Nejdřív střelecké trápení, pak rychlé góly a penalta. Češi přehráli Černou Horu 3:0

Po blamáži přišla trojitá radost. Tak si Češi odvezli body z Podgorici
Brzy po přestávce se po centrech Jakuba Jankta trefili slávisté Tomáš Souček s Lukášem Masopustem...
... a v závěru nastavení proměnil penaltu Vladimír Darida.
Český celek zopakoval výhru 3:0 z červnového vzájemného duelu v Olomouci.
Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého se dočkali prvních venkovních bodů v kvalifikaci a částečně odčinili sobotní porážku 1:2 v Kosovu.
10. 9. 2019 23:55
Další zaváhání už si čeští fotbalisté v kvalifikaci o Euro 2020 nedovolili. Na hřišti Černé Hory vyhráli 3:0, i když víc jak poločas se střelecky trápili. O góly se postarali Tomáš Souček, Lukáš Masopust a Vladimír Darida.

Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého se dočkali prvních venkovních bodů v kvalifikaci a částečně odčinili sobotní porážku 1:2 v Kosovu. Reprezentanti se vrátili na postupové druhé místo ve skupině a mají jednobodový náskok na třetí Kosovo, které prohrálo v Anglii 3:5. Právě lídra tabulky český celek přivítá 11. října v dalším utkání kvalifikace a skupinu zakončí listopadovými zápasy s Kosovem a v Bulharsku.

"Jsem šťastný, že jsme vyhráli a vrátili jsme se do hry o postup. Chtěl bych poděkovat hlavně klukům, protože ukázali charakter. Bylo to docela těžké po té kritice, která se na nás po výsledku v Kosovu snesla. Všichni jsme cítili, že je tu nutno vyhrát," řekl na tiskové konferenci Šilhavý.

Na Euro projdou první dva týmy z každé skupiny, o další čtyři místa se utká 16 nepostupujících celků podle umístění v Lize národů. V samostatné historii nechyběla reprezentace na žádném z šesti mistrovství Evropy.

Šilhavý udělal oproti utkání v Kosovu jednu změnu v sestavě, když Coufal na pravém kraji obrany nahradil Kadeřábka. Hosté na ne zcela zaplněném stadionu pro 15 tisíc diváků začali aktivněji a hrozili především ze standardních situací. V osmé minutě Černohorci se štěstím ustáli závar v malém vápně, o tři minuty později se balon odrazil k Daridovi, který ale nepropálil hráče před sebou.

Domácí po 20 minutách přidali a za chvíli měli dvě velké šance. Ve 22. minutě po Boljevičově centru vypálil z voleje Hočko a Vaclík konečky prstů vytáhl míč nad břevno. Za deset minut český gólman vyrazil Mugošův pokus z úhlu a další dvě černohorské střely v poslední chvíli zblokovala obrana.

Češi měli dál šance po standardních situacích. V 38. minutě však hlavičkoval po rohovém kopu osamocený Souček hodně vedle. Domácí brankář Petkovič pak vyrazil Janktovu skrytou střelu a z následného rohu se Souček opět neprosadil. Těsně před přestávkou Darida trefil z dálky břevno.

Do druhé půle nahradil Brabec na stoperu zraněného kapitána Suchého. V 54. minutě zahrávali hosté přímý kop a další standardku už proměnili. Na Janktův centr si naskočil Souček a hlavou vstřelil první soutěžní branku v reprezentačním A-týmu.

"Minulou sezonu mi tam góly padaly víc. Potřeboval jsem to tam nějak dotlačit. Dvakrát se mi to nepovedlo, napotřetí naštěstí jo. Třeba se to zlomilo. Jsem hrozně rád, že jsem mohl klukům pomoci gólem," uvedl Souček.

Černohorce obdržený gól zaskočil a za další tři minuty inkasovali podruhé. Na konci 57. minuty po dalším Janktově centru, tentokrát z rohu, prošel míč na kraj vápna až k Masopustovi a jeho přízemní střela k tyči zapadla do sítě. Slávistický záložník dal první reprezentační branku.

"Cením si toho gólu moc. Asi je snem každého kluka dát gól za národní mužstvo, ještě když jsem mohl týmu takhle pomoci. Nezavíral jsem oči, dal jsem si záležet, abych balon trefil čistě a aby střela nebyla unáhlená," uvedl Masopust.

Hosté pak bez větších problémů drželi náskok a přidali ještě třetí gól. Darida nejprve z přímého kopu Petkoviče nepřekonal, ale v závěru nastavení proměnil penaltu po faulu na Krále. Češi porazili soupeře i ve čtvrtém vzájemném duelu, navíc znovu bez inkasovaného gólu.

"Zaslouženě jsme vyhráli, měli jsme více šancí a byli i fotbalovější. Přiznám se, že jsem výsledek 3:0 nečekal, jsme za to rádi," dodal Šilhavý.

Utkání skupiny A kvalifikace mistrovství Evropy ve fotbale 2020 v Podgorici:

Černá Hora - ČR 0:3 (0:0)

Branky: 54. Souček, 57. Masopust, 90.+5 Darida z pen. Rozhodčí: Palabiyik - Eyisoy, Olguncan (všichni Tur.). ŽK: Radunovič, Marušič - Jankto, Souček.

Sestavy:

Černá Hora: Petkovič - Marušič, Lagator, Tomaševič, Radunovič (73. Bečiraj) - Hočko, Vukčevič (68. Bakič) - Boljevič, Kosovič (73. Savičevič), Vešovič - Mugoša. Trenér: Hadžibegič.

ČR: Vaclík - Coufal, Čelůstka, Suchý (46. Brabec), Bořil - Darida, Souček - Masopust (77. Kopic), Král, Jankto - Schick (90. Krmenčík). Trenér: Šilhavý.