Hrát proti Čechům? Covid mi vzal životní zážitek, zlobí se reprezentant z Karviné

Stanislav Hrabě Stanislav Hrabě
23. 3. 2021 17:45
Záložník MFK Karviná a estonský reprezentant Vlasij Sinjavskij se těšil, že nastoupí proti zemi, kde nyní působí. Není mu přáno. Prokázaná nákaza v estonském týmu, která poslala původně nominované hráče do karantény, mu to neumožní. "Přišel jsem o životní zážitek," povzdechne si.
Vlasij Sinjavskij (vpravo)
Vlasij Sinjavskij (vpravo) | Foto: ČTK

Má na kontě sedm mezistátní zápasů, osmý v kvalifikaci mistrovství světa 2022 v Kataru a proti zemi, kde nyní má angažmá, nepřidá. "Jsem z toho hodně smutný, ale co se dá dělat," nepopírá.

Jako znalce českého fotbalu ho švýcarský trenér estonského výběru Thomas Häberli oslovil, aby mu něco o soupeři prozradil. "Řekl jsem mu, že česká liga je silová, mužstva výborně organizovaná, disciplinovaná, plní taktické pokyny," upozornil na přednosti českého fotbalu.

K tomu dodal i největší osobnosti týmu Jaroslava Šilhavého, na prvním místě pochopitelně Tomáše Součka, nejuznávanějšího českého fotbalistu současnosti. Ale tyto poznatky trenér Häberli nevyužije, i on šel do karantény, předá je však nástupci Martinu Reimovi.

Český soubor je jasným favoritem. "Brali bychom i remízu," přiznává Sinjavskij. Utkání se navíc hraje na neutrální polské půdě. "Každý by raději hrál doma," probírá estonský reprezentant. "Pro soupeře to bude spíš výhoda. Je jim vlastně jedno, jestli cestují do Polska anebo Estonska, ale my přišli o domácí prostředí," zdůrazňuje.

Do Karviné přešel v zimním přestupním termínu, kdy jeho klub Flora Tallinn (mistr země) dostal nabídku. Neváhal. Ví dobře, že z české ligy se lépe může posunout v kariéře dál než z pobaltské země, příkladů by se našlo mnoho. Ostatně Karviná má v kádru nejvíce cizinců v české lize. "Dorozumíváme se anglicky," prozrazuje Sinjavskij.

Rodnou ruštinu občas použije, mnoho slovíček je podobných, ale rovněž zrádných. "Některá mají totiž jiný význam, čímž vznikají různé zajímavé situace. Mnohdy humorné, někdy však i méně," dokládá. Proto se snaží učit česky. "To je potřeba, když tady chci hrát," uvědomuje si, jak se chová pravý profesionál.

Osobní život v Karviné se mu líbí. "Připomíná mi mojí rodnou Narvu," ukazuje na estonský padesátitisícový říční přístav poblíž ruských hranic. Nejen průmysl, socialistická sídliště, ale i okolní příroda.

Ještě před čtyřmi roky měl ruské občanství. "Já měl obě, ruské po rodičích a taky pas Estonska, kde jsem se narodil," objasňuje Sinjavskij. "Ale chtěl jsem reprezentovat svou vlast, tak už mám jen estonské občanství," říká. Moc se těšil, že nastoupí proti českému týmu. Nebylo mu (nyní) přáno. "Covid mi sebral životní zážitek," opakuje.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Pyrotechnika na sportovních utkáních bude zakázaná, fanoušky přijde draho

Fanoušci, kteří během sportovních utkání používají pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100 000 korun a zákazem vstupu na stadiony. Počítá s tím přestupková novela, kterou ve středu sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

Novela, kterou vláda předložila dolní komoře už koncem předminulého roku, má také zjednodušit agendu spojenou s přestupky a zlepšit součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím. Zavádí pravidla šetrného výslechu svědka mladšího 15 let a informační povinnost správního orgánu vůči orgánu sociálně-právní ochrany dětí v případě, že byl přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo v partnerském vztahu spáchán na dítěti nebo před dítětem.

S pokutami od 10 000 korun do 50 000 korun a až 100 000 korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních, a to i mimo místo zápasu. Pachatelům má hrozit i zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhují autoři návrhu nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů.

V praxi bude prokazování tohoto přestupku podle návrhu obdobné jako u trestné činnosti spjaté s projevy diváckého násilí, které se nemusí přímo vázat na místo sportovní akce, ale na souvislost s návštěvou sportovní akce. "Podmínkou spáchání tohoto přestupku přitom nemusí být to, že se fanoušek chce sportovního utkání skutečně zúčastnit a být na stadionu přímo přítomen," uvádí. Postižitelní by měli být podle autorů návrhu i ti, kteří se cíleně vyhýbají hromadným přesunům, aby je nemohla sledovat policie.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok. Dopravní podnik (DPP) bude jednat s Evropskou investiční bankou (EIB) i s komerčními bankami. Sdělil to ve středu generální ředitel DPP Petr Witowski. Pro podnik je podle něho důležité, aby stavbu schválilo ve čtvrtek zastupitelstvo hlavního města, neboť rozhodnutí DPP umožní jednat o konkrétních podmínkách financování. Vedení Prahy v uplynulých měsících řeklo, že bude o zaplacení stavby jednat také se státem.

Další zprávy