Reprezentanty navštívili čínští fanoušci. Hráče překvapili češtinou i speciálním dárkem

ČTK ČTK
25. 3. 2018 21:45
Česká fotbalová reprezentace zažila na turnaji v čínském Nan-ningu překvapivou návštěvu. Dorazili totiž čínští příznivci českého národního týmu.
Čínští fanoušci české reprezentace
Čínští fanoušci české reprezentace | Foto: FAČR

Nan-ning - Reprezentanty na přípravném turnaji v Nan-ningu navštívili čtyři čínští fanoušci českého fotbalu, kteří za národním týmem přicestovali z různých měst asijského státu. Příznivci detailně sledují i českou ligu a jeden z nich fandí Slovácku. Každému reprezentantovi přivezli tradiční vějíř s jeho jménem v čínštině.

"Příběh mého českého fanouškovství začal v roce 1990 během mistrovství světa. Viděl jsem zápas s USA a okamžitě si zamiloval Tomáše Skuhravého. Bomber, neskutečný hráč. A také další mi utkvěli v paměti. Třeba Kubík, Bílek nebo Chovanec. V té době mi bylo deset let a nadchnul jsem se naprosto vášnivě," řekl nejstarší z fanouškovského kvarteta Sin Chao.

"Dopisuji si s kamarádem z Uherského Hradiště, takže fandím hlavně Slovácku. Sympatická je i Jihlava," doplnil.

V Číně už se setkal s několika českými hráči. "Do Česka nám to zatím bohužel nevyšlo, ačkoliv je to samozřejmě v plánu. Využíváme tak aspoň možností potkat hráče, kteří se objeví v Číně. Seděli jsme s Honzou Rezkem, fotky máme také s Pavlem Nedvědem, Tomášem Rosickým, Bořkem Dočkalem, Petrem Čechem, Vaškem Pilařem či Petrem Jiráčkem. Dost zahraničních týmů naštěstí přijíždí do Číny na soustředění," uvedl Sin Chao.

"Ze současné reprezentace se mi strašně líbí brankáři. Úžasný je Michal Trávník, ten to dotáhne daleko. A až se rozehraje v Plzni, potáhne reprezentaci Aleš Čermák. Sledoval jsem ho už v jednadvacítce," dodal. Mrzí ho jen to, že v Číně nenaladí přenosy z české ligy. "Strašně rád bych si zapnul televizi a podíval se na český fotbal. Ale třeba i to se časem zlepší. Myslím, že jen v Pekingu je fanoušků Česka kolem stovky. Potkáváme se při velkých zápasech a fandíme," podotkl Sin Chao.

Setkání s týmem zařídil záložník Vladimír Darida a Sin Chao překvapil znalostí několika českých slov. "Byli velmi slušní a jen mě na recepci poprosili o podpis. České bundy i šály mě však zaujaly, takže jsme se dali do řeči. Jejich příběh je neuvěřitelný. Společné setkání bylo to nejmenší," řekl Darida. Vedle vějíře dovezli Číňané všem členům realizačního týmu ručně dělaný zápisník a od týmu naopak dostali podepsané dresy a šály.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Ombudsman loni přijal 7926 podnětů, v 19 případech využil sankce

Kancelář veřejného ochránce práv v Brně loni přijala 7926 podnětů. Novinářům to dnes řekl ombudsman Stanislav Křeček. Je to o 86 podnětů více než o rok dříve. Nejvíce se jich týkalo sociálního zabezpečení, dále stavebnictví a regionálního rozvoje, ale také armády, policie nebo vězeňství. Podněty ovlivnila i pandemie koronaviru. Úřad zjistil kolem 500 pochybení, v 19 případech odmítly úřady chybu napravit a ombudsman využil sankce.

Z přijatých podnětů bylo 68 procent v působnosti ombudsmana a mohl se jimi zabývat. Z podnětů provedl šetření v 671 případech, přičemž ve 490 podle Křečka konstatovala kancelář pochybení, v 17 případech diskriminaci. Ve 349 případech úřady po vydání zprávy pochybení napravily, v 85 tak učinily až po vydání závěrečného stanoviska s navrženým opatřením k nápravě. Pouze v 19 případech úřad chybu odmítl a ombudsman přistoupil k vyžití sankce, která spočívá ve vyrozumění nadřízeného úřadu nebo informování veřejnosti.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Krize v letectví trvá, letiště odbavilo ve čtvrtletí o 90 procent méně pasažérů

Letecká doprava je kvůli pandemii koronaviru nadále v hluboké krizi. Na pražském ruzyňském letišti odbavili během prvního čtvrtletí téměř 251 000 cestujících, což je meziročně o 90 procent méně. Krize změnila i vytížení jednotlivých destinací, nejoblíbenější byla Dubaj, uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. V následujících týdnech by se situace měla postupně mírně zlepšovat, někteří dopravci plánují obnovení spojů.

Koronavirová krize v Česku naplno vypukla loni v březnu. Meziroční 90procentní pokles v prvním čtvrtletí je tak z velké částí ještě v porovnání s předkrizovým stavem. Krize výrazně proměnila i vytížení jednotlivých destinací. Zatímco loni cestující z Prahy nejčastěji mířili do Londýna nebo Moskvy, nyní byla nejoblíbenější destinací Dubaj. Následoval Amsterdam a egyptská Hurgada. Letiště během letošního čtvrtletí odbavilo celkem 6943 letů.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

GIBS obvinila jihočeského policistu ze zabití muže

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila jihočeského policistu ze zabití muže při zásahu na Jindřichohradecku. Tragická událost se stala loni v srpnu v chatové oblasti. Podle závěrů inspekce policista do muže po prvním zásahu zbytečně ještě následně dvakrát vystřelil. Na výsledek vyšetřování upozornil deník Právo, GIBS o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

Stíhanému, který zatím není postaven mimo službu, hrozí až desetileté vězení. Policisté loni zasahovali v chatové oblasti Smržov na Jindřichohradecku proti agresivnímu muži. Podle inspekce byl pod vlivem alkoholu a demoloval vybavení

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Soud zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně ve středu zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové tři roky až osm let vězení. Vinu oba popírali, k středečnímu vyhlášení rozsudku nepřišli. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už podruhé.

Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval v kauze nepodmíněné tresty. Pro devětašedesátiletého Vladimíra Březinu žádal vězení okolo 5,5 roku, pro sedmačtyřicetiletou Stanislavu Březinovou pod 5,5 roku, tedy polovinou trestní sazby. Obhájci obžalovaných požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. Podle rozhodnutí trestního senátu s předsedou Pavlem Houdkem není skutek označený v žalobním návrhu trestným činem

Zdroj: ČTK
Další zprávy