Reprezentace chce novými dresy vyvolat emoce, inspirovala se lipovým listím

ČTK ČTK
11. 11. 2019 12:29
Čeští fotbalisté budou v následujících dvou letech nastupovat při venkovních zápasech v nových zelených dresech. Netradiční barva mimo jiné odkazuje na národní symbol - lípu. Reprezentanti se poprvé představí v nových dresech v posledním utkání evropské kvalifikace v Bulharsku, které se bude hrát v neděli 17. listopadu v den 30 let od sametové revoluce.
Nové dresy české fotbalové reprezentace
Nové dresy české fotbalové reprezentace | Foto: Milan Kammermayer

"Myšlenka vzniku nové venkovní sady dresů vznikla přibližně před dvěma lety a už tehdy jsme počítali s tím, že reakce fanoušků budou hodně bouřlivé. Už jen proto, že zelená není českou tradiční barvou. A vlastně je to tak trochu i naším cílem," řekl na tiskové konferenci předseda Fotbalové asociace ČR Martin Malík.

Nové dresy české fotbalové reprezentace
Nové dresy české fotbalové reprezentace | Foto: Milan Kammermayer

"Chceme vyvolat emoce a změny se nebojíme. Nové dresy působí odvážně, ambiciózně, svěže a dravě - což jsou atributy, které pasují na současný český tým, procházející v posledních letech generační obměnou," dodal.

Barva je inspirovaná odstínem mladých lipových listů, vzor na dresu je moderním zobrazením struktury listu. "U variant pro zápasy mimo domácí půdu jsme se vydali novým směrem, více experimentujeme. Stejně jako například Italové s novými zelenými dresy a Švýcaři s růžovými," uvedl Jan Sochor z Pumy, která národní celek obléká.

"Hlavním cílem Puma stále zůstává zachování odkazu k dané zemi. U českých dresů je tímto odkazem lipový list. Je příznačné, že právě dresy inspirované lípou, která nám připomíná národní svobodu, budou poprvé hráči oblékat právě v den výročí 30 let od sametové revoluce," dodal.

První volbou pro zelenou sadu jsou trenýrky a stulpny ve stejné barvě, druhou pak černá. "Přiznávám, že když jsem dresy viděl poprvé, tak mě barva docela překvapila. Ale důležitá je jejich kvalita a také to, aby se v nich dobře cítili hráči. A když v nich budeme vyhrávat, tak se budou líbit jak hráčům, tak fanouškům," řekl trenér Jaroslav Šilhavý.

Jeho svěřenci budou v zelených dresech nastupovat na mistrovství Evropy v příštím roce, pokud na něj postoupí. Novou domácí sadu představí vedení asociace na jaře.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecká palba v Idlibu zabila devět lidí na straně Damašku

Síly podporující režim syrského prezidenta Bašára Asada v pondělí přišly o devět bojovníků při tureckém ostřelování v provincii Idlib, kde se nachází poslední syrské pozice džihádistů a povstalců podporovaných Ankarou. Napsala to agentura AFP s odvoláním na Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR). Ofenziva vlády, kterou podporuje Rusko, na severozápadě Sýrie trvá bez přestávky od prosince.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy