Stoprocentní Lvíčata. Podruhé udržela čisté konto, Albánii smetla čtyřmi góly

Aktualizováno 6. 9. 2021 20:48
Čeští fotbalisté do 21 let porazili doma v kvalifikaci mistrovství Evropy Albánii 4:0. "Lvíčata" jsou po dvou zápasech skupiny G stoprocentní, ve čtvrtek rovněž v Českých Budějovicích zdolala Slovinsko 1:0.
Trenér Jan Suchopárek dovedl "Lvíčata" v kvalifikaci o Euro k druhému vítězství. | Foto: ČTK

Zatímco v úvodním kvalifikačním duelu svěřenci trenéra Jana Suchopárka rozhodli až v 89. minutě, proti Albánii nepřipustili drama. Tři branky vstřelili v prvním poločase. Postupně se trefili Tomáš Ostrák, Daniel Fila a Kryštof Daněk. Hosté od 71. minuty dohrávali bez vyloučeného Maria Mitaje. Konečný výsledek stanovil v 83. minutě střídající Pavel Šulc.

"Hodnocení utkání je určitě pozitivní, byť si myslím, že jsme mohli zvítězit větším brankovým rozdílem. Splnili jsme to, co jsme v utkání chtěli. Jednak jsme vyhráli s nulou a za druhé jsme zvýšili efektivitu. V tom nám hlavně v úvodu pomohl brankář hostí," řekl Suchopárek na on-line tiskové konferenci.

Češi výborně vstoupili do zápasu a v rozmezí šesté až 13. minuty dvakrát skórovali, přičemž v obou případech k tomu výrazně přispěl gólman Alia. Nejprve mu z rukavic vypadl míč po Karabcově přihrávce, načež ho důsledný Ostrák dorazil do sítě. Poté Alia vyrazil před sebe Karabcovu přízemní střelu z vápna a Fila zvýšil na 2:0.

"Apelujeme v tréninku na kluky, aby doráželi a dobíhali jakoukoli situaci v obou pokutových územích. To splnili a dočkali se za to odměny," uvedl jednapadesátiletý Suchopárek.

Poté si albánský brankář poradil s Ostrákovým zakončením, Vitík i Daněk mířili mimo. V 32. minutě Fila elegantní patičkou přihrál v šestnáctce Daňkovi, který se nemýlil. "Fila to tam z levé strany prostrčil. Měl jsem na zádech hráče a podržel jsem si ho. Pak už jsem to měl v zakončení celkem jednoduché," popsal gólovou situaci olomoucký záložník Daněk.

Po změně stran se domácím dlouho nepodařilo přidat čtvrtý zásah. Šulc se v 61. minutě neprosadil nadvakrát, následně neuspěl ani Fila.

V 71. minutě dostal Mitaj druhou žlutou kartu. O 12 minut později se diváci na Střeleckém ostrově dočkali čtvrté branky. Střídající Patrák po dvou minutách na hřišti přihrál Šulcovi, který přesně zakončil k tyči.

V závěru neproměnil dvě šance Gabriel, mezi střelce se nezapsal ani Beran. "Šancí bylo opravdu plno. Je to otázka kvality. Občas jsme měli zachovat klidnou hlavu včetně mě. Určitě jsme mohli přidat další góly," konstatoval Daněk.

Složení skupiny doplňují Anglie, Andorra a Kosovo, s nímž se "Lvíčata" dvakrát utkají v říjnu. Na závěrečný turnaj přímo postoupí vítězové skupin a nejlepší celek z druhých míst, zbylých osm týmů z druhých příček čeká baráž. Jistou účast mají pořadatelské země Rumunsko a Gruzie.

Kvalifikační utkání fotbalistů do 21 let v Českých Budějovicích o postup na mistrovství Evropy:

ČR - Albánie 4:0 (3:0)

Branky: 6. Ostrák, 13. Fila, 32. Daněk, 83. Šulc. Rozhodčí: Weinberger - Kolbitsch, Teleková (všichni Rak.). ŽK: Šulc - Pellumbi, Mitaj. ČK: 71. Mitaj (Albánie). Diváci: 1784.

Sestavy:

ČR: Kovář - Gabriel, Vitík, Donát, Fukala - Solil (59. Beran), Kaloč (46. Červ) - Ostrák, Karabec (59. Šulc), Daněk (81. Patrák) - Fila (73. Sejk). Trenér: Suchopárek.

Albánie: Alia - Ismailgeci, Pellumbi, Selmani, Mitaj - Marku, Muci (64. Vangjeli), Celhaka (77. Mehmeti) - Lakti (64. Prengaj), Karrica (46. Nikqi) - Gjata (35. Coba). Trenér: Bushi.

Andorra - Slovinsko 0:1 (0:0).

1. ČR 2 2 0 0 5:0 6
2. Kosovo 1 1 0 0 2:0 3
3. Slovinsko 2 1 0 1 1:1 3
4. Albánie 2 1 0 1 3:4 3
5. Anglie 0 0 0 0 0:0 0