Fantastický Kuchta. Neúnavný dotěra nasměroval Čechy při debutu mezi elitou k výhře

2. 6. 2022 22:45
Čeští fotbalisté v úvodním utkání skupiny A2 třetího ročníku Ligy národů porazili Švýcarsko 2:1. Domácí poslal v Edenu v 11. minutě do vedení Jan Kuchta, těsně před pauzou sice srovnal Noah Okafor, ale v 58. minutě rozhodl vlastní gól Djibrila Sowa. I na této trefě se svou dotěrností neúnavný Kuchta podílel.
Čeští fotbalisté slaví gól v utkání Ligy národů se Švýcarskem
Čeští fotbalisté slaví gól v utkání Ligy národů se Švýcarskem | Foto: Reuters

Český tým je po prvním kole skupiny v čele tabulky, neboť Španělé v souběžně hraném duelu remizovali s Portugalskem 1:1. Na Moratův gól z první půle odpověděl v závěru Horta.

V dalším utkání svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého v neděli přivítají Španělsko, poté 9. června nastoupí v Portugalsku a o tři dny později uzavřou červnový program odvetou ve Španělsku.

Šilhavého svěřenci hrají elitní úroveň Ligy národů poprvé, v předchozích dvou ročnících působili ve skupině B, odkud předloni postoupili. Soutěž do velké míry nahrazuje přípravné zápasy a týmům dává dodatečnou šanci postoupit na mistrovství Evropy či světa. Tentokrát bude vybráno 12 celků, které se nedostanou na Euro 2024 do Německa z klasické kvalifikace, a ty čeká play off o zbylá tři místa na šampionátu.

Šilhavý stejně jako ve dvou zápasech v březnu, kdy český tým z play off nepostoupil na podzimní mistrovství světa, vsadil na rozestavení se třemi stopery. Jedním z nich byl i Krejčí mladší, který poprvé v reprezentačním "áčku" nastoupil v základní sestavě. Jubilejní 50. start za národní celek si připsal brankář Vaclík a hned ve druhé minutě musel zasahovat proti Vargasově střele ze strany.

V 10. minutě byli Švýcaři, kteří na rozdíl od českého týmu postoupili na mistrovství světa v Kataru, ještě blíž k vedení. Embolo šel sám na Vaclíka, ale domácí gólman únik zlikvidoval.

Vzápětí udeřili Šilhavého svěřenci. Coufalův dlouhý aut propadl přes hostující stopery až ke Kuchtovi, jenž jako jediný míč pečlivě sledoval a zblízka ho doklepl do sítě. Připsal si premiérovou reprezentační branku.

Čechy vedoucí trefa viditelně povzbudila. Ve 27. minutě Jankto nepřekonal Sommera a stejný hráč se neprosadil ani obstřelem o sedm minut později.

Když už se zdálo, že domácí půjdou do kabin s náskokem, dokázali čtvrtfinalisté loňského Eura srovnat. Okafor si ve 44. minutě našel ve vápně míč a tvrdou ranou s pomocí břevna překonal Vaclíka.

Český gólman musel hned v úvodní minutě druhé půle zasahovat, se střelou Vargase si ale poradil. Na druhé straně měl v 54. minutě velkou šanci Hložek, který dnes přestoupil ze Sparty do Leverkusenu, po Sadílkově zpětné přihrávce ovšem trefil jen mimo branku stojícího soupeře. Po následném rohu napálil z dálky balon Coufal a Sommera zachránila tyč.

V 58. minutě už domácí znovu vedli. Janktův centr zprava tečoval Sow, míč změnil směr a zapadl až za Sommera. Po balonu se natahoval Kuchta, ale nedotkl se ho, svým pohybem však zmátl gólmana.

V 66. minutě český celek opět podržel Vaclík, když vytáhl Widnerovu přízemní střelu. Po rohu pak hlavičkoval těsně vedle Schär a vzápětí proti Embolovi znovu zasáhl domácí brankář.

V průběhu druhé půle se zranil německý hlavní rozhodčí Siebert a po několikaminutové přestávce ho nahradil čtvrtý sudí Osmers. Švýcaři v závěru stupňovali tlak, ale Embolo Vaclíka ani při třetí velké šanci nepřekonal.

Češi přestáli i sedmiminutové nastavení a Švýcarsko počtvrté za sebou porazili. Doma národní celek už desetkrát po sobě nepoznal přemožitele. Švýcaři, kteří postoupili z kvalifikační skupiny na mistrovství světa na úkor Itálie, prohráli teprve podruhé z posledních deseti duelů.

Fotbalová Liga národů - 1. kolo:

Skupina A2:

Česko - Švýcarsko 2:1 (1:1)

Branky: 11. Kuchta, 58. vlastní Sow - 44. Okafor. Rozhodčí: Siebert (74. Osmers) - Seidel, Foltyn - Fritz (video, všichni Něm.). ŽK: Brabec, Krejčí - Elvedi, Schär. Diváci: 12.236.

Česko: Vaclík - Zima, Brabec, Krejčí - Coufal, Sadílek (84. Kalvach), Souček, Zelený (87. Matějů) - Jankto (67. Lingr), Kuchta (68. Pešek), Hložek (87. Jurečka). Trenér: Šilhavý.

Švýcarsko: Sommer - Widmer, Elvedi, Schär, Rodriguez (87. Lotomba) - Sow (68. Zuber), Freuler, Xhaka, Vargas (87. Seferovic) - Okafor (68. Shaqiri), Embolo (90.+2 Gavranovic). Trenér: Yakin.

Španělsko - Portugalsko 1:1 (1:0)

Branky: 25. Morata - 82. Horta.

1. Česko 1 1 0 0 2:1 3
2. Portugalsko 1 0 1 0 1:1 1
Španělsko 1 0 1 0 1:1 1
4. Švýcarsko 1 0 0 1 1:2 0