí branku, ale ta kvůli ofsajdu neplatila. V 88. minutě po centru Coufala hlavičkoval znovu jen do tyče Jan Kuchta, což jen podtrhlo dnešní střelecké trápení. Švýcaři tak porazili Čechy 2:1 a po tomto výsledku sestupuje Česko z elitní skupiny Ligy národů.

Z mé strany je to vše. Přeji dobrou noc a u dalších on-line přenosů na počtenou.