Prázdné tribuny? Zapomeňte, zápasy bez fanoušků na Euru nechceme, vzkazuje UEFA

mar mar
17. 3. 2021 7:01
Odložený evropský šampionát ve fotbale se blíží a přestože v drtivé většině hostitelských zemí se stále hraje za zavřenými dveřmi, UEFA se zápasy bez diváků na Euru nepočítá. Naopak zápasy s fanoušky budou podmínkou.
Euro 2016, Francie-Island: fanynka Francie
Euro 2016, Francie-Island: fanynka Francie | Foto: Reuters

Šampionát by se měl podle aktuálního kalendáře konat v červnu a červenci a zatím stále počítá s dvanácti hostitelskými městy po celé Evropě. To se ovšem může změnit, protože UEFA, která Euro organizuje, bude klást na pořádající města nové nároky.

"Každé město musí garantovat, že nové na stadionu mohou být během utkání fanoušci," oznámil šéf UEFA Aleksander Čeferin.

Drtivá většina utkání se v Evropě nyní hraje za zavřenými dveřmi nebo s minimálním počtem návštěvníků v řádech jednotek procent kapacit stadionů. Přesto se pro léto počítá s fanoušky v ochozech. "Vůbec nepřipadá v úvahu, že by se jakýkoli zápas Eura hrál bez fanoušků. Taková možnost je ze hry," ujistil Čeferin v rozhovoru pro televizi Sky.

Už dříve prosákly z pořadatelského týmu informace, že si UEFA pohrává s myšlenkou přesunutí celého šampionátu do Spojeného království. To ovšem Čeferin nyní popřel.

"Pracujeme stále s variantou, že turnaj proběhne ve všech dvanácti pořadatelských zemích. To je ideální scénář. Pokud ovšem některé země nebudou schopné splnit podmínky pořadatelství, je možné, že se tento počet sníží třeba na deset nebo jedenáct zemí," připustil.

Na fanoušky se tak v této fázi příprav stále chystají v Anglii, Ázerbájdžánu, Dánsku, Itálii, Irsku, Maďarsku, Německu, Nizozemsku, Rumunsku, Rusku, Skotsku a Španělsku.

Nová pravidla kladou důraz především na pořadatelská města, která budou muset zajistit fanouškům přístup na tribuny a současně splnit hygienické podmínky. Jednotlivé národní asociace zatím informace od UEFA nekomentovaly. Už dříve se ale například německá DFB vyjádřila, že by ráda fanouškům v Mnichově umožnila zápasy navštívit.

Zatím ovšem fanoušci nejsou přítomní ani na utkáních bundesligy nebo v nižších soutěžích a v dohledné době se na tom nejspíše nic nezmění. Z hlavních pořadatelských zemí má konkrétní plán na návrat fanoušků na stadiony pouze Velká Británie. Poslední dvě kola Premier League by mohlo sledovat až deset tisíc diváků na každém stadionu.

Na organizaci navíc zbývá už jen málo času. Nejpozději do 5. dubna musí každé pořadatelské město informovat UEFA, kolik diváků bude moci zápasy navštívit. "Nebude možné tento termín už posunout," citoval Čeferina německý Sportschau. Původně měla města předat informaci už o měsíc dříve.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 25 minutami

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy