Jarolím zavolá Necidovi, okoukne Petráka a dalším reprezentantům rozešle domácí úkoly, co zlepšovat

Luděk Mádl Luděk Mádl
22. 11. 2016 13:30
Vstupu cizinců, konkrétně Vukadinoviče do českého národního týmu, by se trenér Karel Jarolím nebránil. Co chystá před jarní částí kvalifikace o postup na MS 2018?
Karel Jarolím vidí velké úskalí v podzimní dvojkombinaci domácího zápasu s Německem a následné cesty do Severního Irska
Karel Jarolím vidí velké úskalí v podzimní dvojkombinaci domácího zápasu s Německem a následné cesty do Severního Irska | Foto: Milan Kammermayer

Praha - V tabulce kvalifikační skupiny by chtěl mít o dva nebo dokonce čtyři body víc, ale ví, že čas už nevrátí. Tak se Karel Jarolím dívá dopředu. Na jednu stranu už by chtěl kádr národního týmu stabilizovat, na druhou stranu se logicky stále poohlíží po dalších hráčích. Vidět by chtěl třeba Ondřeje Petráka z Norimberku.

Podstatné ale pro něj je, aby se hráči pod jeho rukama stále rozvíjeli. A to i po fitness stránce. Z toho důvodu jim rozdává domácí úkoly, na čem mají pracovat. Kdo na akceleraci, kdo na síle, hráči od něj dostávají speciální cvičení.

"Na srazech si je vždycky vyšetříme, naměříme nějaké hodnoty a podle toho pak hráči dostanou úkoly, na čem pracovat. Když pak vidím, že se ty údaje postupně zlepšují, tak jsem tomu pochopitelně rád," zdůrazňuje.

Na setkání reprezentačního trenéra s novináři se diskutovalo i téma možného zapojení cizinců do českého národního týmu. Třeba Vukadina Vukadinoviče ze Zlína by kouč mezi svými ovečkami přivítal rád. "Pokud by měl o to zájem." Manažer národního týmu Jaromír Šeterle dokonce nastínil, že v tomto ohledu uvažuje Fotbalová asociace ČR o systematické práci na tom, aby se případná cesta cizích státních příslušníků do české fotbalové reprezentace do budoucna zjednodušila.

Pojďme se tedy probrat jednotlivými tématy, o nichž Karel Jarolím hovořil.

O začátku kvalifikace o postup na MS 2018

"Na startu bylo všechno hektické, měli jsme hrozně málo času, vlastně ani jeden sraz, který by startu kvalifikace předcházel, narychlo jsme do kupy dávali i realizační tým. Že to bude těžké, to jsem věděl. Škoda, že jsme nezískali o dva nebo čtyři body navíc. Samozřejmě myslím hlavně v domácích zápasech se Severním Irskem a Ázerbájdžánem.

Němci jsou v současné době někde jinde, ale ten vzdor měl být z naší strany ve vzájemném utkání v Hamburku větší. když jsem si to zpětně promítal, dělali jsme tam u inkasovaných gólů opravdu hloupé chyby.

Život nám komplikovala zranění. Hlavně výpadky Vládi Daridy, který by měl být základním stavebním kamenem týmu, či Martina Frýdka byly citelné. Třeba proti Severnímu Irsku nemohl hrát ze zdravotních důvodů ani Bořek Dočkal. Vidíte, že umí zápasy rozhodovat průnikovými přihrávkami, tam nám chyběl.

Plusovým momentem byl bezesporu poslední domácí duel s Norskem. Věděli jsme, že když ho nezvládneme, budeme se muset rozloučit s jakoukoli nadějí na druhé místo. To ani nechci domýšlet. Ten zápas jsme zvládli, ale vyhráno ještě v kvalifikaci samozřejmě v žádném případě nemáme.

Chceme mít v mužstvu hráče s dobrým charakterem, kteří na téhle úrovni nechají na hřišti všechno. Nemáme superhvězdy, máme dobré hráče, ale o to víc musíme všechno postavit na týmovém principu."

O tom, co tým nejen na jaře čeká

Karel Jarolím hodně spoléhá na návrat uzdraveného Vladimíra Daridy
Karel Jarolím hodně spoléhá na návrat uzdraveného Vladimíra Daridy | Foto: Milan Kammermayer

"Na podzim 2017 se ještě dívat nechci, to je moc daleko. I když moc dobře víme, že nás tam čeká jedna mimořádně obtížná záležitost, a to dvojzápas doma s Německem a vzápětí za pár dní v Severním Irsku. Přičemž Irové mají před námi San Marino... Ale jak říkám, to je ještě moc daleko.

My musíme v březnu zvládnout zápas v San Marinu, před kterým si zahrajeme přátelsky s Litvou (spekuluje se o tom, že dějištěm utkání by mohlo být Ústí nad Labem), a v červnu jedeme do Norska. Jaký program bude předcházet tomuto červnovému utkání, se ještě bude řešit. Ty zápasy budou pochopitelně nesmírně důležité pro další průběh kvalifikace. Rád už bych kádr stabilizoval, mysím, že dneska tak ze 70 procent víme, na které hráče budeme sázet, ale v březnu a pak v červnu může být zase situace jiná než teď v listopadu. Je to velký časový odstup, kdyby byla možnost potkat se i na nějakém průběžném srazu, rozhodně bych to přivítal.

Určitě se na nějaké hráče ještě pojedeme podívat, rád bych viděl v akci třeba Petráka, který hraje druhou bundesligu v Norimberku. Těch středových hráčů moc nemáme, takže bych ho rád viděl, když bude příležitost.

Když se ptáte na Michala Škodu z Brna, v současnosti nejlepšího ligového střelce,  ano, samozřejmě o něm také víme. Ale abychom tam pak zase neměli přeškodováno (se smíchem)."

O prolínání s týmem do 21 let

Vítězslav Lavička, kouč týmu do 21 let
Vítězslav Lavička, kouč týmu do 21 let | Foto: Milan Kammermayer

"Víme samozřejmě, že se "jedenadvacítka" chystá na červnové mistrovství Evropy, ta dosavadní komunikace s týmem trenéra Lavičky fungovala skutečně korektně. Prioritou je pochopitelně "áčko", ale když to bude jen trochu možné, myslím, že se domluvíme, nikomu nebudeme bránit, aby se  mohl prezentovat v "21", ale když budeme mít pocit, že ten hráč je schopen pomoci nám, upřednostníme tuhle variantu.

Několik fotbalistů už jsme takhle vyzkoušeli. Přiznám se, že třeba v případě Tondy Baráka, který zahrál dobře proti Dánsku, jsme si až trochu vyčítal, že jsem ho nenasadil už v předchozím kvalifikačním utkání proti Norům, možná jsme se nemuseli tolik nervovat, asi by naši hru ve středu pole trochu zklidnil."

V Norsku hraje národní tým 10. června, šampionát "21" v Polsku startuje 15. června. K tomu doplňuje manažer reprezentace Jaromír Šeterle. "Po losu šampionátu budeme přesněji vědět, kdy naše "21" přesně starutje, myslím, že se termínově nevylučuje, aby někteří hráči zvládli obojí. Ten červen je vždycky problematický, protože některé národní soutěže končí už začátkem května, oproti tomu ve Švýcarsku končí až v prvním červnovém víkendu, ten měsíční rozdíl je tam potřeba nějak řešit a komunikovat s hráči, jak využijí té doby předtím."

O Tomáši Necidovi

Vrátí se Tomáš Necid střelecky do národního týmu už na jaře?
Vrátí se Tomáš Necid střelecky do národního týmu už na jaře? | Foto: Milan Kammermayer

"Jestli nám něco v úvodu kvalifikace scházelo, tak samozřejmě góly. Jak víte, neskórovali jsme v prvních třech zápasech. Když se ptáte na Tomáše Necida, ten z toho trochu vypadl, protože přestal nastupovat za Bursaspor.

Přiznám se, že jsem s ním v poslední době nekomunikoval, ale informace samozřejmě máme, zrovna teď se dostal zpátky do kádru, takže další komunikace s ním určitě ještě proběhne.

Jestli mu dávat nějaká doporučení, aby případně změnil klub? Něco mu k tomu říct můžeme, ale má svého agenta a svoji hlavu, tyhle věci si musí rozhodnout v první řadě on sám."

Doplňuje Jaromír Šeterle: "Před posledním srazem jsem s Tomášem hovořil. Překvapil mě, jak svou pozici bere velmi pozitivně, nebere fakt, že z kádru vypadl, nijak fatálně, s trenérem komunikuje - a on mu údajně říká, že pracuje dobře, jen si teď vybral jiné hráče a že na Tomáše zase přijde řada. Teď už v zápasovém  kádru zase byl, mluvil jsem i s jeho spoluhráčem Tomášem Sivokem, už se čeká, že Necid příležitost zase dostane."

O cizincích v reprezentaci

"Zaregistroval jsem, že u Vukadina Vukadinoviče probíhá proces směřující k získání českého občanství. Pokud by český pas měl, já bych neměl nejmenší problém ho do týmu zařadit. Ale s ním jsem o tom ještě nemluvil, jestli by o to vůbec měl zájem..

Obecně lze říct, že cizinci se v národních týmech objevují všude. Je fakt, že my jsme trochu specifický národ. Těžko odhadovat, jestli by fanoušci brali cizince za své, rozhodně by k tomu potřebovali kvalitní výkony."

Doplňuje manažer Šeterle: "Tenhle trend už je dneska v Evropě zcela běžný. Nejde ani tolik o fotbalové záležitosti, spíš o tu legislativní stránku věci. Už jsme tady na fotbalové asociaci hovořili o tom, že bchom se tematicky mohli zaměřit na to, aby se příslušná legislativa dostatečně prozkoumala a případně se vyvinula nějaká iniciativa k tou, aby se zjednodušila. Protože když se takový proces rozjíždí v současností, bývá to běh i na několikaletou trať."

O domácích úkolech pro reprezentanty

"Dlouhodobě pracujeme s dr. Suchánkem, kluci na srazech absolvují na různá vyšetření, která se týkají fyzičky, síly a podobně. A na základě jejich výsledků dostávají doporučení, na čem by měli pracovat. Takové ty fotbalové věci, ty si s nimi vyřídím osobně, ale největší rezervy jsou právě v těchto činnostech. Na základě těch výsledků doporučujeme hráčům různá cvičení, která by jim měla pomoci, chtěl bych to konkrétně probrat i s jejich klubovými trenéry a vedením jejich oddílů, teď už snad na to bude větší časový prostor. Když se ty ukazatele měření od měření zlepšují, tak jsem pochopitelně spokojen. A znáte mě, důležitá doporučení se týkají především jídelníčku, který by hráči měli dodržovat."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Benátky zažívají nápor turistů. Příští rok už bude vstup do centra za peníze

Do Benátek se před pondělním církevním svátkem Ferragosto vydalo téměř sto tisíc turistů. S fenoménem masového turismu se tak město na laguně potýká stejně jako před koronavirovou pandemií, poznamenala agentura APA.

Před svátkem, který je zároveň vrcholem období dovolených, v sobotu v Benátkách úřady napočítaly na 93 000 turistů. Bylo mezi nimi 75 000 cizinců, vyplývá z dat benátské koordinační a monitorovací centrály, která má k dispozici veškeré městské kamery.

Letošní léto je přitom poslední, kdy se mohou jednodenní turisté do historického centra dostat bez vstupného, které bude zavedeno v příštím roce. Turisté, kteří žijí mimo region Benátsko a nehodlají ve městě přespat, si pak budou vstup do historického města rezervovat na internetu. Lidé, kteří se objednají dlouho dopředu, mají dostat slevu.

Podle toho, který den se do Benátek vydají, budou platit za vstup do města tři až deset eur (73 až 244 korun). Rezervační systém má být otestován už v příštích týdnech.

Benátská radnice zatím nechystá stanovit denní limit počtu turistů, ale chce příliv návštěvníků regulovat. V některé dny bývá ve městě na laguně přes 100 000 turistů.

Svátek Ferragosto, který je v Itálii dnem pracovního volna, zavedl v roce 18 před naším letopočtem císař Augustus, a připomínal ukončení sklizně první srpnový den. V křesťanské éře byly oslavy posunuty na polovinu měsíce a spojeny se svátkem Nanebevzetí Panny Marie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy