Fotbalové mistrovství Evropy letos nebude. UEFA odložila Euro na příští léto

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 17. 3. 2020 17:19
Evropská fotbalová unie UEFA potvrdila, že letní mistrovství Evropy kvůli pandemii koronaviru o rok odložila. Šampionát se bude hrát ve stejném formátu a ve stejných zemích od 11. června do 11. července 2021. UEFA zároveň kvůli novému typu koronaviru do odvolání přerušila všechny své soutěže včetně Ligy mistrů a Evropské ligy. Žádnou soutěž nechce rušit.
Podívejte se, jak na odložení Eura reagoval trenér reprezentace Jaroslav Šilhavý. | Video: FAČR

"Evropský fotbalový festival na prázdných stadionech s opuštěnými fanouškovskými zónami, když kontinent sedí doma v izolaci, je neradostná představa. Nemohli jsme dopustit, aby takhle vypadaly oslavy 60. výročí soutěže," uvedl v prohlášení předseda UEFA Aleksander Čeferin.

Martin Malík a Jan Pauly při jednání o budoucnosti Eura
Martin Malík a Jan Pauly při jednání o budoucnosti Eura | Foto: FAČR

Březnové play off o evropský šampionát unie odložila na červen. UEFA zároveň vyzvala všechny členské země, aby se pokusily dohrát domácí soutěže, které byly kvůli opatřením proti nákaze přerušeny.

Evropský šampionát se měl letos původně konat od 12. června do 12. července a poprvé v historii ho mělo hostit 12 zemí. Poté, co v Evropě propukla pandemie nového typu koronaviru a řada vlád vyhlásila přísná opatření včetně omezení volného pohybu lidí, bylo prakticky jisté, že se turnaj v létě nebude moci odehrát. 

Evropský šampionát ve fotbale byl odložen poprvé v historii, která se datuje od roku 1960. Mistrovství světa se naposledy podle plánu nehrálo v letech 1942 a 1946 kvůli druhé světové válce. Premiérově se velký turnaj uskuteční v lichém roce.

"Je to očekávané rozhodnutí, jinak v této situaci rozhodnout nešlo. Samozřejmě s tím souhlasím, fotbal je dnes na druhé koleji," uvedl pro FAČR trenér české reprezentace Jaroslav Šilhavý, jehož svěřenci se v základní skupině Eura utkají s Chorvatskem, Anglií a jedním ze čtyř vítězů play off podle Ligy národů. To se nově místo konce března má odehrát v červnu. 

Liga mistrů ani Evropská liga se neruší

Odložení šampionátu na příští rok podporovala i česká strana, kterou na videokonferenci zastupují předseda Fotbalové asociace ČR Martin Malík a generální sekretář Jan Pauly.

"Fakt, že se Euro neodehraje tento rok byl myslím už pár dnů více než jasný a nyní šlo o to vybrat ze všech možných variant cestu, která bude dávat z aspektů zdravotních, sportovních a samozřejmě sekundárně i ekonomických, největší smysl. Tou je za nás určitě přesunutí evropského šampionátu o rok," uvedl v prohlášení pro novináře šéf FAČR Martin Malík.

Odložená Copa América

Stejně jako Euro bylo kvůli koronaviru odloženo také fotbalové mistrovství Jižní Ameriky, které se mělo na přelomu června a července uskutečnit v Argentině a Kolumbii. Dnes o tom informovala jihoamerická fotbalové konfederace CONMEBOL.

Konfederace šampionát odložila poté, co obě pořadatelské země oznámily, že kvůli šíření nemoci COVID-19 minimálně na dva týdny uzavřou hranice.

Server The Athletic uvedl, že odložení Eura o rok bude UEFA stát asi 275 milionů liber (8,2 miliardy korun). Podle webu bude Evropská fotbalová unie tuto částku požadovat po jednotlivých ligových soutěžích a klubech jako kompenzaci.

Přesunutí Eura by mělo pomoci jednotlivým zemím dohrát domácí soutěže, které asociace kvůli šíření nákazy přerušily. V české lize zbývá odehrát šest kol základní části a následná nadstavba.

Odložení šampionátu by také mělo pomoci dokončit aktuální ročník pohárových soutěží UEFA - Ligy mistrů a Evropské ligy, které se zastavily v průběhu osmifinále. Po dnešním jednání ale zůstává nejasné, jak se dohrají.

Podle spekulací médií je ve hře i varianta Final Four pro semifinalisty. UEFA bude také hledat termíny pro utkání mládežnických reprezentací včetně jednadvacítky.

Změna termínu po odložení Eura čeká podle šéfa Mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianniho Infantina i klubové mistrovství světa, které se mělo konat rovněž v létě 2021. Rozšířeného turnaje v Číně, kde pandemie začala, se bude účastnit poprvé 24 týmů. O novém termínu by měla FIFA rozhodnout ve středu.

Odkládá se i mistrovství Afriky

Africký fotbalový šampionát, který měl v dubnu hostit Kamerun, byl dnes kvůli obavám z šíření koronaviru odložen na neurčito. Oznámili to v prohlášení zástupci africké fotbalové konfederace a organizátoři. Náhradní termín turnaje zatím nebyl stanoven.

Mistrovství Afriky, které se mělo hrát od 2. do 25. dubna, tak následuje příkladu finálových turnajů dalších kontinentů. Na letošek plánované šampionáty dnes na příští rok odložila také Evropa a Jižní Amerika.

"O novém termínu soutěže bude rozhodnuto podle vývoje situace a bude včas oznámen," řekl kamerunský ministr sportu Narcisse Mouelle Kombi.

Kamerun zatím eviduje oficiálně deset nakažených novým typem koronaviru.

Aktualizujeme. 

 

Právě se děje

před 40 minutami

Běloruské úřady zakročily proti kanálu Nexta, který informuje o protestech. Zařadily je na seznam extremistů

Běloruský soud rozhodl o zařazení informačního kanálu NEXTA-Live na sociální síti Telegram i jeho loga na seznam extremistických materiálů, informuje dnes agentura Belta s odvoláním na nejvyšší soud. Kanál, který na platformě Telegram podle agentury AFP sledují dva miliony lidí, vešel v poslední době do podvědomí především jako jeden z hlavních zdrojů informací o protirežimních protestech, které v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy