reklama
 
 

Jankto: Musíme si uvědomit, že jsme Česko a nemáme hráče na takové úrovni jako Italové nebo Němci

19. 6. 2017
Záložník italského Udine Jakub Jankto si uvědomuje sílu soupeřů evropských fotbalových velmocí, přesto před utkáním proti Itálii nic nebalí. "Musíme toho hodně změnit, být ještě agresivnější a tvrdší a vydržet v aktivitě více něž úvodní čtvrthodinu. Jen tak můžeme mít proti Itálii šanci," velí jednadvacetiletý odchovanec pražské Slavie Jankto.

Tychy (od našeho zpravodaje) -  Lvíčata čeká na mistrovství Evropy po prohře s Německem další nesmírně náročný soupeř. Navíc ztráta proti Italům bude znamenat už definitivní konec po základní skupině. 

Italský tým velmi dobře zná Jakub Jankto, odchovanec pražské Slavie totiž na Apeninském poloostrově působí už od roku 2014.

Čím to, že jste v úvodu na Euru téměř vůbec nehrozili po akcích z křídelních prostorů?

Je pravda, že jsme těch centrů ze stran do vápna moc neposlali, ale oni to dobře zavírali. Nedostali jsme se za ně i nějakou kolmou akcí. Nebyli jsme schopní dobře rozehrát míč už od stoperů. Většinou jsme nakopávali balóny na samotného Schicka, ale vůbec se nám je nepodařilo soupeře vykombinovat.

Nečekal trenér konkrétně od vás nebo Vaška Černého lepší výkon na křídlech?

Ta hra si myslím, že se musí změnit celková. Neměli jsme centry, kombinaci, v soubojích jsme byli pozdě, odražené balóny jsme nesbírali, takže musíme změnit vše a hrát ještě více agresivněji a tvrději. Jen tak můžeme proti Itálii uspět. Pořád si ale myslím, že je lepší hrát otevřený fotbal se silným soupeřem, než devadesát minut čekat zalezlí v obraně a nakonec dostat v 80. minutě gól. Myslím si, že když hrajete otevřenou partii, tak se na ten fotbal dá koukat. Když jsme potom po konečným hvizdu slyšeli naše diváky, jak pořád zpívali a byli i přes tu prohru alespoň trochu spokojení, tak je to super. Jsme strašně rádi, že nám vytvořili takové domácí prostředí.

Hned po první prohře se vám rapidně snížily šance na postup a ani dvě výhry nemusí stačit…

Bohužel takový je postupový klíč. Myslím si ale, že bychom neměli spekulovat, co se stane, když dvakrát vyhrajeme. Musíme se soustředit na Itálii a našim cílem musí být dvakrát vyhrát a až pak kalkulovat. Na druhou stranu jsme si vědomi síly Italů a podle mě je to ještě silnější tým než Německo, protože ty italské kluky znám opravdu dobře. Proti Dánsku třeba nedostali prostor fotbalisté, kteří hrají v základní sestavě v AC Milán, takže ta síla je neuvěřitelná. Musíme začít stejně jako proti Němcům a tu aktivitu udržet

Cítíte se teď pod velkým tlakem, že prostě musíte vyhrát?

Neřekl bych, že budeme pod velkým tlakem. Pod velkým tlakem musí být Němci nebo Italové, kteří prostě jako velké země musí uspět. My ať chceme nebo nechceme, tak jsme pouze Česká republika a nemáme všechny hráče na tak vysokém levelu jako Němci a Italové, kteří mají odehrány tři nebo čtyři sezony v Serii A, Bundeslize nebo Premier League. To z našeho týmu nikdo za sebou nemá.

Budete mít vy osobně proti Itálii větší motivaci?

Neřekl bych, že budeme mít proti Italům speciální motivaci. Jestli hrajete proti Němcům nebo Italům tam už nevidím takový rozdíl. Důležité bude, jak do zápasu vstoupíme, pokud vstoupíme špatně, tak už se z toho asi těžko vyhrabeme. Od nějaké 20. minuty do 70. jsme za německými hráči jen běhali, postrádali jsme agresivitu a nehráli jsme dobře.

Koho byste z Italů vyzdvihl?

Asi všechny. Jsou tam hráči jako Bernardeschi nebo Berardi. Oba už dali v Serii A asi šedesát gólů. Mají stopery z Juventusu a spousty dalších hráčů z předních italských klubů. Budeme muset odevzdat absolutní maximum a hrát na velké riziko, protože ani remíza nám nebude stačit.

Koho z italské jednadvacítky znáte?

Znám se s Andreou Petagnou, se kterým jsem hrál před dvěma lety v Ascoli. Andreu Contiho trochu znám, Gagliardiniho znám, protože máme stejného agenta, ale během turnaje už neproběhlo žádné hecování, ale před turnajem jsme si napsali.

Ptali se vás trenéři, co by mohlo na Italy platit?

Trenérům jsem zatím neradil, přípravu na ně pořádně probereme teprve dnes večer.

Co by podle vás mohlo na Itálii platit?

Italové se dají jedině přehrát zvýšenou aktivitou. Je to pořád dokola, pokud dáme Italům prostor, tak jako jsme ho dali Německu, tak nás vybagují a tohohle se musíme vyvarovat. Největší chyba, kterou můžeme udělat je to, že se stáhneme a budeme čekat, co Italové předvedou.

Budete myslet třeba i na skóre, které může být v konečném součtu rozhodující? 

Myslím si, že se musíme soustředit, abychom vyhráli a nemyslet na to kolik dáme gólů. Musíme si uvědomit, že jsme malá Česká republika a nemůžeme myslet na to, že bychom porazili Italy o tři nebo čtyři góly.

Nemohou vás Italové podcenit?

Absolutně ne. Italové a stejně tak Němci musejí ještě vyhrávat, aby postoupili, takže podcenění z jejich strany určitě nedojde. Navíc Italové jsou turnajové mužstvo a ve všech kategoriích se pravidelně dostávají na stupně vítězů.

autor: David Janeczek | 19. 6. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama