Jednadvacítka otočila zápas v Moldavsku a drží naději na postup na evropský šampionát

14. 11. 2017 18:06
Na postupové první místo i druhou příčku, která může znamenat místo v baráži, výběr trenéra Vítězslava Lavičky ztrácí šest bodů. Navíc má jedno utkání k dobru.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Milan Kammermayer

Kišiněv - Česká fotbalová reprezentace do 21 let otočila zápas kvalifikace mistrovství Evropy v Moldavsku a vyhrála 3:1. Na postupové první místo i druhou příčku, která může znamenat místo v baráži, výběr trenéra Vítězslava Lavičky ztrácí šest bodů. Navíc má jedno utkání k dobru.

"Ulevilo se nám, že jsme uhráli šest bodů, abychom zůstali na dohled týmů, které jsou nad námi," připomněl Lavička sobotní vítězství 3:1 nad San Marinem. "Důležitost se na utkání podepsala tím, že kluci bojovali víc se sebou. Ukázali charakter, to jsem před tím neviděl. Ukázalo se, že se začíná rodit tým," dodal kouč.

Skóre zápasu v Kišiněvě otevřel v 11. minutě Andrei Macritschii, ale vedení Moldavsku vydrželo jen chvíli, protože o čtyři minuty později vyrovnal Provod. Po hodině hry otočil stav utkání Bačo a třetí branku vstřelil v 71. minutě Knejzlík. Češi mohli vyhrát i vyšším rozdílem, ale Mihálik osm minut před koncem neproměnil penaltu. "Domácí gólman ji bohužel Ondrovi chytil. Pak jsme dokázali zápas dovést do vítězného konce a to je pro nás v danou chvíli nejdůležitější," uvedl Lavička.

Jednadvacítka si v posledním letošním utkání připsala stejně jako v sobotu důležité tři body. "Věřím, že úspěch v tomhle dvojzápase nám pomůže do dalších utkání," řekl Lavička. Další zápasy čekají jeho tým až na jaře, kdy se nejprve utká 23. března doma s vedoucím Chorvatskem, na jehož hřišti v říjnu prohrál 1:5. O čtyři dny později se pak představí v Řecku.

"Máme rezervu jednoho zápasu, včera remizovali Chorvati v Řecku a my jsme si uhráli to svoje," prohlásil Lavička. "Máme dost času, abychom se připravili na ty březnové zápasy. Tenhle dvojzápas ukázal, že tým má vnitřní sílu," přidal čtyřiapadesátiletý kouč.

Na šampionát, který v příštím roce uspořádají Itálie a San Marino, postoupí automaticky jen vítězové devíti kvalifikačních skupin. Čtyři nejlepší celky z druhých míst čeká baráž o dvě zbývající místa na turnaji. Itálie má na rozdíl od San Marina účast jistou.

Utkání kvalifikace mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let v Kišiněvě:

Moldavsko - ČR 1:3 (1:1)

Branky: 11. A. Macritschii - 15. Provod, 60. Bačo, 71. Knejzlík. Rozhodčí: Hennessy - Dynan, Gavin (všichni Ir.). ŽK: A. Macritschii, Damašcan - Knejzlík.

Moldavsko: Cebutari - Tibuleac (74. Pataman), Jalba (63. Oancea), Craciun, Tiscul, Marandici - A. Macritschii, V. Macritschii, Dragan - Damašcan, Boiciuc. Trenér: Oprea.

ČR: Staněk - Řezáč, Bačo, Král, Knejzlík - Mihálik, Trubač (57. Vaníček), Kulhánek, Sáček, Provod (89. Ladra) - Zajíc (70. Takács). Trenér: Lavička.

1. Chorvatsko 5 4 1 0 16:3 13
2. Řecko 5 4 1 0 15:2 13
3. Česko 4 2 1 1 8:8 7
4. Bělorusko 5 2 1 2 6:6 7
5. Moldavsko 6 1 0 5 5:16 3
6. San Marino 5 0 0 5 1:16 0