Češi už v minulosti na Brazílii vyzráli, nad "kanárky" slavně zvítězil i Baník

Marek Janoš Marek Janoš
26. 3. 2019 16:01
Dnes večer fotbalisté Brazílie nastoupí k historicky teprve třetímu utkání na území Česka. Dosud se obě země utkaly celkem osmnáctkrát. Brazílie ovládla deset oficiálních duelů, ale v archivech mezistátních zápasů jsou zapsány i dvě výhry Československa a také triumf Baníku na Bazalech, kde na jihoamerického soupeře přišla historicky nejvyšší návštěva.

Slavné oválné tribuny na stání jsou přeplněné lidmi. Fotbaloví příznivci se tísní hlava na hlavě a stoupají si na špičky, aby co nejlépe viděli na hřiště. Fanoušci jsou i na svahu kolem stadionu, plotech, stromech a stožárech osvětlení. Přibližně tak to vypadalo na Bazalech před 43 lety.

Triumf Baníku

Důvodem pozdvižení a rekordní návštěvy na dnes už strženém stadionu byla fotbalová reprezentace Brazílie. Ta se chystala na olympiádu v Montrealu a za jednoho ze soupeřů pro přípravu si vybrala ostravský Baník.

Rok 1976 je pro Ostravské rokem fotbalu, Baník tehdy v sestavě s Vojáčkem, Ličkou, Kvasnicou nebo Radimcem získal první titul a červnové utkání s Brazílií bylo završením skvělé sezony.

Přestože brazilský A tým, jehož někteří členové v roce 1970 zvítězili na MS v Mexiku, nakonec nedorazil, o utkání byl mimořádný zájem o údajně jej navštívilo až 35 tisíc fanoušků, i když maximální kapacita Bazalů v té době byla o pět tisíc diváků nižší.

Samotné utkání nabídlo velké překvapení. Baník dokázal s Brazilci držet krok a ve druhém poločase podle dobových zpráv soupeře údajně přehrával. Rozhodla 76. minuta, kdy obránce Tecao fauloval Ličku ve vápně a po dorážce vlastní penalty se prosadil Slaný.

Brazílie proti Česku dominuje

Na mezistátní úrovni se Češi a Čechoslováci utkali s Brazílií celkem osmnáctkrát a připsali si proti Brazílii ještě dvě slavná vítězství. Naposledy to bylo v roce 1968 v Bratislavě, kde zvítězili 3:2. Dva roky poté "kanárci" ovládli mistrovství světa v Mexiku.

Brazílie zvítězila i v posledním vzájemném měření sil před 21 lety v saúdskoarabském Rijádu. Výsledek 2:0 tehdy zařídili Romário a Ronaldo.

Na české straně tehdy stáli hráči jako Srníček, Nedvěd, Poborský nebo Šmicer. Brazilci nastoupili prakticky v nejsilnější možné sestavě, nechyběli Cafú, Roberto Carlos ani Ronaldo.

Podruhé v samostatné historii se Češi střetnou s Brazílií dnes od 20:45. Z utkání zprostředkuje Aktuálně.cz on-line přenos.

 

Právě se děje

Další zprávy