Devatenáctka po výhře nad Švédskem vyzve Portugalsko. Čeká nás hra bez míče, ví Suchopárek

Marek Janoš Marek Janoš
5. 7. 2017 10:46
Národní fotbalový tým do 19 let čeká na Euru v Gruzii druhý zápas ve skupině. Od 18 hodin Češi vyzvou Portugalsko. Oba týmy jdou do zápasu s výhrou z prvního zápasu v základní skupině. Případný vítěz bude mít takřka jistotu postupu do semifinále.
Jan Suchopárek
Jan Suchopárek | Foto: ČTK

Tbilisi - Českou reprezentaci na Euru do 19 let čeká ve středu druhý zápas ve skupině. Po vítězství nad Švédskem 2:1 se Češi postaví Portugalsku. Trenér Jan Suchopárek v zápase může počítat se všemi hráči včetně obránce Alexe Krále a brankáře Martina Jedličky, kteří měli drobnější zdravotní potíže.

Těžký soupeř

Portugalsko je pro Čechy narozené okolo let 1998 a 1999 nepříjemným soupeřem. Za poslední dobu přibližně podobný tým, jaký je právě na Euru, s Portugalskem prohrál dvakrát. Nejdříve ještě jako tým do 17 let v roce 2014 v Anglii 0:2 a před rokem v Portugalsku 2:5.

Češi, povzbuzení výhrou nad Švédskem, jsou ovšem před zápasem sebevědomí. "Ani v jednom z těch zápasů jsme podle mého názoru nebyli horším týmem. Sice máme negativní bilanci, ale věřím, že proti nim můžeme uspět," věří záložník Michal Sadílek, který se loni proti Portugalsku zapsal gólem.

Trenér Jan Suchopárek očekává kvalitní zápas, ve kterém budou muset Češi překousnout častou hru bez balónu. "Může to být kondičně velice náročné utkání, protože míč z jejich kopaček létá velmi rychle. Pro naše hráče to znamená, že přesunů bez míče bude v zápase nejspíš více, než proti Švédsku," předpovídá.

Důležitá bude propracovaná obrana

Klíčem k úspěchu má být defenziva. "Ukázali jsme si několik nedostatků v naší hře v prvním zápase a pokud zlepšíme organizaci hry, věřím, že máme šanci uspět," myslí si obránce Matěj Chaluš. Navíc, pokud Češi dokáží v zápase brát všechny body, zajistí si postup do semifinále.

Portugalsko vzbuzuje větší respekt než Švédsko, ale v prvním zápase Eura ideální výkon nepředvedlo. Proti Gruzii se trápilo. Nakonec zásluhou Ruie Pedra zvítězilo 1:0, ale Gruzínci byli ve střelbě výrazně aktivnější a branku soupeře ohrozili i vyšším počtem standardních situací.

"I Portugalci mají některá zranitelná místa, která se budeme snažit maximálně využít," říká Suchopárek.

Silný soupeř i nesnesitelné vedro

Soupeř ale nebude jedinou překážkou pro český tým. Nedělní zápas se Švédskem v gruzínském hlavním městě Tbilisi provázely teploty nad 30 stupňů Celsia a podobná je i předpověď pro středeční zápas.

Nejvíce pocítil horko záložník Daniel Mareček, který si v závěru zápasu vyžádal střídání. "Odešel jsem v křečích a nebylo mi moc dobře. Obdivuju kluky, že to dohráli," říká o svých pocitech. Ve střehu je tak reprezentační lékař Martin Held. "Nejdůležitější je zachovat kvalitní pitný režim a využít všechny možnosti k regeneraci."

Důležitý zápas čeká Česko dnes od 18 hodin a vysílat jej bude živě stanice Eurosport 1. "Základem bude kvalitní defenziva, ze které chceme vycházet po celý turnaj. Máme určitě šanci," ví obránce Alex Král.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady dnes vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy