Liga národů A • 5. kolo • 20:45

Česko - Portugalsko

Česko
0:4
0:2, 0:2
Konec zápasu
Portugalsko
33. Dalot
45+2. Fernandes
52. Dalot
82. Jota

Vítejte u on-line přenosu z utkání pátého kola Ligy národů mezi Českem a Portugalskem. Úvodní výkop je naplánován na sobotu 24. září ve 20:45.

K postupu do play-off má ze skupiny 2 momentálně nejblíže Španělsko, nicméně právě Portugalsko je tím týmem, které by sousedovi z Pyrenejského poloostrova mělo nejvíce zatápět. Na úvod Ligy národů uhrálo ve Španělsku remízu 1:1, načež porazilo 4:0 Švýcarsko a 2:0 Česko. Posléze ovšem přišlo nečekané zaváhání, když Santosova družina prohrála těsným výsledkem 0:1 ve Švýcarsku, čímž zavařila i Čechům v boji o udržení.

Portugalci v čele s Cristianem Ronaldem na blížícím se světovém šampionátu v Kataru, na rozdíl od dnešního soupeře, chybět nebudou. Museli do play-off, v němž v rámci semifinále zdolali 3:1 Turecko, v přímém souboji o místenku na turnaj posléze porazili 2:0 Severní Makedonii.

Česká reprezentace má po postupu mezi elitní ligu Ligy národů slibně nakročeno k tomu, aby se mezi ní udržela. Ve čtyřech zápasech nasbírala čtyři body a je o jediný bod před Švýcarskem. Právě proti Švýcarsku svěřenci kouče Trpišovského doma zvítězili 2:1, načež uhráli cennou remízu 2:2 se Španělskem. Následovaly dvě venkovní porážky 0:2 jak v Portugalsku, tak ve Španělsku.

Bohužel, co už je jisté, že se česká reprezentace nepředstaví na mistrovství světa. V baráži o postup se šlo za bezbrankového stavu do prodloužení, v němž o postupu mužstva ze severu Evropy do další fáze rozhodl Robin Quaison.

Česko

Takto vypadá česká sestava pro dnešní zápas: Vaclík - Zima, Brabec, Jemelka - Coufal, Souček, Král, Zelený - Barák - Schick, Hložek.

Kvůli lehčímu zranění na soupisce chybí Jakub Jankto, viróza vyřadila Lukáše Masopusta. K dispozici nebudou podle zpráv z národního týmu ani pro zápas ve Švýcarsku.

Na sestavu Portugalska stále čekáme, největší hvězda soupeře Cristiano Ronaldo v ní ale téměř jistě chybět nebude.

Portugal

Portugalská sestava je následující: Costa - Dalot, Dias, Danilo, Rui - Carvalho, Neves, Fernandes - Ronaldo, Leao, B. Silva.

1.

Zápas začal.

2.

Domácí vstoupili do utkání v tradičních červených dresech. Fotbalisté Portugalska pro dnešní střetnutí navlékli dresy barvy bílé.

3.

Patrik Schick vysokým presinkem vyvinul tlak na brankáře Costu, ten si v poslední chvíli pomohl nahrávkou k levé lajně na beka Mária Ruie.

4.

Jaroslav Zelený zajímavě pustil balón na Adama Hložka, jenž od levé lajna našel za půlkruhem portugalské šestnáctky Patrika Schicka, ten se k zakončení nedostal.

5.

Česká akce pokračovala. Završil ji Václav Jemelka, který vyzkoušel štěstí svou slabší pravačkou, balón nasměroval o kus vedle brány.

6.

Dlouhý aut Vladimíra Coufala zpracoval Patrik Schick. Velká škoda, že si balón hodil na dlouhou nohu, v pádu střílel příliš vysoko.

7.

Bruno Fernandes z pravého křídla podvědomě věděl o před bránu nabíhajícím Cristianu Ronaldovi, tomu v poslední chvíli zabránil v zakončení David Zima.

8.

Od pravé lajny zajímavě odcentroval Diogo Dalot. Rafael Leão se vyšponoval vysoko do vzduchu, těsně bráněný protihráčem ovšem zakončil hodně nepřesně.

9.

Rúben Neves obloučkem posunul míč po lajně na Bernarda Silvu, centr naslepo zamířil do prostoru, který měl pevně pod kontrolou David Zima.

10.

Přes Jakuba Brabce se Cristiano Ronaldo k zakončení nedostal. Odražený balón napálil Rúben Neves těsně vedle pravé tyčky.

11.

Rohový kop Portugalska vedoucí gól nepřinesl. Z brankové čáry vyboxoval Tomáš Vaclík, jenž míč vyboxoval mimo pokutové území.

12.

Portugalci pokračovali v útočení. Po slabě odvrácením centru Carvalha zakončoval ve slibné pozici Rúben Dias, naštěstí pro Čech jen do boční sítě!

13.

Velké štěstí, že Cristiano Ronaldo stál v ofsajdovém postavení v době, kdy jej Tomáš Vaclík sestřelil k zemi. Pokud by postavení portugalského útočníka bylo v pořádku, tak by se kopala penalta.

14.

Portugalská megastar schytala nepříjemnou ránu do nosu, z nějž se okamžitě spustila krev. Cristiano Ronaldo je aktuálně v péči zdravotníků.

15.

Stadión Cristianu Ronaldovi sportovně tleská. Krev se podařilo zastavit, portugalský forvard nejspíše bude schopen v zápase pokračovat.

16.

Zápas pokračuje. Vladimír Coufal odcentroval z pravé lajny, Patrik Schick ve snaze o akrobatické zakončení promáchl naprázdno.

17.

Patriku Schickovi při dopadu na zem bolestivě přišlápl levou ruku Rúben Neves. Český útočník momentálně neprožívá nejšťastnější chvíle.

18.

Danilo Pereira si při rozehrávce pořádně zavařil. Trefil před sebou stojícího krále, míč se pak odrazil do zámezí od levé nohy portugalského středopolaře.

19.

Dobrou práci odvedl Jakub Brabec, když podržel před sebou Rafaela Leãa. Český stoper nicméně signalizuje, že musí střídat, nejspíše se jedná o svalové zranění.

20.

Přestože má Jakub Brabec svalové problémy, tak zůstává na pozici stopera. Trenér Jaroslav Šilhavý jako kdyby nevěděl, koho jiného na tuto pozici dočasně stáhnout.

21.

Přestože měl Rúben Neves dost času na centr, tak balón nasměroval vysoko na českou bránu. V krátké pauze si Patrik Schick odběhl k ošetření bolestivé ruky.

22.

Střídání Česko: odchází Jakub Brabec, přichází Ondřej Kúdela.

23.

Skrytá nahrávka na Bruna Fernandese byla provedená fantasticky. Nahrávka pod sebe našla Cristiana Ronalda, na nějž zívala prázdná brána, jenže míč netrefil vůbec dobře a ten mu pouze přeskočil pravou nohu.

24.

Tlak svěřenců kouče Santose pokračuje. Fotbalisté v bílých dresech kombinují na útočné polovině a hledají cestu do pokutového území soupeře.

25.

Malou domů obdržel gólman Costa. Po rychlém zpracování zkontroloval situaci a kulatý nesmysl vrátil na útočnou polovinu.

26.

Od levé lajny přiletěl do českého pokutového území příliš vysoký centr, Cristiano Ronaldo neměl žádnou šanci jej dostihnout.

27.

Z velké vzdálenosti vypálil Mário Rui. Tomáš Vaclík mohl zůstat ledově klidným, hrací předmět se vznesl vysoko nad horní tyčku.

27.

Z velké vzdálenosti vypálil Mário Rui. Tomáš Vaclík mohl zůstat ledově klidným, hrací předmět se vznesl vysoko nad horní tyčku.

28.

Bruno Fernandes viděl u pravé lajny volného Bernarda Silvu. Toho zaznamenal i Václav Jemelka, jenž pas zachytil a postaral se alespoň o chvilkové zklidnění hry.

29.

Tomáš Souček středem zkusil prostrčit míč na Adama Hložka. Situaci přečetl William Carvalho a na balónu tak znovu úřadují Portugalci.

30.

Bruno Fernandes trefil skákající balón a zkusil oslovit Cristiana Ronalda, jenž ani nevyskakoval, protože věděl, že nemá šanci na míč dosáhnout.

31.

Někteří fanoušci už se chtěli radovat, ale skóre zůstává bezbrankové! Centr z pravé strany si našel Antonín Barák, hlavičkoval ovšem jenom vedle pravé tyče.

32.

Dlouhý nákop za obranu nevyšel. Dobře zapracoval Ondřej Kúdela, který hlavou sklepl balón k lajně na Václava Jemelku.

33.

Favorit se ujímá vedení! Útočnou akci rozjel DIOGO DALOT, jenž průnikovým pasem vyslal po pravém křídle Bruna Fernandese. Střílený centr Ronaldo minul, ale akci uzavíral na zadní tyči Rafael Leão, který s hlavou nahoře našel na středu úplně volného DIOGA DALOTA a ten dostatečně prudkou střelou procedil Vaclíkovi míč mezi nohama. Bek si tedy celou akci rozjel i zakončil.

33.

Favorit se ujímá vedení! Útočnou akci rozjel DIOGO DALOT, jenž průnikovým pasem vyslal po pravém křídle Bruna Fernandese. Střílený centr Ronaldo minul, ale akci uzavíral na zadní tyči Rafael Leão, který s hlavou nahoře našel na středu úplně volného DIOGA DALOTA a ten dostatečně prudkou střelou procedil Vaclíkovi míč mezi nohama. Bek si tedy celou akci rozjel i zakončil.

35.

Střílený centr z levé strany vyprodukoval Václav Jemelka. S lehkým otřením o bránícího hráče míč zamířil do zámezí. Rohový kop.

36.

Standardka v podobě rohového kopu vyrovnáním neskončila. Cristiano Ronaldo ukázal, že umí velmi dobře zapracovat i v defenzivě, právě on totiž hlavičkoval.

37.

Středopolař Alex Král pod tlakem hlavičkoval pouze k nohám protihráči Bruna Fernandese, který výborně podržel míč. Znovu hrají Portugalci.

38.

Bernardo Silva si do dvojice protihráčů nevěřil. Posunul za sebe na Fernandese, načež následoval centr do vápna. Vladimír Coufal přehlavičkoval Leãa.

39.

Bruno Fernandes vymyslel parádní nadýchaný centr přes hlavu Zimy na Cristiana Ronalda, jemuž nevyšel krok, rána z voleje měla k úspěchu poměrně daleko.

40.

Rafael Leão patičkou zastavil míč pro Mária Ruie. Bek vyzkoušel nákop po levé lajně na Cristiana Ronalda, který nestihl balón na hrací ploše.

41.

Po Součkem tečovaném nástřelu do českého vápna byl Tomáš Vaclík viditelně hodně překvapený. Balónu se dotkl jen lehce, hrací předmět naštěstí zamířil vedle levé tyče.

42.

Santosova družina má zápas po kontrolou. Pokračuje v kombinaci na útočné polovině a nikam přehnaně nespěchá, vědoma si jednobrankového náskoku.

43.

Patrik Schick zatlačil na Danila Pereiru, jenže nikdo českého útočníka v presinku nepodpořil, středopolař si pomohl nahrávkou k lajně na volného Ruie.

44.

Bruno Fernandes je v dosavadním průběhu utkání hodně vidět. Do vnitra českého vápna nasměroval zajímavý střílený centr, David Zima odpálil míč levačkou z první mimo hrací plochu.

45.

Hlavní rozhodčí nastavuje nad rámec prvního poločasu tři minuty.

45+1.

Mário Rui dostal na hranici vlastního pokutového území pořádně nafackováno. Rozhodčí nařídil přímý kop pro Portugalsko.

45+2.

To je nepříjemné, Portugalci střílí gól do šatny! Mário Rui vyslal dostatečně prudký centr na hranici malého vápna, kde BRUNO FERNANDES využil špatné reakce Krále s Kúdelou a v jasné pozici zakončil nechytatelně do levého horního rohu.

45+2.

To je nepříjemné, Portugalci střílí gól do šatny! Mário Rui vyslal dostatečně prudký centr na hranici malého vápna, kde BRUNO FERNANDES využil špatné reakce Krále s Kúdelou a v jasné pozici zakončil nechytatelně do levého horního rohu.

45+4.

Budou Češi kopat penaltu? Po rohovém kopu českého týmu si Cristiano Ronaldo kryl obličej rukou, právě do ní ho balón trefil.

45+5.

Arbitr Jovanović si míří situaci překontrolovat na obrazovku.

45+6.

Jovanovićovi stačil jediný záběr, aby zjistil, že Cristiano Ronaldo skutečně měl ruku v nepřirozené poloze. Penalta pro Česko.

45+6.

Balón si na bílý bod staví Patrik Schick.

45+6.

Patrik Schick selhal! Mířil placírkou doprostřed brány, zatímco Costa padal po své práce ruce. Přesto gólman udržuje čisté konto, protože balón se od břevna odrazil mimo hrací plochu.

45+6.

Konec prvního poločasu.

Portugalsko potvrzuje papírové předpoklady, po prvním poločase vede v Praze nad Českem 2:0. Skóre střetnutí otevřel ve 33. minutě Diogo Dalot, jenž těžil z výborné nahrávky Leãa před bránu. Náskok navýšil po zaspání Krále s Kúdelou a centru z levé strany Bruno Fernandes, načež mohl s bleskovou odpovědí přispěchat Patrick Schick, jenže penaltu neproměnil, trefil břevno.

Druhý poločas začne přibližně ve 21:53.

STATISTIKY PO 1. POLOČASE

Držení míče: 34 % - 66 %

Střely celkem: 5 - 9

Střely na bránu: 1 - 3

Střely mimo bránu: 4 - 3

Zblokované střely: 0 - 3

Rohové kopy: 3 - 2

Ofsajdy: 1 - 1

Fauly: 1 - 2

46.

Začal druhý poločas.

47.

Ani jeden z trenérů neudělal žádnou změnu v sestavě. Jediným střídáním tak zůstává stažení zraněného Brabce, jehož nahradil Ondřej Kúdela.

48.

Antonín Barák vybojoval rohový kop, který rozehrál Adam Hložek zajímavě směrem do brány, ve vzduchu úřadoval Rúben Dias.

49.

Pravý obránce Vladimír Coufal po pravé lajně hledal Antonína Baráka, k němuž se výborně vytáhl Danilo Pereira a balón nakonec získal do své moci.

50.

Češi vysunuli presink poměrně vysoko, ale Portugalci si s ním zatím ví rady. Svěřenci kouče Santose pokračují v kombinační hře kolem poloviny hřiště.

51.

Po souboji s Vladimírem Coufalem upadl na zem Rafael Leão. Dožadoval se odpískání nedovoleného zákroku na svou osobu, leč píšťalka rozhodčího zůstala němá.

52.

Šestý zápas v reprezentaci, druhý gól, navíc v jednom utkání! DIOGO DALOT vystřelil levačkou technický pokus k pravé tyči. Přestože měl Tomáš Vaclík dobrý výhled, tak reagoval pozdě a pravou rukou na balón nedosáhl. Tento gól jde na jeho vrub.

54.

Středopolař Alex Král pod tlakem otočil hru směrem k vlastní bráně. Adresoval malou domů Tomáš Vaclíkovi, posléze přišlo přenesení hry doleva na Jemelku.

55.

Česká reprezentace sice kombinuje, ale jenom na vlastní polovině. Vlastní pokutové území má Portugalsko velmi dobře pokryté.

56.

Bruno Fernandes hledal dlouhým nákopem Cristiana Ronalda. David Zima tušil, že protihráč nemá šanci míč dostihnout, proto jej pustil k Vaclíkovi.

57.

Alex Král se pěknou zasekávačkou zbavil svého osobního strážce. Po zblokované střele získal balón Adam Hložek, ani jeho pokus portugalská defenziva nepustila ke Costovi.

58.

Česko rozehrálo rohový kop na krátkou vzdálenost. Centroval David Zima, špatně trefený balón skončil v rukavicích připraveného gólmana Costy.

59.

Ofenzivu podpořil Václav Jemelka. Centrem těsně nad zemí nastřelil Dioga Dalota, český útok bude pokrčovat rohovým kopem.

60.

Rafael Leão se pod tlakem s velkou lehkostí zbavil Davida Zimy, jenže poté si posunul míč příliš daleko, ve hře už ho nezachytil.

61.

Zajímavý míč za obranu dostal Patrik Schick. Výborně ovšem z brány vystartoval brankář Costa, jenž odpálil hrací předmět do zámezí.

62.

Po faulu na Hložka kopal standardku od levé lajny Antonín Barák. Ostrým centrem na přední tyč našel hlavu dobře postaveného Rúbena Diase.

63.

Tomáš Souček přehlavičoval Williama Carvalha, ale nebylo mu to nic platné, protože ostrá hlavička zamířila mimo dosah spoluhráčů do autu.

63.

Střídání Česko: odchází Antonín Barák, přichází Petr Ševčík.

64.

Střídání Česko: odchází Adam Hložek, přichází Václav Černý.

64.

Střídání Česko: odchází Jaroslav Zelený, přichází Adam Vlkanova.

65.

Nově příchozí Petr Ševčík se hned zapojil do hry. Rozmyslel si centr a hrál za sebe na Vladimíra Coufala, jehož centr do šestnáctky s přehledem pokryl Danilo Pereira.

66.

Střílený centr Tomáše Součka mířil na pravou stranu, kde číhal Vladimír Coufal. Těsně před ním kulatý nesmysl odkopl do zámezí Mário Rui.

67.

Střídání Portugalsko: odchází Rafael Leão, přichází Diogo Jota.

67.

Střídání Portugalsko: odchází Bernardo Silva, přichází Ricardo Horta.

68.

Z levé strany vymyslel Václav Jemelka skvělý centr na Patrika Schicka. Český útočník zakončoval v mírním záklonu vysoko nad bránu.

69.

Gólman Tomáš Vaclík si s malou domů věděl rady. Dlouhým odkopem našel na polovině hřiště osamoceného Václava Černého.

70.

Útok českého týmu neměl dlouhého trvání. Alex Král chtěl přihrávat po lajně Vladimíru Coufalovi, nahrávku vystihl Ricardo Horta.

71.

Do jasné ofsajdové pozice dostal nahrávku Václav Černý. Když pomezní zpozoroval, že hráč jeví zájem o hru, tak okamžitě zvedl praporek.

72.

Portugalsko dle očekávání nikam nespěchá. S ledovým klidem kombinuje na vlastní polovině a nechává soupeře běhat bez balónu.

73.

Honě dopředu avizoval Václav Jemelka nahrávku na Tomáše Součka. William Carvalho byl v pozoru a bez problémů míč získal.

74.

Výborný zápas hraje Diogo Dalot. Dvougólový střelec zároveň vstřelil první dvě reprezentační branky v kariéře, po nastřelení Coufala získal rohový kop.

75.

Po centru od rohového praporku balón propadl k Ricardu Hortovi. Ten neváhal a opřel se do balónu z první, křižný pokus zblokoval jeden z bránících hráčů.

75.

Po centru od rohového praporku balón propadl k Ricardu Hortovi. Ten neváhal a opřel se do balónu z první, křižný pokus zblokoval jeden z bránících hráčů.

76.

Dnešnímu utkání přihlíží 19 322 diváků.

76.

Včas Václav Jemelka zacouval, aby zabránil nebezpečí v podobě sprintujícího Ricarda Horty. Poradil si na jedničku a po levé lajně rozvinul akci přes Václava Černého.

77.

Střídání Portugalsko: odchází William Carvalho, přichází João Palhinha.

77.

Střídání Portugalsko: odchází Bruno Fernandes, přichází Matheus Nunes.

77.

Střídání Česko: odchází Tomáš Souček, přichází Jan Kuchta.

78.

Tomáš Vaclík musel vyběhnout až na kraj pokutového území. V poslední chvíli zvládl balón odkopnout před čerstvým Matheusem Nunesem.

79.

Diogo Dalot vymyslel parádní centr na Cristiana Ronalda, který si ale nenačasoval výskok vůbec dobře a na balón nedosáhl.

80.

Matheus Nunes měl dost času, přesto akci uspěchal nepovedeným přenesením hry. Místo Ricarda Horty našel hlavu stopera Ondřeje Kúdely.

81.

Rozběhla se závěrečná desetiminutovka základní hrací doby. O vítězství Portugalska není pochyb. Svěřenci kouče Santose kontrolují hru a soupeře k ničemu nepouští.

82.

Portugalská dominance pokračuje. Centr od rohového praporku prodloužil Cristiano Ronaldo na zadní tyč, kde střídající DIOGO JOTA zakončoval snadno do prázdné brány.

84.

Střídání Portugalsko: odchází Danilo Pereira, přichází João Mário.

85.

Druhý gól z rohového kopu v krátkém časovém sledu se nekonal. Centr kroucený směrem od brány odhlavičkoval mimo pokutové území Václav Jemelka.

86.

Nedorozumění mezi Vladimírem Coufalem a Petrem Ševčíkem využil João Mário, balón levou nohou odpálil z prvního doteku do zámezí.

87.

Dlouho čekal u levé lajny na přihrávku Václav Jemelka. Zpozoroval ho až David Zima, ten navíc nasměroval balón mimo dosah spoluhráče.

88.

Portugalsko si závěr utkání užívá. Znovu přesunulo hru na útočnou polovinu a zdá se, že by do sbírky rádo přidalo i pátý kousek.

89.

Od vstřeleného gólu nebyl vůbec daleko Rúben Neves. Jednou kličkou vyřadil ze hry dva protihráče, následná střela zamířila těsně kolem pravé tyče.

90.

Hlavní rozhodčí nastavuje nad rámec základní hrací doby dvě minuty.

90+1.

Centrovaný balón z levé strany měl Rúben Dias pod kontrolou a hlavou míč usměrnil do rukavic připraveného brankáře Costy.

90+2.

Za obranu zabíhal Cristiano Ronaldo. Moc nechybělo, leč na kulatý nesmysl přeci jen o pár decimetrů nedosáhl.

90+3.

Konec zápasu.

Portugalská reprezentace v Praze dominovala, český výběr porazila čtyřgólovým rozdílem.

Svěřenci kouče Santose vstřelili po dvou gólech v každém z poločasů. Skóre střetnutí otevřel Diogo Dalot, na nějž těsně před přestávkou navázal Bruno Fernandes. Z penalty mohl snížit Patrik Schick, penaltu však neproměnil. S velkou chutí hrající Diogo Dalot přidal svou druhou trefu v zápase technickou střelou k pravé tyči a konečnou podobu dal výsledku Diogo Jota po Ronaldem prodlouženém centru z rohového kopu.

Češi musí pro udržení v elitní skupině zvítězit ve Švýcarsku, které překvapivě zvítězilo ve Španělsku 2:1. Portugalsku stačí pro postup do play-off se Španělskem na domácí půdě alespoň remizovat.

STATISTIKY UTKÁNÍ

Držení míče: 45 % - 55 %

Střely celkem: 10 - 14

Střely na bránu: 2 - 5

Střely mimo bránu: 7 - 4

Zblokované střely: 1 - 5

Rohové kopy: 6 - 5

Ofsajdy: 2 - 1

Fauly: 2 - 6

To je ode mě vše. Děkuji za pozornost a u dalších přenosů se budu těšit zase někdy na počtenou.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Bývalý šéf Theranosu Balwani půjde za podvod na 13 let do vězení

Soud poslal na téměř 13 let do vězení bývalého prezidenta farmaceutické společnosti Theranos Rameshe "Sunnyho" Balwaniho. Odsouzen byl za podvod vůči investorům, zákazníkům i pacientům. Informovala o tom agentura AP.

V listopadu přitom za stejný čin poslal soud do vězení i zakladatelku Theranosu Elizabeth Holmesovou, té udělil trest v délce 11 let a tři měsíce. Firma Theranos slibovala revoluci v medicíně, konkrétně technologii výrazně zjednodušující krevní testy, která se později ukázala jako vadná.

Společnost Theranos, která byla založena v roce 2003, vyvíjela technologii pro laboratorní analýzu, při které by místo klasických odběrů stačila jediná kapka krve. Pochybnosti se objevily, když americký list The Wall Street Journal začal na podzim 2015 zveřejňovat sérii článků, ve kterých bývalí zaměstnanci tvrdili, že krevní testy prováděné Theranosem jsou nespolehlivé. Z podvodů byla obviněna právě zakladatelka firmy Holmesová a její milenec, bývalý prezident společnosti Ramesh Balwani.

Zdroj: ČTK
Další zprávy