"Facka, která nás nakopla." Čechy k vítězství paradoxně postrčil rychlý gól Bulharů

Marek Janoš Marek Janoš
8. 6. 2019 7:02
Moment, který zrušil všechny plány trenéra Jaroslava Šilhavého pro zápas Česko - Bulharsko. Nadýchaný centr Strahila Popova na začátku třetí minuty zápasu usměrnil do sítě Ismail Isa. Další minuty se Češi hledali, ale pak se jejich výkon začal stupňovat a vyvrcholil otočením zápasu.
Jaroslav Šilhavý v kvalifikaci ME 2020 Česko - Bulharsko.
Jaroslav Šilhavý v kvalifikaci ME 2020 Česko - Bulharsko. | Foto: Milan Kammermayer

"Takhle rychlý gól byl jako ledová sprcha," uznal po zápase Šilhavý. "Oddechl jsem si, protože v tu chvíli mi moc dobře nebylo. První gól nás rozhodně zaskočil," přiznal po vítězném utkání reprezentační trenér. 

"Nebylo to příjemné, protože pro nás to byl strašně důležitý, těžký zápas. Vítězství jsme potřebovali jako sůl. Ukázal se ale charakter týmu," hodnotil Šilhavý. "Byla to facka, která nás nakopla. Pak už jsme byli lepší," doplnil střelec obou českých gólů Patrik Schick.

Český tým tak mohlo jen mrzet, že nepříliš výrazným Bulharům nezasadil rozhodující úder v podobě třetí branky dřív. "Měli jsme mraky šancí. V prvním i ve druhém poločase. Naštěstí můžeme být spokojení se hrou. Dá se na ní stavět v dalších zápasech," těšilo Jakuba Jankta.

Záložník italské Sampdorie připustil, že i na variantu s podobně špatným vstupem do zápasu se kabina připravovala. "Říkali jsme si, že když se něco takového stane, tak si nesmíme nadávat. A bylo to tak. Chválili jsme se za každou akci, byli jsme hodně pozitivní," poodhalil.

Sám nastoupil, trochu nezvykle, na levém křídle. Častěji hraje ve středu zálohy. V zápase byl ovšem velmi aktivní. "Důležité bylo, že jsme se rychle oklepali a začali rychle útočit. Měli jsme kupu šancí. Moji střelu jsem už viděl v bráně, pak mi chyběly centimetry, abych dosáhl na centr," vzpomínal Jankto na neproměněné šance.

A nízká produktivita mohla Čechy mrzet. Po průběhu utkání, ve kterém dominovali, se přece jen v nastaveném čase stáhli k vlastnímu vápnu a bulharská reprezentace po celém zápase bez šancí vyslala před Tomáše Vaclíka několik nebezpečných centrů.

"Trnul jsem, nebylo mi z toho dobře," připustil s úsměvem Šilhavý. "Bylo by to kruté, takto přijít o zápas. Někdo nahoře nad námi ale držel ochrannou ruku, protože jsme si to zasloužili," vracel se k posledním minutám zápasu.

Dlouhé přípravy trenéra Šilhavého na důležitou bitvu z hlediska kvalifikace na Euro 2020 změnila nečekaná květnová výměna trenéra bulharské reprezentace.

Petara Hubčeva nahradil Krasimir Balakov. "Nebylo to ideální, když se tři neděle před našim zápasem změnil trenér. Do té doby jsme měli podrobnou analýzu. Nakonec vzali nové mladé hráče, ale víceméně jádro bylo ze zkušených. Trochu jsme se pídili po předchozích působeních nového trenéra. Snažil se hrát rozestavení 4-3-3. Proti nám ale dali gól a stáhli se," uzavřel hodnocení Šilhavý. Další kvalifikační utkání čeká reprezentaci v pondělí proti Černé Hoře.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy