Jarolíma zachránila nevypověditelná smlouva. Vedení FAČR mu vyčítá špatnou hru i ovlivňování agenty

Jiří Škuba ČTK Jiří Škuba, ČTK
Aktualizováno 10. 10. 2017 18:55
Karel Jarolím zůstává trenérem české fotbalové reprezentace, přestože členy výkonného výboru FAČR svou analýzou neúspěšné kvalifikace MS nepřesvědčil. Ve funkci ovšem setrvá proto, že jeho smlouvu nelze vypovědět.
Karel Jarolím
Karel Jarolím | Foto: Tomáš Liška

Praha - Českou fotbalovou reprezentaci nadále povede trenér Karel Jarolím, přestože neuspěl v kvalifikaci o postup na mistrovství světa. "Smlouva bohužel neobsahuje sportovní odpovědnost a nedá se vypovědět. Předseda Pelta ji prostě takto podepsal," prohlásil momentálně nejvyšší muž českého fotbalu Roman Berbr po jednání výkonného výboru FAČR. Jarolímův kontrakt vyprší 31. července 2018, do té doby ve funkci určitě zůstane.

"Karel Jarolím předložil analýzu, která nebyla jednoznačně přijata. Je nutné v tomto okamžiku pojmenovat, jaká je situace, neschovávat se za to, že to byla doba hledání. Máme za sebou neúspěšnou kvalifikaci, v žebříčku FIFA jsme na úrovni Jamajky," prohlásil Berbr. "Vedení reprezentace musí mít zdravou sebereflexi, což nepředvedlo," doplnil úřadující šéf asociace.

Jarolím se stal reprezentačním koučem v srpnu 2016 po Pavlu Vrbovi. Ze čtrnácti zápasů na lavičce zaznamenal šest výher, čtyři remízy a čtyři porážky při skóre 25:13. Už dvě kola před koncem kvalifikace bylo jisté, že český výběr na MS nepostoupí. Poslední dvě výhry nad Ázerbájdžánem a San Marinem alespoň odvrátily nejhorší kvalifikační výsledek.

Podle Berbra, jenž je po rezignaci Miroslava Pelty nejvyšším mužem českého fotbalu, přitom byl národní tým v jedné ze dvou nejlehčích skupin kvalifikace. "Přesto si reprezentace nezajistila ani druhé místo a baráž. Hráli jsme pomalý, komplikovaný fotbal. Mužstvo nemá lídra, nemáme Kvašňáka, Horvátha nebo Nedvěda. Výkonný výbor nebyl spokojen s domácími utkáními se Severním Irskem, Ázerbájdžánem a venku v Norsku, kde nastal ve druhém poločase chaos. Stejně tak v duelu se Severním Irskem, kdy realizační tým nasadil pětičlennou obranu, když jsme potřebovali vyhrát," prohlásil Berbr.

Výkonný výbor také vyjádřil znepokojenost se zprávami o značném vlivu hráčských agentů na nominace. "Znepokojuje nás, že hráč dá dva góly a už je v nominaci. Víc to komentovat nechci, ale dá se tomu zabránit tak, že budu s Karlem sedět každý druhý den," uvedl Berbr.

FAČR bude chtít připravit smlouvu novou, v níž bude mít Jarolím jasně stanovené sportovní cíle. A to vyhrát svou skupinu v nové Lize národů a následně postoupit na mistrovství Evropy 2020. "Smlouva s trenérem částečně končí až po MS 2018 a definitivně končí až v roce 2020. Je to komplikované," dodal Berbr.

Vliv agentů Jarolím rázně odmítl. "Velmi důrazně se musím ohradit proti spekulacím ohledně mého užšího kontaktu s fotbalovými agenty a potažmo pak jejich vlivu na tvorbu jednotlivých nominaci. Je to nesmysl, který mě poškozuje po lidské i profesní stránce," uvedl Jarolím v prohlášení.

Rozhodnutí výboru ponechat ho ve funkci přivítal, zároveň ale naznačil, že si další působení u týmu bude muset promyslet. "Budu rád, pokud budu moct v rozdělané práci pokračovat. Na druhou stranu bych nechtěl působit v prostředí, které by mou práci považovalo za nekvalitní či dokonce kontraproduktivní," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy