Důležitá výhra. Jednadvacítka zaskočila Chorvatsko a je ve hře o postup na ME

23. 3. 2018 18:15
Česká reprezentace do 21 let zvládla důležitý duel proti Chorvatům a výhrou 2:1 se vrátila zpět do hry o postup na mistrovství Evropy do Itálie a San Marina.
Radost českých fotbalistů
Radost českých fotbalistů | Foto: Dalibor Sosna

Karviná - Čeští fotbalisté do 21 let v kvalifikaci mistrovství Evropy porazili 2:1 favorizované Chorvatsko a udrželi naději na postup na šampionát. O dnešní výhře domácích v Karviné rozhodli David Lischka s Filipem Haškem, za hosty vyrovnal Duje Čaleta-Car.

Čeští mladíci soupeře hned v úvodu utkání zaskočili a ve 13. minutě se ujali vedení. Po rohovém kopu Knejzlíka se o to hlavou postaral Lischka. Jablonecký stoper, který nastoupil za jednadvacítku teprve podruhé a poprvé v soutěžním utkání, si připsal první gól v reprezentaci.

Chorvaty inkasovaná branka probudila a v 27. minutě musel po technické střele Haliloviče vytáhnout skvělý zákrok Staněk. Deset minut nato šel po Lischkově chybě na českého gólmana sám opět Halilovič, ale nedokázal ani trefit branku. Češi zahrozili až v závěru poločasu, kdy brankáři Posavecovi nadělala problémy Wiesnerova střela.

Druhá půle sice začala Mackovým průnikem do chorvatského vápna, ale větší nebezpečí zahrozilo na druhé straně. Brekalo v dobré pozici trefil jen jednoho z obránců a Balič s Halilovičem vzápětí stříleli těsně vedle. Chorvaté se vyrovnání nakonec dočkali po hodině hry, kdy se po rohovém kopu prosadil Čaleta-Car.

Nerozhodný výsledek však vydržel jen osm minut, poté si domácí vzali vedení zpět. Trubač po povedené individuální akci předložil míč Haškovi, který se před odkrytou brankou nemýlil. Českobudějovický útočník ozdobil první zápas v reprezentaci do 21 let gólem.

Hosté pak sice český tým přitlačili, ale nevytěžili z toho žádnou výraznou šanci a poprvé v kvalifikaci prohráli. Výběr trenéra Vítězslava Lavičky naopak napravil podzimní debakl 1:5 z Varaždínu, ale také snížil ztrátu na postupové pozice a může pomýšlet i na přímý postup z prvního místa.

Od Chorvatů na druhé příčce, která může vynést účast v baráži, dělí české mladíky tři body. Na první a dosud neporažené Řecko, kde se jednadvacítka představí v úterý, ztrácí šest bodů. Češi navíc odehráli o zápas méně než oba favorité skupiny.

ČR - Chorvatsko 2:1 (1:0)

Branky: 13. Lischka, 71. Hašek - 63. Čaleta-Car. Rozhodčí: Boucaut - Conotte, Godelaine (všichni Belg.). ŽK: Knejzlík, Macek - Majer. Diváci: 2248.

ČR: Staněk - Wiesner, Král, Lischka, Knejzlík - Trubač (78. Ladra), Hašek, Kulhánek, Sáček, Macek (90.+1 Bačo) - Pulkrab (70. Zajíc). Trenér: Lavička.

Chorvatsko: Posavec - Karačič, Šimič, Čaleta-Car, Sosa - Halilovič, Moro, Balič, Brekalo - Čorič (62. Majer), Vlašič (82. Fiolič). Trenér: Gracan.