Češi na Euru znovu vyzvou Anglii ve Wembley. V cestě stojí i vicemistři světa

ČTK Sport ČTK, Sport
Aktualizováno 30. 11. 2019 20:36
Čeští fotbalisté se v základní skupině mistrovství Evropy v příštím roce utkají s Anglií, s kterou hráli i v kvalifikaci.
Češi pojedou na Euru na Britské ostrovy.
Češi pojedou na Euru na Britské ostrovy. | Foto: Reuters

Reprezentanti narazí stejně jako na minulém Euru na Chorvatsko a zbylým soupeřem bude vítěz play off Ligy národů C, jímž bude Skotsko, Norsko, Srbsko, nebo Izrael.

Rozhodl o tom dnešní los v Bukurešti, v jednom z 12 měst, kam závěrečný turnaj zavítá. Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého budou zápasy ve skupině hrát v Glasgow a Londýně.

Los, na kterém se podílel i bývalý český reprezentant Karel Poborský, rozdělil 24 týmů do šesti čtyřčlenných skupin. Do vyřazovací části šampionátu postoupí první dva celky z každé skupiny a nejlepší čtyři mužstva z třetích míst. Mistrovství Evropy začne 12. června v Římě zápasem domácí Itálie s Tureckem a vyvrcholí o měsíc později finálovým duelem v Londýně.

Šilhavého svěřenci vstoupí do šampionátu 15. června v Glasgow soubojem s vítězem play off. Na stejném místě se 19. června utkají s Chorvatskem a skupinu uzavřou ve Wembley 23. června proti Anglii. Národní tým narazí na dva ze čtyř semifinalistů loňského mistrovství světa - Albion skončil čtvrtý, Chorvaté druzí.

"Očekávali jsme, že týmy z prvních dvou košů budou silné a ani ze čtvrtého to nebude lehký soupeř. Anglii dobře známe, s (trenérem) Garethem Southgatem jsme se pozdravili na pódiu a zasmáli jsme se tomu, že se zase uvidíme. Chorvatsko je vicemistr světa, také skvělý tým," řekl Šilhavý.

Zatím je známo 20 z 24 účastníků Eura, o zbylých čtyřech se rozhodne až v březnu při play off Ligy národů, jehož vítězové mají místa ve skupinách C, D, E a F.

Turnaj se bude hrát poprvé ve 12 zemích na počest 60. výročí evropských šampionátů, každou skupinu budou hostit dvě města. Los byl neobvyklý, neboť ho UEFA přizpůsobila účasti pořadatelských týmů. Jednotlivé celky byly předem umístěny do měst tak, aby mohly hrát doma; celkem 13 z 24 pozic už bylo obsazeno před losem.

UEFA nasadila reprezentace do košů podle výsledků v kvalifikaci a český celek těsně udržel pozici ve třetím. Reprezentanti měli jistotu, že se vyhnou obhájcům trofeje Portugalcům, Turecku, Dánsku, Rakousku a Švédsku, zároveň nemohli do skupiny B.

Bývalý německý reprezentant Philipp Lahm při losu nejprve rozhodl, že se Češi vyhnou skupině A a obávanému cestování do dalekého Baku. A poté o tom, že si zopakují kvalifikační souboje s Anglií. V březnu na úvod utrpěli ve Wembley historický debakl 0:5, v říjnu doma v Edenu ale Albion porazili 2:1 a připravili mu jedinou bodovou ztrátu ve skupině, kterou soupeř vyhrál.

S Chorvatskem reprezentanti hráli v roce 2016 na Euru ve Francii druhý zápas. V závěru dokázali stáhnout dvoubrankovou ztrátu a remizovali 2:2. V roce 2011 s Chorvaty prohráli v přípravě 2:4 a v prosinci 1996 podlehli na turnaji v Casablance na penalty.

"Los se mi líbí. Hrát na ostrovech je vždy úžasné, hrát tam Euro je fantastické. Považuju za úžasné, že jsme v této skupině. Pokud budeme chtít uspět, je jedno, v jaké jsme skupině. Budeme tam muset odevzdat maximum a uspět proti favoritům," řekl v České televizi asistent trenéra Jiří Chytrý. "Myslím si, že i města jsou relativně přijatelná. Není to Baku, kam se cestuje hrozně dlouho," dodal záložník Alex Král.

Z play off by se Češi nejraději vyhnuli Skotsku. "Osobně bych byl nejradši možná za Izrael nebo Norsko. Skoty bych moc nechtěl, protože by hráli doma," uvedl Král.

Český celek v samostatné historii postoupil na všech sedm mistrovství Evropy, na posledním kontinentálním šampionátu v roce 2016 skončil ve skupině. Na nadcházející turnaj postoupili reprezentanti z druhého místa v kvalifikační skupině A.

Papírově jednoznačně nejtěžší je skupina F, kde na sebe narazí vítězové posledních dvou velkých turnajů a oba finalisté minulého Eura - obhájci trofeje Portugalci s mistry světa Francouzi. A doplňuje je další gigant, domácí Německo. "Tohle je skupina smrti," řekl německý kouč Joachim Löw.

Los základních skupin mistrovství Evropy ve fotbale 2020:

Skupina A (Řím, Baku): Turecko, Itálie, Wales, Švýcarsko.

Skupina B (Petrohrad, Kodaň): Dánsko, Finsko, Belgie, Rusko.

Skupina C (Amsterodam, Bukurešť): Nizozemsko, Ukrajina, Rakousko, vítěz play off Ligy národů D (Gruzie, Severní Makedonie, Kosovo, Bělorusko), nebo A (Island, Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko).

Skupina D (Londýn, Glasgow): Anglie, Chorvatsko, vítěz play off Ligy národů C (Skotsko, Norsko, Srbsko, Izrael), ČR.

Skupina E (Bilbao, Dublin): Španělsko, Švédsko, Polsko, vítěz play off Ligy národů B (Bosna a Hercegovina, Slovensko, Irsko, Severní Irsko).

Skupina F (Mnichov, Budapešť): vítěz play off Ligy národů A, nebo D, Portugalsko, Francie, Německo.

Program mistrovství Evropy ve fotbale 2020:

Skupina A (Řím, Baku):

12. června: Turecko - Itálie (Řím),

13. června: Wales - Švýcarsko (Baku),

17. června: Turecko - Wales (Baku), Itálie - Švýcarsko (Řím),

21. června: Švýcarsko - Turecko (Baku), Itálie - Wales (Řím).

Skupina B (Petrohrad, Kodaň):

13. června: Belgie - Rusko (Petrohrad), Dánsko - Finsko (Kodaň),

17. června: Finsko - Rusko (Petrohrad),

18. června: Dánsko - Belgie (Kodaň),

22. června: Finsko - Belgie (Petrohrad), Rusko - Dánsko (Kodaň).

Skupina C (Amsterodam, Bukurešť):

14. června: Nizozemsko - Ukrajina (Amsterodam), Rakousko - vítěz play off Ligy národů D, nebo A (Bukurešť),

18. června: Nizozemsko - Rakousko (Amsterodam), Ukrajina - vítěz play off Ligy národů D, nebo A (Bukurešť),

22. června: vítěz play off Ligy národů D, nebo A - Nizozemsko (Amsterodam), Ukrajina - Rakousko (Bukurešť).

Skupina D (Londýn, Glasgow):

14. června: Anglie - Chorvatsko (Londýn),

15. června: vítěz play off Ligy národů C - ČR (Glasgow),

19. června: Anglie - vítěz play off Ligy národů C (Londýn), Chorvatsko - ČR (Glasgow),

23. června: ČR - Anglie (Londýn), Chorvatsko - vítěz play off Ligy národů C (Glasgow).

Skupina E (Bilbao, Dublin):

15. června: Španělsko - Švédsko (Bilbao), Polsko - vítěz play off Ligy národů B (Dublin),

19. června: Švédsko - vítěz play off Ligy národů B (Dublin),

20. června: Španělsko - Polsko (Bilbao),

24. června: vítěz play off Ligy národů B - Španělsko (Bilbao), Švédsko - Polsko (Dublin).

Skupina F (Mnichov, Budapešť):

16. června: Francie - Německo (Mnichov), vítěz play off Ligy národů A, nebo D - Portugalsko (Bupadešť),

20. června: Portugalsko - Německo (Mnichov), vítěz play off Ligy národů A, nebo D - Francie (Bupadešť),

24. června: Německo - vítěz play off Ligy národů A, nebo D (Mnichov), Portugalsko - Francie (Bupadešť).

Osmifinále:

27. června: 1.A - 2.C (Londýn) - OF1,

27. června: 2.A - 2.B (Amsterodam) - OF2,

28. června: 1.B - 3.A/D/E/F (Bilbao) - OF3,

28. června: 1.C - 3.D/E/F (Budapešť) - OF4,

29. června: 1.F - 3.A/B/C (Bukurešť) - OF5,

29. června: 2.D - 2.E (Kodaň) - OF6,

30. června: 1.E - 3.A/B/C/D (Glasgow) - OF7,

30. června: 1.B - 2.F (Dublin) - OF8.

Čtvrtfinále:

3. července: 18:00 vítěz OF5 - vítěz OF6 (Petrohrad) - ČF1,

3. července: 21:00 vítěz OF3 - vítěz OF1 (Mnichov) - ČF2,

4. července: 18:00 vítěz OF4 - vítěz OF2 (Baku) - ČF3,

4. července: 21:00 vítěz OF7 - vítěz OF8 (Řím) - ČF4.

Semifinále:

7. července: 21:00 vítěz ČF1 - vítěz ČF2 (Londýn) - SF1,

8. července: 21:00 vítěz ČF4 - vítěz ČF3 (Londýn) - SF2.

Finále:

12. července: 21:00 vítěz SF1 - vítěz SF2 (Londýn).

 

Právě se děje

před 29 minutami

Do boje o Senát se za ČSSD pustí šéf Motola Miloslav Ludvík

ČSSD posílá do boje o Senát v příštím roce v Praze 5 ředitele FN Motol a bývalého ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. V pátek o tom rozhodlo předsednictvo ČSSD, píše dnešní Právo.

Ludvík, který by měl vyzvat současného senátora za obvod Václava Lásku (SEN 21), by se rád stal společným kandidátem ANO a ČSSD. Hnutí ANO však jeho kandidaturu ještě neposvětilo. Na jihu Čech bude lídrem pro krajské volby hejtmanka Ivana Stráská, dodává Právo.

O kandidatuře Ludvíka již v pátek informovaly Lidové noviny. Deník uvedl, že pražská ČSSD jeho jméno schválila v pondělí a ANO by se mělo jeho kandidaturou zabývat na některém z nejbližších zasedání.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

KLDR provedla další test. Byl úspěšný, tvrdí

Severní Korea oznámila, že provedla "velice významný" test na základně Sohe, kterou v minulosti využívala k vynášení raket do vesmíru. Test se uskutečnil v pátek v noci a byl úspěšný, uvedla státní média bez dalších podrobností.

Nejnovější výzkumné poznatky v obranné sféře byly podle agentury KCNA využity k dalšímu posílení "spolehlivého jaderného odstrašování".

Podobné oznámení vydala Severní Korea už 8. prosince. Americký prezident Donald Trump tehdy na twitteru uvedl, že severokorejský vůdce Kim Čong-un riskuje. Jestliže podle něj bude pokračovat v nepřátelských krocích, ztratí "všechno".

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dodávky a nákladního auta a dálnice byla přes dvě hodiny neprůjezdná, nyní je již průjezdná alespoň jedním pruhem.

Policisté dopravu odkláněli na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot. Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková. Podle mluvčího policie Petra Zámečníka se pravděpodobně řidič dodávky nevěnoval dostatečně řízení a zezadu narazil do nákladního auta s přívěsem. "Přívěs se překlopil na zem a dálnici zablokoval," popsal situaci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

Další zprávy