Reparát za Austrálii se povedl. Češi porazili v nejsilnější sestavě hrající Nigérii

Aktualizováno 6. 6. 2018 18:30
Češi si po ostudné porážce s Austrálií připsali vítězství nad dalším účastníkem MS Nigérií 1:0. Rozhodla trefa Tomáše Kalase.
Češi se radují z branky Tomáše Kalase
Češi se radují z branky Tomáše Kalase | Foto: ČTK

Schwechat - Čeští fotbalisté v posledním přípravném utkání před Ligou národů porazili Nigérii 1:0. Pro africký celek přitom šlo o generálku na mistrovství světa a nastoupil v nejsilnější sestavě. Svěřenci trenéra Karla Jarolíma tak úspěšně složili reparát za páteční prohru 0:4 s Austrálií, která byla nejvyšší v české historii.

"Po výprasku s Austrálií jsem byl vystavený většímu tlaku. Nejen já, ale celé mužstvo. Podali jsme týmovější výkon, bojovnější. Nezaručuje to výsledek, ale způsob hry a projev byl rozhodně týmovější. Projevila se i změna rozestavení. Byli jsme v obranné činnosti pevnější. Věřím, že je to odrazový bod pro Ligu národů," řekl Jarolím.

Duel hraný v rakouském Schwechatu rozhodl v 25. minutě stoper Tomáš Kalas dorážkou po rohovém kopu. Ve druhém poločase utkání výrazně ovlivnil silný déšť a vítr, kvůli čemuž musel být duel na chvíli přerušen.

Trenér Jarolím udělal šest změn v sestavě oproti duelu s Austrálií. Především přešel na rozestavení s třemi stopery a to splnilo očekávání, jelikož česká defenziva byla skutečně pevnější. Dlouho byl jedinou šancí Nigérie Mosesův přímý kop ze šesté minuty, s kterým si Vaclík poradil.

"Věděl jsem, že to kope přes zeď, a míč jsem brzo viděl," řekl Vaclík. "Se třemi stopery je to kompaktnější. Hráli jsme tak i v kvalifikaci, v tomto rozestavení jsme odehráli nejlepší zápas proti Německu. Asi nám to sedí. Je dobře, že máme dvě varianty, mezi kterými můžeme přepínat," prohlásil gólman Basileje.

Češi ale ukazovali zlepšený výkon i v ofenzivní fázi, dobře kombinovali a v poli byli Nigérii vyrovnaným soupeřem. Po několika náznacích zejména v podání Šurala přišla v 19. minutě první vážnější šance. Do vráceného míče se z voleje opřel Schick, jeho tvrdou ránu pod břevno ale dokázal brankář Uzoho reflexivně vyrazit.

V 25. minutě už ale Češi udeřili. Po rohovém kopu hlavičkoval Souček, Uzoho ještě stačil zasáhnout, ale na Kalasovu dorážku už byl krátký. Pro českého stopera to byl druhý gól v posledních třech mezistátních zápasech.

"Já a střelec? Ono se to většinou jen ke mně odrazí. Ale byl jsem na místě, kde jsem měl být. A kdybych to trefil pořádně, tak to pravděpodobně gól nebude. Ale já to netrefil čistě," oddechl si Kalas.

Nigérie mohla rychle odpovědět také po rohu, ale Ogu hlavičkoval nad. Ve 30. minutě mohl české vedení zvýšit Schick, který se díky bojovnosti Šurala dostal se štěstím do obrovské šance, ale v ideální pozici přestřelil.

Závěr poločasu už patřil spíše účastníkovi mistrovství světa, ale Ndidiho ránu z dálky vyrazil brankář Vaclík stejně jako Ighalův pokus zblízka.

Do druhé půle nastoupil do branky Pavlenka a měl těžkou roli. Nejenže se hrálo více na české polovině, ale především od 55. minuty zápas výrazně ovlivňovalo počasí. Silný déšť a vítr donutil sudího duel na chvíli přerušit. Vítr navíc foukal proti Pavlenkovi a komplikoval rozehrávku.

"Počasí bylo pár minut šílené. Jirka Pavlenka to měl složité hlavně při rozehrávce, protože míč se ve vzduchu začne vracet," litoval kolegu Vaclík. "Změna počasí byla nepříjemná. V tu chvíli bylo důležité, že jsme vedli," připustil Jarolím.

Češi sice byli pod tlakem a soupeř měl řadu standardních situací, ale obrana fungovala velmi dobře. Jedinou vážnější šanci měl aktivní Moses, ale v dobré pozici minul míč.

Jarolímovi svěřenci koncovku zvládli zkušeně a nedovolili soupeři srovnat. Z posledních 12 zápasů udrželi potřetí nulu, předchozí dvě byly proti Kataru a San Marinu. Celkem jde o šestou výhru z posledních osmi zápasů.

Přípravné fotbalové utkání ve Schwechatu (Rakousko):

ČR - Nigérie 1:0 (1:0)

Branka: 25. Kalas. Rozhodčí: Weinberger - Kolbitsch, Heidenreich (všichni Rak.). Bez ŽK. Diváci: 5000.

Sestavy:

ČR: Vaclík (46. Pavlenka) - Kalas, Suchý, Jugas - Coufal, Hušbauer (65. Trávník), Souček (65. Hořava), Barák, Jankto (79. Bořil) - Šural (84. Kopic), Schick (69. Krmenčík). Trenér: Jarolím.

Nigérie: Uzoho - Troost-Ekong, Balogun, Ogu - Shehu (46. Ebuehi), Ndidi, Mikel (80. Iheanacho), Iwobi, Idowu (69. Elderson) - Ighalo (69. Omeruo), Moses (79. Musa). Trenér: Rohr.