Češi už v minulosti na Brazílii vyzráli, nad "kanárky" slavně zvítězil i Baník

Marek Janoš Marek Janoš
26. 3. 2019 16:01
Dnes večer fotbalisté Brazílie nastoupí k historicky teprve třetímu utkání na území Česka. Dosud se obě země utkaly celkem osmnáctkrát. Brazílie ovládla deset oficiálních duelů, ale v archivech mezistátních zápasů jsou zapsány i dvě výhry Československa a také triumf Baníku na Bazalech, kde na jihoamerického soupeře přišla historicky nejvyšší návštěva.

Slavné oválné tribuny na stání jsou přeplněné lidmi. Fotbaloví příznivci se tísní hlava na hlavě a stoupají si na špičky, aby co nejlépe viděli na hřiště. Fanoušci jsou i na svahu kolem stadionu, plotech, stromech a stožárech osvětlení. Přibližně tak to vypadalo na Bazalech před 43 lety.

Triumf Baníku

Důvodem pozdvižení a rekordní návštěvy na dnes už strženém stadionu byla fotbalová reprezentace Brazílie. Ta se chystala na olympiádu v Montrealu a za jednoho ze soupeřů pro přípravu si vybrala ostravský Baník.

Rok 1976 je pro Ostravské rokem fotbalu, Baník tehdy v sestavě s Vojáčkem, Ličkou, Kvasnicou nebo Radimcem získal první titul a červnové utkání s Brazílií bylo završením skvělé sezony.

Přestože brazilský A tým, jehož někteří členové v roce 1970 zvítězili na MS v Mexiku, nakonec nedorazil, o utkání byl mimořádný zájem o údajně jej navštívilo až 35 tisíc fanoušků, i když maximální kapacita Bazalů v té době byla o pět tisíc diváků nižší.

Samotné utkání nabídlo velké překvapení. Baník dokázal s Brazilci držet krok a ve druhém poločase podle dobových zpráv soupeře údajně přehrával. Rozhodla 76. minuta, kdy obránce Tecao fauloval Ličku ve vápně a po dorážce vlastní penalty se prosadil Slaný.

Brazílie proti Česku dominuje

Na mezistátní úrovni se Češi a Čechoslováci utkali s Brazílií celkem osmnáctkrát a připsali si proti Brazílii ještě dvě slavná vítězství. Naposledy to bylo v roce 1968 v Bratislavě, kde zvítězili 3:2. Dva roky poté "kanárci" ovládli mistrovství světa v Mexiku.

Brazílie zvítězila i v posledním vzájemném měření sil před 21 lety v saúdskoarabském Rijádu. Výsledek 2:0 tehdy zařídili Romário a Ronaldo.

Na české straně tehdy stáli hráči jako Srníček, Nedvěd, Poborský nebo Šmicer. Brazilci nastoupili prakticky v nejsilnější možné sestavě, nechyběli Cafú, Roberto Carlos ani Ronaldo.

Podruhé v samostatné historii se Češi střetnou s Brazílií dnes od 20:45. Z utkání zprostředkuje Aktuálně.cz on-line přenos.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Fotbalisté Bayernu budou mít nižší plat až do konce sezony

Fotbalisté Bayernu Mnichov budou i po restartu německé bundesligy pobírat menší plat. Hvězdy mistrovského týmu, jenž míří za obhajobou titulu, se s vedením klubu dohodly na snížené mzdě do konce sezony.

"Potěšilo nás, že mužstvo má pro současnou situaci plné pochopení," řekl deníku Bild prezident Bayernu Herbert Hainer. Konkrétní údaje neuvedl. Za duben, kdy se bundesliga kvůli koronavirové pandemii nehrála, měli hráči plat nižší o 20 procent.

Zatím není jasné ani to, kdy pro Bayern tato sezona skončí. Bundesliga by měla být uzavřena 27. června, pokud by se mnichovský tým dostal do finále Německého poháru, hrál by ho 4. července. Finále Ligy mistrů, v níž je bavorský velkoklub teprve v osmifinálové fázi, se bude hrát nejspíš až na konci srpna, až skončí všechny národní ligové soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Teplicku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchový vod

Na Teplicku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchových vod. Průtoky v potocích jsou velmi nízké a kyslíkový deficit může ohrozit vodní ekosystém. Zákaz odběru povrchových vod platí už také na Chomutovsku. Lidé nesmějí brát vodu na zalévání zahrad, hřišť a trávníků či na napouštění bazénů a mytí aut z Maršovského potoka, Bouřlivce a Štrbického potoka. Zákaz platí do 31. října. Za nedodržení vyhlášky hrozí pokuta v případě fyzické osoby do 50 tisíc korun a v případě podnikatelů do 100 tisíc korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy