Češi na Euru znovu vyzvou Anglii ve Wembley. V cestě stojí i vicemistři světa

ČTK Sport ČTK, Sport
Aktualizováno 30. 11. 2019 20:36
Čeští fotbalisté se v základní skupině mistrovství Evropy v příštím roce utkají s Anglií, s kterou hráli i v kvalifikaci.
Češi pojedou na Euru na Britské ostrovy.
Češi pojedou na Euru na Britské ostrovy. | Foto: Reuters

Reprezentanti narazí stejně jako na minulém Euru na Chorvatsko a zbylým soupeřem bude vítěz play off Ligy národů C, jímž bude Skotsko, Norsko, Srbsko, nebo Izrael.

Rozhodl o tom dnešní los v Bukurešti, v jednom z 12 měst, kam závěrečný turnaj zavítá. Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého budou zápasy ve skupině hrát v Glasgow a Londýně.

Los, na kterém se podílel i bývalý český reprezentant Karel Poborský, rozdělil 24 týmů do šesti čtyřčlenných skupin. Do vyřazovací části šampionátu postoupí první dva celky z každé skupiny a nejlepší čtyři mužstva z třetích míst. Mistrovství Evropy začne 12. června v Římě zápasem domácí Itálie s Tureckem a vyvrcholí o měsíc později finálovým duelem v Londýně.

Šilhavého svěřenci vstoupí do šampionátu 15. června v Glasgow soubojem s vítězem play off. Na stejném místě se 19. června utkají s Chorvatskem a skupinu uzavřou ve Wembley 23. června proti Anglii. Národní tým narazí na dva ze čtyř semifinalistů loňského mistrovství světa - Albion skončil čtvrtý, Chorvaté druzí.

"Očekávali jsme, že týmy z prvních dvou košů budou silné a ani ze čtvrtého to nebude lehký soupeř. Anglii dobře známe, s (trenérem) Garethem Southgatem jsme se pozdravili na pódiu a zasmáli jsme se tomu, že se zase uvidíme. Chorvatsko je vicemistr světa, také skvělý tým," řekl Šilhavý.

Zatím je známo 20 z 24 účastníků Eura, o zbylých čtyřech se rozhodne až v březnu při play off Ligy národů, jehož vítězové mají místa ve skupinách C, D, E a F.

Turnaj se bude hrát poprvé ve 12 zemích na počest 60. výročí evropských šampionátů, každou skupinu budou hostit dvě města. Los byl neobvyklý, neboť ho UEFA přizpůsobila účasti pořadatelských týmů. Jednotlivé celky byly předem umístěny do měst tak, aby mohly hrát doma; celkem 13 z 24 pozic už bylo obsazeno před losem.

UEFA nasadila reprezentace do košů podle výsledků v kvalifikaci a český celek těsně udržel pozici ve třetím. Reprezentanti měli jistotu, že se vyhnou obhájcům trofeje Portugalcům, Turecku, Dánsku, Rakousku a Švédsku, zároveň nemohli do skupiny B.

Bývalý německý reprezentant Philipp Lahm při losu nejprve rozhodl, že se Češi vyhnou skupině A a obávanému cestování do dalekého Baku. A poté o tom, že si zopakují kvalifikační souboje s Anglií. V březnu na úvod utrpěli ve Wembley historický debakl 0:5, v říjnu doma v Edenu ale Albion porazili 2:1 a připravili mu jedinou bodovou ztrátu ve skupině, kterou soupeř vyhrál.

S Chorvatskem reprezentanti hráli v roce 2016 na Euru ve Francii druhý zápas. V závěru dokázali stáhnout dvoubrankovou ztrátu a remizovali 2:2. V roce 2011 s Chorvaty prohráli v přípravě 2:4 a v prosinci 1996 podlehli na turnaji v Casablance na penalty.

"Los se mi líbí. Hrát na ostrovech je vždy úžasné, hrát tam Euro je fantastické. Považuju za úžasné, že jsme v této skupině. Pokud budeme chtít uspět, je jedno, v jaké jsme skupině. Budeme tam muset odevzdat maximum a uspět proti favoritům," řekl v České televizi asistent trenéra Jiří Chytrý. "Myslím si, že i města jsou relativně přijatelná. Není to Baku, kam se cestuje hrozně dlouho," dodal záložník Alex Král.

Z play off by se Češi nejraději vyhnuli Skotsku. "Osobně bych byl nejradši možná za Izrael nebo Norsko. Skoty bych moc nechtěl, protože by hráli doma," uvedl Král.

Český celek v samostatné historii postoupil na všech sedm mistrovství Evropy, na posledním kontinentálním šampionátu v roce 2016 skončil ve skupině. Na nadcházející turnaj postoupili reprezentanti z druhého místa v kvalifikační skupině A.

Papírově jednoznačně nejtěžší je skupina F, kde na sebe narazí vítězové posledních dvou velkých turnajů a oba finalisté minulého Eura - obhájci trofeje Portugalci s mistry světa Francouzi. A doplňuje je další gigant, domácí Německo. "Tohle je skupina smrti," řekl německý kouč Joachim Löw.

Los základních skupin mistrovství Evropy ve fotbale 2020:

Skupina A (Řím, Baku): Turecko, Itálie, Wales, Švýcarsko.

Skupina B (Petrohrad, Kodaň): Dánsko, Finsko, Belgie, Rusko.

Skupina C (Amsterodam, Bukurešť): Nizozemsko, Ukrajina, Rakousko, vítěz play off Ligy národů D (Gruzie, Severní Makedonie, Kosovo, Bělorusko), nebo A (Island, Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko).

Skupina D (Londýn, Glasgow): Anglie, Chorvatsko, vítěz play off Ligy národů C (Skotsko, Norsko, Srbsko, Izrael), ČR.

Skupina E (Bilbao, Dublin): Španělsko, Švédsko, Polsko, vítěz play off Ligy národů B (Bosna a Hercegovina, Slovensko, Irsko, Severní Irsko).

Skupina F (Mnichov, Budapešť): vítěz play off Ligy národů A, nebo D, Portugalsko, Francie, Německo.

Program mistrovství Evropy ve fotbale 2020:

Skupina A (Řím, Baku):

12. června: Turecko - Itálie (Řím),

13. června: Wales - Švýcarsko (Baku),

17. června: Turecko - Wales (Baku), Itálie - Švýcarsko (Řím),

21. června: Švýcarsko - Turecko (Baku), Itálie - Wales (Řím).

Skupina B (Petrohrad, Kodaň):

13. června: Belgie - Rusko (Petrohrad), Dánsko - Finsko (Kodaň),

17. června: Finsko - Rusko (Petrohrad),

18. června: Dánsko - Belgie (Kodaň),

22. června: Finsko - Belgie (Petrohrad), Rusko - Dánsko (Kodaň).

Skupina C (Amsterodam, Bukurešť):

14. června: Nizozemsko - Ukrajina (Amsterodam), Rakousko - vítěz play off Ligy národů D, nebo A (Bukurešť),

18. června: Nizozemsko - Rakousko (Amsterodam), Ukrajina - vítěz play off Ligy národů D, nebo A (Bukurešť),

22. června: vítěz play off Ligy národů D, nebo A - Nizozemsko (Amsterodam), Ukrajina - Rakousko (Bukurešť).

Skupina D (Londýn, Glasgow):

14. června: Anglie - Chorvatsko (Londýn),

15. června: vítěz play off Ligy národů C - ČR (Glasgow),

19. června: Anglie - vítěz play off Ligy národů C (Londýn), Chorvatsko - ČR (Glasgow),

23. června: ČR - Anglie (Londýn), Chorvatsko - vítěz play off Ligy národů C (Glasgow).

Skupina E (Bilbao, Dublin):

15. června: Španělsko - Švédsko (Bilbao), Polsko - vítěz play off Ligy národů B (Dublin),

19. června: Švédsko - vítěz play off Ligy národů B (Dublin),

20. června: Španělsko - Polsko (Bilbao),

24. června: vítěz play off Ligy národů B - Španělsko (Bilbao), Švédsko - Polsko (Dublin).

Skupina F (Mnichov, Budapešť):

16. června: Francie - Německo (Mnichov), vítěz play off Ligy národů A, nebo D - Portugalsko (Bupadešť),

20. června: Portugalsko - Německo (Mnichov), vítěz play off Ligy národů A, nebo D - Francie (Bupadešť),

24. června: Německo - vítěz play off Ligy národů A, nebo D (Mnichov), Portugalsko - Francie (Bupadešť).

Osmifinále:

27. června: 1.A - 2.C (Londýn) - OF1,

27. června: 2.A - 2.B (Amsterodam) - OF2,

28. června: 1.B - 3.A/D/E/F (Bilbao) - OF3,

28. června: 1.C - 3.D/E/F (Budapešť) - OF4,

29. června: 1.F - 3.A/B/C (Bukurešť) - OF5,

29. června: 2.D - 2.E (Kodaň) - OF6,

30. června: 1.E - 3.A/B/C/D (Glasgow) - OF7,

30. června: 1.B - 2.F (Dublin) - OF8.

Čtvrtfinále:

3. července: 18:00 vítěz OF5 - vítěz OF6 (Petrohrad) - ČF1,

3. července: 21:00 vítěz OF3 - vítěz OF1 (Mnichov) - ČF2,

4. července: 18:00 vítěz OF4 - vítěz OF2 (Baku) - ČF3,

4. července: 21:00 vítěz OF7 - vítěz OF8 (Řím) - ČF4.

Semifinále:

7. července: 21:00 vítěz ČF1 - vítěz ČF2 (Londýn) - SF1,

8. července: 21:00 vítěz ČF4 - vítěz ČF3 (Londýn) - SF2.

Finále:

12. července: 21:00 vítěz SF1 - vítěz SF2 (Londýn).

 

Právě se děje

před 37 minutami

Čas se krátí, je třeba jednat o kontrole jaderných zbraní, řekl mluvčí Kremlu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před středečním setkáním ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Joem Bidenem v Ženevě zdůraznil, že podle Moskvy je zapotřebí urychleně zahájit jednání o dohodě o kontrole jaderných zbraní. Obě země letos o pět let prodloužily smlouvu známou pod zkratkami START 3 či Nový START, jejíž platnost by jinak vypršela v únoru. Prezidenti podle Peskova mají mimo jiné řešit, jak a kdy nová jednání na toto téma začnou.

"Ano, dohoda (Nový START) byla prodloužena, Bidenova administrativa učinila politické rozhodnutí. To je pozitivní fakt, ale čas se krátí (…) Je nutné začít jednání," uvedl podle agentury TASS kremelský mluvčí.

Podle Peskova Moskvu zaujalo, že americký prezident Joe Biden podle něj připustil "hypotetickou možnost" vstupu Ukrajiny do NATO. "Dříve žádná taková prohlášení nebyla učiněna. V Moskvě tomu samozřejmě věnujeme plnou pozornost," nechal se slyšet Peskov s tím, že Putin má vždy jasno v tom, kde jsou pro Rusko "červené čáry" a věří, že pokud to bude nutné, na setkání šéf Kremlu postoj Moskvy jasně sdělí.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy