Jarolíma zachránila nevypověditelná smlouva. Vedení FAČR mu vyčítá špatnou hru i ovlivňování agenty

Jiří Škuba ČTK Jiří Škuba, ČTK
Aktualizováno 10. 10. 2017 18:55
Karel Jarolím zůstává trenérem české fotbalové reprezentace, přestože členy výkonného výboru FAČR svou analýzou neúspěšné kvalifikace MS nepřesvědčil. Ve funkci ovšem setrvá proto, že jeho smlouvu nelze vypovědět.
Karel Jarolím
Karel Jarolím | Foto: Tomáš Liška

Praha - Českou fotbalovou reprezentaci nadále povede trenér Karel Jarolím, přestože neuspěl v kvalifikaci o postup na mistrovství světa. "Smlouva bohužel neobsahuje sportovní odpovědnost a nedá se vypovědět. Předseda Pelta ji prostě takto podepsal," prohlásil momentálně nejvyšší muž českého fotbalu Roman Berbr po jednání výkonného výboru FAČR. Jarolímův kontrakt vyprší 31. července 2018, do té doby ve funkci určitě zůstane.

"Karel Jarolím předložil analýzu, která nebyla jednoznačně přijata. Je nutné v tomto okamžiku pojmenovat, jaká je situace, neschovávat se za to, že to byla doba hledání. Máme za sebou neúspěšnou kvalifikaci, v žebříčku FIFA jsme na úrovni Jamajky," prohlásil Berbr. "Vedení reprezentace musí mít zdravou sebereflexi, což nepředvedlo," doplnil úřadující šéf asociace.

Jarolím se stal reprezentačním koučem v srpnu 2016 po Pavlu Vrbovi. Ze čtrnácti zápasů na lavičce zaznamenal šest výher, čtyři remízy a čtyři porážky při skóre 25:13. Už dvě kola před koncem kvalifikace bylo jisté, že český výběr na MS nepostoupí. Poslední dvě výhry nad Ázerbájdžánem a San Marinem alespoň odvrátily nejhorší kvalifikační výsledek.

Podle Berbra, jenž je po rezignaci Miroslava Pelty nejvyšším mužem českého fotbalu, přitom byl národní tým v jedné ze dvou nejlehčích skupin kvalifikace. "Přesto si reprezentace nezajistila ani druhé místo a baráž. Hráli jsme pomalý, komplikovaný fotbal. Mužstvo nemá lídra, nemáme Kvašňáka, Horvátha nebo Nedvěda. Výkonný výbor nebyl spokojen s domácími utkáními se Severním Irskem, Ázerbájdžánem a venku v Norsku, kde nastal ve druhém poločase chaos. Stejně tak v duelu se Severním Irskem, kdy realizační tým nasadil pětičlennou obranu, když jsme potřebovali vyhrát," prohlásil Berbr.

Výkonný výbor také vyjádřil znepokojenost se zprávami o značném vlivu hráčských agentů na nominace. "Znepokojuje nás, že hráč dá dva góly a už je v nominaci. Víc to komentovat nechci, ale dá se tomu zabránit tak, že budu s Karlem sedět každý druhý den," uvedl Berbr.

FAČR bude chtít připravit smlouvu novou, v níž bude mít Jarolím jasně stanovené sportovní cíle. A to vyhrát svou skupinu v nové Lize národů a následně postoupit na mistrovství Evropy 2020. "Smlouva s trenérem částečně končí až po MS 2018 a definitivně končí až v roce 2020. Je to komplikované," dodal Berbr.

Vliv agentů Jarolím rázně odmítl. "Velmi důrazně se musím ohradit proti spekulacím ohledně mého užšího kontaktu s fotbalovými agenty a potažmo pak jejich vlivu na tvorbu jednotlivých nominaci. Je to nesmysl, který mě poškozuje po lidské i profesní stránce," uvedl Jarolím v prohlášení.

Rozhodnutí výboru ponechat ho ve funkci přivítal, zároveň ale naznačil, že si další působení u týmu bude muset promyslet. "Budu rád, pokud budu moct v rozdělané práci pokračovat. Na druhou stranu bych nechtěl působit v prostředí, které by mou práci považovalo za nekvalitní či dokonce kontraproduktivní," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Vicepremiér Jurečka: Milostivé léto pro dlužníky by se mohlo brzy zopakovat

Milostivé léto pro dlužníky by se mohlo v brzké době zopakovat. Mohlo by se také případně rozšířit i na další pohledávky. Na uspořádání další oddlužovací akce je ve vládní koalici shoda. Uvedl to vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Pro opakování jsou i poslanci, kteří milostivé léto prosadili. Akce začala loni 28. října a skončí v pátek. Pokud do té doby lidé s exekucí na dluh u veřejných institucí splatí původní dlužnou částku a 908 korun odměnu exekutorovi, odpustí se jim penále, úroky a další platby. 

Další zprávy