Tifosi mu nadávali, šel po něm stalker. Teď Quagliarella září v lize i národním týmu

Vojtěch Scheinost Vojtěch Scheinost
27. 3. 2019 18:05
Postavil si míč na značku pokutového kopu, ze tří kroků vypálil doprostřed branky a s roztaženýma rukama se rozeběhl k fanouškům na tribuně za bránou. Spolu s nimi se Fabio Quagliarella radoval z gólu, který vstřelil soupeři v kvalifikaci o Euro 2020. A nebyl to jen tak ledajaký gól. Italský útočník jím oslavil start v reprezentaci po dlouhých deseti letech, navíc se díky němu stal nejstarším střelcem fotbalové squadry azzury v historii.

Ve svých 36 letech překonal Christiana Panucciho, který držel rekord od roku 2009. "Ty ovace publika si budu pamatovat navždycky," prohlásil po zápase pro televizi Rai Sport.

Itálie i díky němu porazila Lichtenštejnsko 6:0, Quagliarella navíc přidal i druhý gól, také z penalty. Fanoušci ho povzbuzovali k hattricku, ke třetímu gólu se snažili svému parťákovi pomoci i spoluhráči. "Všem děkuji za podporu. Bylo to úžasné," vzkázal. 

Když ho trenér Roberto Mancini v 72. minutě střídal, tleskal vyčerpanému veteránovi celý stadion Ennia Tardiniho v Parmě. Shodou okolností právě tady odehrál v říjnu 2009 svůj poslední soutěžní zápas za reprezentaci. Pak z národního týmu vypadl a nikdo nečekal, že se ještě někdy vrátí. 

Na sklonku kariéry má ale letos neuvěřitelnou formu a vede pořadí střelců italské Serie A s 21 góly. Až za ním je pětinásobný držitel Zlatého míče Cristiano Ronaldo z Juventusu a letošní objev, zázračný polský střelec Krzysztof Piatek z AC Milan. Quagliarella hraje za janovskou Sampdorii, která patří spíš k lepšímu průměru ligy. 

Jeho výkony letos oslnily, a italská média, fanoušci i odborníci žádali povolání zkušeného hráče do reprezentace. Přestože Mancini buduje tým z mladých fotbalistů a po neúspěšné kvalifikaci na loňské mistrovství světa se snaží o novou cestu, nemohl ho nechat stranou. Quagliarella nastoupil na 11 minut v sobotním utkání s Finskem, proti Lichtenštejnsku hrál v základní sestavě.

"Je mi 36 let, ale necítím se starý. Jsem v pohodě a v dobré kondici. Poctivě trénuji a Sampdoria mě udržuje na nohou," popsal kanonýr, který do nejvyšší italské soutěže poprvé naskočil v dresu FC Turín na jaře roku 2000. "Děkuji trenéru Mancinimu, že mě letos celou sezonu sledoval a dal mi v národním týmu šanci," uvedl. 

Rodák z neapolského předměstí Castellammare di Stabia nastupoval během své kariéry za Neapol i za hlavního konkurenta Juventus. Přestup do bohatého turínského celku mu fanoušci z města pod Vesuvem dlouho vyčítali, na stadionech na něj křičeli, pískali a označovali ho za zrádce. 

Teprve předloni se mu omluvili. Quagliarella přiznal, že z domovského klubu musel odejít, protože v Neapoli jemu i jeho rodině vyhrožoval neznámý stalker. Přestože tehdy všechno oznámil na policii, nic se nezlepšilo. V obavách o rodinu se proto raději přestěhoval do 700 kilometrů vzdáleného Turína. Překousl urážky a hrál za tým ústředního rivala. Až později se dozvěděl, že jeho pronásledovatelem byl policista, který měl případ řešit.

Do Neapole se chtěl vždycky vrátit, ze všeho nejspíš ale kariéru ukončí v Sampdorii, kde má smlouvu do června 2020. Pokud si udrží formu, bude vždycky připravený pomoci italské reprezentaci. "Jsme Itálie, tohle je mladé mužstvo, které může jedině růst," chválí své nástupce v modrém dresu

 

Právě se děje

před 47 minutami

OSN ostře zkritizovala evropské země, že nezákonně vytlačují uprchlíky od svých hranic

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ostře kritizoval evropské země, které podle něj od svých hranic protiprávně vyhánějí uprchlíky, aniž by jim poskytly možnost požádat o azyl. Podle vyjádření úřadu je tato praxe čím dál častější na moři i na pozemních hranicích a státy by s takovým postupem měly okamžitě skoncovat a zahájit vyšetřování konkrétních přečinů. Konkrétní země UNHCR nejmenoval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy