Hvězdy prchly před represemi do ciziny, Kosovo ale dál bojuje fotbalem za nezávislost

Marek Janoš Marek Janoš
7. 9. 2019 11:06
Kosovo. Mladá republika sevřená mezi horami. Pro její obyvatele je fotbal sportem číslo jedna. Pokud se s místními dáte do řeči, dřív nebo později se o fotbale zmíní. Před kvalifikačním zápasem na mistrovství Evropy s Českem kosovské ulice pulzují fotbalem, televize v hospodách vysílají téměř nonstop domácí i zahraniční ligy.
Hráči Kosova slaví první historickou výhru nad Faerskými ostrovy
Hráči Kosova slaví první historickou výhru nad Faerskými ostrovy | Foto: Reuters

Pro kosovské Albánce má Česko pořád zvuk. Znají hlavně Pavla Nedvěda, možná i proto, že italská liga je ze zahraničních v Kosovu nejsledovanější. Zmiňují ale i Petra Čecha nebo Milana Baroše.

Ti starší si dokonce vybaví jména evropských šampionů z roku 1976. "Panenka, Ondruš, Viktor," vyjmenovává zaměstnanec pošty ve městě Prizren. "Vyhráli to docela kousek odsud, v Bělehradě, byla to skvělá reprezentace," mávne rukou směrem za hory, kde se rozkládá Srbsko.

Nezávislost na Srbské republice vyhlásilo Kosovo v roce 2008 a začalo tím dlouhý boj o uznání. Dnes jej oficiálně za samostatný stát považuje víc než stovka zemí, včetně Česka, Spojených států a většiny zemí Evropské unie. Naopak Rusko, Ukrajina, ale i Slovensko a samozřejmě Srbsko neuznávají Kosovo jako stát. Fanoušci proto fotbal vnímají nejspíš trochu jinak.

"Jsme členy FIFA i UEFA," hlásí hrdě čtyřicátník Jahiri, který pochází z hlavního města Prištiny. Chce tak poukázat na to, že dvě největší fotbalové organizace jeho zemi berou vážně.

Vlastní federaci měli v Kosovu už od čtyřicátých let, liga se hraje od roku 1999 a součástí FIFA a UEFA je Kosovo tři roky, členství vydupal bývalý předseda svazu Fadil Vokkri, po kterém se jmenuje i třináctitisícový stadion v Prištině, na kterém se Češi s Kosovem utkají.

Domácí se mohou zdát jako snadný soupeř, ale svěřence trenéra Jaroslava Šilhavého čeká tuhý boj. Kosovo neprohrálo neuvěřitelných čtrnáct reprezentačních zápasů v řadě. Mladý tým má ve svém středu hráče z německé, anglické i italské ligy, mezi talenty patří například Florent Muslija, který působí ve druhé bundeslize v Hannoveru.

Kosovo by mohlo mít ovšem daleko zvučnější jména, nebýt sporů se Srbskem vrcholících ničivou válkou za nezávislost na konci devadesátých let, kterou ukončil až vojenský zásah NATO. V Prištině se narodil hvězdný křídelník Liverpoolu Xherdan Shaqiri, kosovský původ má i Granit Xhaka z Arsenalu. Jeho otce ale po studentských demonstracích proti jugoslávské vládě vedené Srby režim uvěznil a následně rodina ze země prchla. Oba hráči teď reprezentují Švýcarsko.

Přesto jsou místní před duelem s Českem optimističtí. "Nevím, jak to dopadne, ale přeju samozřejmě Kosovu. Jeden publicista napsal, že pokud se Kosovo kvalifikuje, může Euro klidně vyhrát," říká směsicí angličtiny, němčiny a albánštiny číšník Lipa.

Kvalita kosovské ligy už na rozdíl od reprezentace kulhá. Kluby mají nestabilní finanční zázemí. Celých dvacet sezon od založení soutěže dokázala v nejvyšší lize působit jen FC Priština.

"Reprezentaci máme dobrou, ale kosovská liga je nic moc," přiznává s úšklebkem padesátník Petrit z města Prizren na jihu země, a dodává, že kosovští Albánci se spíš ztotožňují s kluby z Albánie nebo velkokluby v pěti největších evropských ligách. "Já fandím KF Liria, ale bohužel teď hrajeme druhou ligu a ta má špatnou kvalitu," krčí rameny.

Řada Albánců Česko navštívila, ať už v časech Jugoslávie nebo po jejím rozpadu, nejčastěji jako dělníci. O naší lize tak mají překvapivě dobrý přehled. Kromě Sparty a Slavie znají Slovan Liberec či Sigmu Olomouc, ale i docela malé kluby, jako je Slovácko. "Jo, Uherské Hradiště! Fotbal a gambling," směje se Lipa, který v devadesátých letech pracoval na Slovensku, přičemž naráží na firmu Synot známou sponzoringem stejnojmenného klubu a loterijními automaty.

V současné době dělá ovšem českému fotbalu největší jméno Slavia. "Slavia Praha. Skupina smrti!" vybaví se okamžitě Petritovi, když zjistí, že potkal někoho z Česka. A hned vyjmenovává soupeře pražského klubu v Lize mistrů. "Barcelona, Dortmund… A Milán?" vzpomene si.

Zápas mezi Českem a Kosovem je beznadějně vyprodaný. Domácí stadion národního hrdiny Fadila Vokkriho vyprodali za dvě hodiny. Podle trenéra Kosova Bernarda Challandese bude důležitá divácká podpora, protože jeho týmu chybí důležití hráči. "Těšíme se na zápas a snad vyhrajeme. Ale prohrát s Českem by nebyla ostuda," dodává Lipa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Brazilský exprezident Lula je očištěn, jeho údajná korupční kauza je promlčená

Brazilský soud v pátek definitivně ukončil kauzu, kvůli které strávil bývalý prezident Luiz Inácio Lula da Silva rok a půl ve vězení. Případ s podezřelým převodem luxusního bytu, který podle obžaloby Lula da Silva přijal jako úplatek, je podle soudu totiž promlčený, informovala agentura EFE. Původní rozsudek vloni zrušil nejvyšší soud a nařídil, aby se případem znovu zabývala justice v hlavním městě Brasília. Bývalému prezidentovi se tak definitivně otevřela cesta, aby se mohl letos znovu ucházet o úřad hlavy státu.

Podezřelá transakce s bytem se stala v roce 2011. Promlčecí lhůta činí v těchto případech 16 let. Na šestasedmdesátiletého Lulu se však vztahuje poloviční doba, se kterou brazilské zákony počítají u lidí ve věku nad 70 let.

Podle obžaloby Lula dostal od stavební firmy OAS luxusní byt v přímořské letovisku Guarujá. Výměnou za to bývalý prezident údajně protežoval firmu při zakázkách státní ropné společnosti Petrobras. Za korupci Lula dostal v roce 2018 trest 12 let vězení a za mřížemi strávil 19 měsíců. Propustilo ho rozhodnutí nejvyššího soudu, podle kterého nesmí být uvězněn člověk, který ještě nevyčerpal všechny možnosti odvolání.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

K souostroví Tonga míří loď, která opraví jeho jediný komunikační kabel se zbytkem světa

K tichomořskému souostroví Tonga, které zdevastoval výbuch sopky a vlna tsunami, míří speciální loď, aby obnovila životně důležitý komunikační kabel spojující ostrovy se zbytkem světa. Loď má na místo dorazit v neděli, informovala agentura Reuters.

Loď odplula 20. ledna z Port Moresby na Papui Nové Guineji vzdáleného 5000 kilometrů. Komplikované opravy podmořského kabelu potrvají podle předpokladů několik týdnů.

"Pokud erupce sopky nebo tsunami zasypaly kabel nánosy z mořského dna nebo svahu podmořské hory, může být velmi těžké ho najít nebo vyzvednout," řekl agentuře Reuters Jonathan Brewer, telekomunikační inženýr společnosti Telco2 limited.

Poruchy na 436 aktivních podmořských kabelech na světě jsou běžné a obvykle je možné většinu dat, která jimi proudí, přesměrovat přes jiný kabel, než je závada odstraněna. Ale 105.000 obyvatel souostroví Tonga je závislých jen na jediném kabelu, který je tam natažený z 800 kilometrů vzdáleného Fidži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy