Studená sprcha. Češi před Eurem dostali od Italů čtyři góly, branku téměř neohrozili

4. 6. 2021 22:20
Čeští fotbalisté v prvním ze dvou přípravných zápasů před evropským šampionátem prohráli v Itálii vysoko 0:4. Čtyřnásobní mistři světa rozhodli v Boloni už v úvodním poločase, kdy se po tečovaných střelách trefili Ciro Immobile a Nicolo Barella. Po změně stran se prosadili Lorenzo Insigne a Domenico Berardi.
Česko - Itálie, přípravné utkání před ME 2020
Česko - Itálie, přípravné utkání před ME 2020 | Foto: Reuters

Pro české reprezentanty je to vyrovnaná druhá nejtěžší porážka v samostatné historii, vyšším rozdílem prohráli jen předloni v evropské kvalifikaci v Anglii (0:5). O čtyři a více branek podlehli teprve počtvrté.

V úterý odehraje český tým generálku před Eurem v Praze na Letné proti Albánii. Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého v součtu s březnovou světovou kvalifikací potřetí za sebou nezvítězili a prohráli počtvrté z posledních pěti venkovních utkání.

Italové, pro které byl dnešní duel generálkou na šampionát, naopak potvrdili vynikající formu. Třetí nejúspěšnější celek historie mistrovství světa v posledních osmi zápasech zvítězil bez inkasované branky a neporazitelnost protáhl už na 27 utkání.

Šilhavý nepostavil do základní sestavy opory Součka se Schickem ani brankáře Vaclíka, před nímž dostal přednost Pavlenka. Kvůli zranění scházeli Hložek a Kalas.

Český tým, který se od pondělí chystá na soustředění v severní Itálii, začal aktivně, ale z dobrého úvodu nic nevytěžil. Favorit přidal a ve 23. minutě otevřel skóre. Brabec odvrátil nákop do vápna jen k Immobilemu a ten přes Čelůstku propálil Pavlenku.

I druhou branku inkasovali hosté po teči. Barella využil, že před ním obránci couvali, před vápnem napřáhl a Bořil nešťastně srazil míč do vlastní sítě.

Šilhavý hned po pauze poslal na trávník tři střídající hráče Součka, Schicka a Zimu, českému týmu se ale nadále příliš nedařilo. V 50. minutě musel po Berardiho střele z přímého kopu na přední tyč zasahovat Pavlenka, o osm minut skončila Insigneho tečovaná střela kousek mimo. Po následném rohu zamířil těsně vedle Chiellini.

V 66. minutě už "squadra azzura" zvýšila. Na přihrávku od Immobileho si na hraně ofsajdu naběhl Insigne a v den svých 30. narozenin se prosadil střelou na zadní tyč.

Za dalších sedm minut mladík Zima ztratil míč a následnou italskou kombinační akci s přehledem zakončil Berardi, který nechal Pavlenku spadnout a dloubl míč do sítě.

Na posledních 10 minut se dostal na trávník i Sadílek, jenž si připsal premiérový start za reprezentační A-tým, ani on už ale nedokázal s výsledkem pohnout. Český celek v základní hrací době nezvítězil v Itálii ani v 19. utkání.

Do šampionátu vstoupí Šilhavého svěřenci 14. června v Glasgowě proti Skotsku, poté tamtéž změří síly s Chorvatskem a v Londýně si zahrají proti Anglii.

Přípravné fotbalové utkání v Boloni:

Itálie - ČR 4:0 (2:0)

Branky: 23. Immobile, 42. Barella, 66. Insigne, 73. Berardi. Rozhodčí: Tschudi - Josipovic, Sbrissa (všichni Švýc.). Bez karet. Diváci: 1000 (omezený počet).

Itálie: Donnarumma - Florenzi (86. Tolói), Bonucci, Chiellini (64. Acerbi), Spinazzola (63. Emerson) - Barella, Jorginho (63. Cristante), Locatelli - Berardi (77. Chiesa), Immobile (78. Raspadori), Insigne. Trenér: Mancini.

Česko: Pavlenka - Coufal, Čelůstka (46. Zima), Brabec, Bořil - Král, Darida (81. Sadílek) - Masopust (61. Ševčík), Barák (46. Souček), Jankto (61. Vydra) - Krmenčík (46. Schick). Trenér: Šilhavý.