Prázdné tribuny? Zapomeňte, zápasy bez fanoušků na Euru nechceme, vzkazuje UEFA

mar mar
17. 3. 2021 7:01
Odložený evropský šampionát ve fotbale se blíží a přestože v drtivé většině hostitelských zemí se stále hraje za zavřenými dveřmi, UEFA se zápasy bez diváků na Euru nepočítá. Naopak zápasy s fanoušky budou podmínkou.
Euro 2016, Francie-Island: fanynka Francie
Euro 2016, Francie-Island: fanynka Francie | Foto: Reuters

Šampionát by se měl podle aktuálního kalendáře konat v červnu a červenci a zatím stále počítá s dvanácti hostitelskými městy po celé Evropě. To se ovšem může změnit, protože UEFA, která Euro organizuje, bude klást na pořádající města nové nároky.

"Každé město musí garantovat, že nové na stadionu mohou být během utkání fanoušci," oznámil šéf UEFA Aleksander Čeferin.

Drtivá většina utkání se v Evropě nyní hraje za zavřenými dveřmi nebo s minimálním počtem návštěvníků v řádech jednotek procent kapacit stadionů. Přesto se pro léto počítá s fanoušky v ochozech. "Vůbec nepřipadá v úvahu, že by se jakýkoli zápas Eura hrál bez fanoušků. Taková možnost je ze hry," ujistil Čeferin v rozhovoru pro televizi Sky.

Už dříve prosákly z pořadatelského týmu informace, že si UEFA pohrává s myšlenkou přesunutí celého šampionátu do Spojeného království. To ovšem Čeferin nyní popřel.

"Pracujeme stále s variantou, že turnaj proběhne ve všech dvanácti pořadatelských zemích. To je ideální scénář. Pokud ovšem některé země nebudou schopné splnit podmínky pořadatelství, je možné, že se tento počet sníží třeba na deset nebo jedenáct zemí," připustil.

Na fanoušky se tak v této fázi příprav stále chystají v Anglii, Ázerbájdžánu, Dánsku, Itálii, Irsku, Maďarsku, Německu, Nizozemsku, Rumunsku, Rusku, Skotsku a Španělsku.

Nová pravidla kladou důraz především na pořadatelská města, která budou muset zajistit fanouškům přístup na tribuny a současně splnit hygienické podmínky. Jednotlivé národní asociace zatím informace od UEFA nekomentovaly. Už dříve se ale například německá DFB vyjádřila, že by ráda fanouškům v Mnichově umožnila zápasy navštívit.

Zatím ovšem fanoušci nejsou přítomní ani na utkáních bundesligy nebo v nižších soutěžích a v dohledné době se na tom nejspíše nic nezmění. Z hlavních pořadatelských zemí má konkrétní plán na návrat fanoušků na stadiony pouze Velká Británie. Poslední dvě kola Premier League by mohlo sledovat až deset tisíc diváků na každém stadionu.

Na organizaci navíc zbývá už jen málo času. Nejpozději do 5. dubna musí každé pořadatelské město informovat UEFA, kolik diváků bude moci zápasy navštívit. "Nebude možné tento termín už posunout," citoval Čeferina německý Sportschau. Původně měla města předat informaci už o měsíc dříve.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy