Střety s Nizozemci: pomazané hlavy v akci, nej bitva historie, ale také křivda křivd

Jiří Škuba Jiří Škuba
Aktualizováno 27. 6. 2021 15:03
Nizozemsko. Ve fotbalovém světě možná není rivala, který by v českém národě vzbuzoval tak silné emoce. Ať už kladné, jako při legendární přestřelce v roce 2004, anebo ty nelibé, personifikované nevšedním vzezřením rozhodčího Colliny. Češi se v samostatné historii utkali s Oranjes hned jedenáctkrát - připomeňte si slavné bitvy se slavným soupeřem.
Milan Baroš na ME 2004

Česko - Nizozemsko 3:2, základní skupina ME, 2004

Zápas, který je mnohými označován jako nejvíce strhující v historii samostatné reprezentace. Tahle bitva měla skutečně všechno: skvělou kulisu, pět branek, hrubici Bronckhorsta, spoustu šancí, červenou kartu pro Heitingu a šťastný konec pro Čechy.

Svěřenci kouče Brücknera sice prohrávali po 20 minutých 0:2, ale Koller, Baroš a Šmicer postupně zápas otočili. Vyhráli všechny tři zápasy ve skupině a až v semifinále je zastavilo po smolném prodloužení Řecko.