Střety s Nizozemci: pomazané hlavy v akci, nej bitva historie, ale také křivda křivd

Jiří Škuba Jiří Škuba
Aktualizováno 27. 6. 2021 15:03
Nizozemsko. Ve fotbalovém světě možná není rivala, který by v českém národě vzbuzoval tak silné emoce. Ať už kladné, jako při legendární přestřelce v roce 2004, anebo ty nelibé, personifikované nevšedním vzezřením rozhodčího Colliny. Češi se v samostatné historii utkali s Oranjes hned jedenáctkrát - připomeňte si slavné bitvy se slavným soupeřem.
Tomáš Skuhravý v zápase s Nizozemskem
Video: Youtube.com

Česko - Nizozemsko 3:1, kvalifikace ME, 1995

Kvalifikace na mistrovství Evropy 1996 byla první, do které se pustila česká fotbalová reprezentace pod hlavičkou samostatného státu. Ne na turnaji v Anglii, ale právě v náročné skupině začala cesta Poborského a spol. za stříbrnými medailemi. A právě tady utrpěli Češi první velkou porážku (v Lucembursku 0:1), ale také první vítězství: po bezbrankové remíze v Nizozemsku v dubnu 1995 v Praze na Letné porazili Nizozemce 3:1.

"Pomazané hlavy přiblížily Anglii," hlásal tehdy titulek deníku Sport na titulní straně. Narážel na tehdy typický "look" fotbalistů: v půli devadesátých let letěly sestřihy "vpředu byznys, vzadu party", podpořené kily gelu ve vlasech.

A byla to hlava Tomáše Skuhravého, která jako první odpověděla na vedoucí gól Jonka. Druhý zásah přidal po rohovém kopu Václav Němeček a skóre završil dělovou bombou z přímého kopu Patrik Berger.

Byly to nejdůležitější tři body z konečných 21, které český tým posunuly na závěrečný turnaj. "Vzhůru, vzhůru do Anglie!" zpíval si tehdy celý národ písničku, pod kterou byl podepsán jako autor i Karel Vágner.

 

Právě se děje

Další zprávy