Bude to jízda jako v roce 96? V plné síle jsme schopni porazit každého, tvrdí Kuka

Jaroslav Pešta yac Jaroslav Pešta, yac
1. 1. 2021 12:10
Fotbalový národní tým čeká velice pestrá sezona. Pokud koronavirus dovolí, absolvují Češi během roku 2021 osm zápasů kvalifikace na MS 2022 a zejména odložené Euro, kde ve skupině vyzvou Anglii, Chorvatsko a Skotsko. Zeptali jsme se Pavla Kuky, Vladimíra Táborského a Ladislava Maiera, jak se jim povede.
Čeští fotbalisté na mistrovství Evropy nepropadnou, věří experti.
Čeští fotbalisté na mistrovství Evropy nepropadnou, věří experti. | Foto: Milan Kammermayer

Zatímco první zápasy kvalifikace o postup na mistrovství světa se začnou hrát už v březnu, na začátku června odstartuje mistrovství Evropy, na kterém Češi sice od vzniku samostatné České republiky nechyběli, ale při posledním vystoupení ve Francii ani jednou nevyhráli a play off si nezahráli. 

Oslovení experti ale věří, že tentokrát by to mohlo vyjít a svěřenci Jaroslava Šilhavého z náročné skupiny postoupí. "Největším favoritem skupiny je Anglie, ale myslím si, že o druhé místo bude hrát Česko s Chorvatskem," tvrdí někdejší skvělý hráč i trenér Táborský. "Chorvaté jsou sice rychlí a technicky skvěle vybavení, ale když prohrávají, tak umějí být dost neukáznění, a tudíž i zranitelní," dodal na adresu vicemistrů světa. 

A i kdyby to nevyšlo, Češi nejen podle Táborského budou mít solidní šanci postoupit mezi šestnáct nejlepších ze třetího místa, odkud se kvalifikují do osmifinále čtyři nejlepší z celkových šesti skupin. 

Síla českého týmu by měla spočívat především v týmovém pojetí a nasazení. Což jsou ostatně charakteristiky, které sedí i na aktuálně nejsilnější český tým, pražskou Slavii, kterou bedlivě sleduje Pavel Kuka. 

"Recept vidím v pracovitosti a kolektivním pojetí," říká někdejší více než šedesátinásobný reprezentant. "Když bude mít trenér k dispozici zdravé klíčové hráče, mezi něž patří Souček, Coufal či Schick, tak jsme schopni porazit každého." 

Program českého týmu na Euru

14. června Česko vs. Skotsko (Glasgow)
18. června Česko vs. Chorvatsko (Glasgow)
22. Června Česko vs. Anglie (Londýn)

To ostatně Češi ukázali už v kvalifikaci na Euro, kde sice nejprve s Anglií prohráli ve Wembley 0:5, ale pak doma dokázali zvítězit 2:1.

"Vůči velkému favoritovi se toho od nás moc nečeká, můžeme jen získat. To se povedlo i nám v roce 1996 na mistrovství Evropy v Anglii. Tam jsme odjížděli bez šancí na přední umístění a pak jsme se vrátili jako vicemistři," připomněl Kuka památnou jízdu týmu Dušana Uhrina. 

Souček jako Kadlec

Jistou paralelu mezi současným národním týmem a památnou partou z Eura 1996 vidí i Ladislav Maier, který tehdejším šampionátu plnil roli náhradníka gólmana Pavla Kouby. 

"Dost se asi bude spoléhat na Součka, který se při svém vydařeném působení v anglickém West Hamu stal osobností. Třeba takovou, jakou byl v našem stříbrném mužstvu na šampionátu v Anglii (Miroslav) Kadlec. Bude však potřeba, aby měl vedle sebe fotbalisty, kteří v každém zápase si sáhnou až na dno svých sil, vytvoří pracovitý tým a budou mít i potřebné válečnické štěstí," říká Maier.  

Českému týmu by přitom neměl postupové ambice zmařit ani fakt, že dva ze tří týmů, proti kterým ve skupině nastoupí, budou na Euru i kvůli atypickému formátu s tuctem pořadatelských měst hrát v domácím prostředí.

"Je stále velký otazník, zda bude moci kvůli covidu fanoušci mít možnost v soubojích s českým mužstvem své hráče povzbuzovat. I kdyby se však hrálo v bouřlivém prostředí, tak náš tým by se měl o další účinkování na šampionátu úspěšně poprat," říká Maier. 

I vzhledem k tomu, že v Anglii na začátku prosince začalo očkování proti novému koronaviru, jeví se naštěstí varianta Eura bez diváků jako ta méně pravděpodobná. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 30 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy