FAČR po odložení Euro automaticky prodloužila smlouvu s Šilhavým

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 6. 2020 19:27
Kouč Jaroslav Šilhavý povede českou fotbalovou reprezentaci i v dalším kvalifikačním cyklu o mistrovství světa v roce 2022. Po odložení letošního evropského šampionátu na příští rok byla automaticky posunuta opce na prodloužení kontraktu i pro závěrečný turnaj, kterou měl osmapadesátiletý trenér ve smlouvě v případě, že s týmem na kontinentální mistrovství postoupí.
Jaroslav Šilhavý.
Jaroslav Šilhavý. | Foto: Reuters

UEFA odložila Euro kvůli koronavirové pandemii na červen a červenec 2021. Kvalifikace o mistrovství světa v roce 2022 v Kataru by měla začít už v březnu příštího roku, tedy ještě před kontinentálním šampionátem.

Šilhavý převzal národní celek předloni v září po Karlu Jarolímovi. S vedením Fotbalové asociace ČR tehdy podepsal kontrakt na evropskou kvalifikaci, která skončila vloni v listopadu. Ve smlouvě byla opce pro závěrečný turnaj, kam reprezentace prošla z druhého místa ve skupině za vítěznou Anglií.

"Smlouva trenéra a celého realizačního týmu samozřejmě trvá i na Euro, které je přesunuto do příštího roku. Čili tady vše běží tak, jak by běželo, kdyby se Euro odehrávalo letos," řekl novinářům předseda FAČR Martin Malík.

"Po úspěšné kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy máme u reprezentace rozdělanou práci. Na ni chceme navázat jak na samotném Euru, tak v kvalifikaci o postup na mistrovství světa, která začne příští rok," uvedl Šilhavý.

Tým po příchodu k reprezentaci pozvedl. Předloni s ním ve čtyřech zápasech dosáhl na tři výhry, minulý rok měl vyrovnanou bilanci pěti vítězství a pěti porážek. Český celek se blýskl především domácí kvalifikační výhrou 2:1 nad Anglií.

S výběrem Albionu se reprezentanti utkají i v základní skupině Eura. Vedle Anglie narazí na Chorvatsko a na jednoho ze čtyř vítězů play off podle Ligy národů.

Letos národní tým kvůli pandemii ještě žádný zápas neodehrál. Poprvé po koronavirové přestávce se představí v září v novém ročníku Ligy národů - začne utkáním na Slovensku a poté přivítá Skotsko.

V říjnu a listopadu se budou hrát v jednom reprezentačním termínu tři místo tradičních dvou zápasů. UEFA na podzimní měsíce přesunula play off o evropský šampionát, ostatní týmy včetně českého čekají přípravná utkání.

"V tuhle chvíli neumím říct konkrétního soupeře, protože kolem cestování a situace v celé řadě evropských zemí panuje ještě mnoho otazníků. Jsme v tuto chvíli v kontaktu s rakouskými kolegy, je to jedna z variant, které zvažujeme jak my, tak oni. Samozřejmě je ještě důležité, jakým způsobem se bude situace vyvíjet v nejbližších týdnech po celé Evropě. Pak dospějeme k nějakému závěru. Je to velmi vztažené k tomu, jak bude vypadat režim cestování do okolních zemí," řekl Malík.

Předpokládá, že v úvodních zářijových zápasech bude na stadionech omezený počet diváků. "Když se na to budu dívat realisticky, nejsem si úplně jist, že již v září budeme schopni pozvat fanoušky na zápas na plnou kapacitu stadionu. Pevně doufám, že v průběhu října a listopadu nám to podmínky už umožní a najedeme na normální režim," uvedl Malík.

Kvůli pandemii reprezentace v březnu nemohla na turné do USA, kde měla sehrát přípravná utkání s Mexikem a Hondurasem. Neuskutečnily se ani červnové zápasy v Itálii a s Rakouskem.

"Pokud jde o letenky do USA, tam jsme dostali zákonné refundace, protože jsme se měli přepravovat komerčními lety velkých společností. Na druhou stranu americká charterová společnost, která měla zajišťovat náš přelet mezi Charlotte a Miami, se ocitla v existenčních potížích. Tam se pravděpodobnost, že prostředky dostaneme zpět, blíží nule," uvedl Malík.

"S celou řadou subjektů, hlavně v oblasti hotelů, se stále vyjednává. Je to jakýsi právní souboj odehrávající se přes oceán, je to velmi komplikované. Domnívám se, že nějakých 70 procent věcí, které jsme měli uhrazené, se nám podaří získat zpět. Samozřejmě jsou tam jiné věci, jako bylo třeba vyhlášení ankety Fotbalista roku. Tam se naopak dá říct, že jsme zhruba o dvě třetiny prostředků přišli," dodal Malík.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Policisté zadrželi muže podezřelého z napadení na Kraví hoře

Kriminalisté zadrželi šestatřicetiletého muže podezřelého z nedělního napadení v parku na Kraví hoře v Brně. Dopadli jej poblíž obchodní galerie Vaňkovka. Je podezřelý z toho, že pobodal stejně starého muže.

"V současné době probíhají úkony v trestním řízení. Podrobnosti k případu pokusu vraždy zveřejníme v blízké době," uvedla policie v tiskové zprávě. Z vyjádření vyplývá, že kriminalisté na čin nyní pohlížejí jako na pokus o vraždu, nikoliv mírněji postihované ublížení na zdraví.

Na tísňovou linku zavolal v neděli večer sám napadený. Policie na místě spustila pátrací akci, pachatele už ale na Kraví hoře nenašla. Napadeného transportovali zdravotníci do nemocnice, utrpěl bodnořezná zranění.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

MS v silniční cyklistice kvůli koronaviru ve Švýcarsku nebude

Mistrovství světa v silniční cyklistice se letos v Aigle a Martigny neuskuteční. Švýcarská vláda dnes prodloužila platnost opatření proti šíření koronaviru do 30. září, což organizátorům znemožňuje šampionát plánovaný v termínu od 20. do 27. září uspořádat. Původně platil zákaz masových akcí s účastí více než tisícovky lidí do konce srpna.

Pořadatelé doufali, že se budou opatření zmírňovat. To se ale nepotvrdilo. Navíc se rozšířil seznam zemí, jejichž občané musí po příjezdu do Švýcarska do povinné karantény. Momentálně je na něm 45 států.

Předseda Mezinárodní cyklistické unie (UCI) David Lappartient v červenci prohlásil, že neexistuje žádný plán B pro případ, že se ve Švýcarsku nebude moci závodit. Podle některých informací ale stále existuje možnost, že se ještě na poslední chvíli podaří najít náhradní dějiště. Jako jedna z variant přichází podle médií v úvahu Itálie.

Další zprávy