Střety s Nizozemci: pomazané hlavy v akci, nej bitva historie, ale také křivda křivd

Jiří Škuba Jiří Škuba
Aktualizováno 27. 6. 2021 15:03
Nizozemsko. Ve fotbalovém světě možná není rivala, který by v českém národě vzbuzoval tak silné emoce. Ať už kladné, jako při legendární přestřelce v roce 2004, anebo ty nelibé, personifikované nevšedním vzezřením rozhodčího Colliny. Češi se v samostatné historii utkali s Oranjes hned jedenáctkrát - připomeňte si slavné bitvy se slavným soupeřem.
Nizozemsko-Česko: Josef Šural slaví gól

Nizozemsko - Česko 2:3, kvalifikace na ME, 2015

Na další slavné vítězství si reprezentace musela počkat dlouhých deset let. Nejdříve v září 2014 porazila Nizozemce v Praze 2:1, ještě lepší kousek se jí podařil zjara následujícího roku v Amsterdamu, kde vítězstvím 3:2 uzavřela skvělou kvalifikaci. Díky tomu se svěřenci Pavla Vrby dostali v konečné tabulce skupiny na 1. místo.

Skóre otevřel ve 24. minutě Pavel Kadeřábek, za jedenáct minut zvýšil Josef Šural. Těsně před pauzou byl vyloučen hostující Marek Suchý, ale po změně stran si dal Robin van Persie vlastní gól a poté už jen Klaas-Jan Huntelaar a Van Persie snížili.