Kvalifikace MS 2022 • Skupina E • 20:45

Bělorusko - Česko

Bělorusko
0:2
0:1
Konec utkání
Česko
22. Schick
65. Hložek

Vítejte u on-line přenosu z utkání kvalifikace na MS 2022 mezi Běloruskem a Českem. Utkání se odehraje v ruské Kazani v pondělí 11. října od 20:45.

Česko

Dnešní sestava doznala oproti utkání s Walesem několik změn. V základu je Vydra, Sadílek, Wiesner i Zima.

Bělorusko

SESTAVA BĚLORUSKA

 

Pavljučenko - Běgunov, Seljava, Judenkov, Pječenin - Bykov, Klimovič, Sedko - Antilevskij, Ebong, Lisakovič (C)

 

Chatkevič, Stepanov - Nečajev, Sadovničij, Pobudey, Lisakovič, Solovej, Krasnov, Jablonskij, Podstrelov, Bardačov

Dnešní utkání bude pro český tým naprosto zásadní. V případě české výhry a vítězství Walesu v Estonsku by totiž svěřenci kouče Šilhavého téměř definitivně ztratili šanci na druhé místo skupiny E.

Naopak Bělorusko už je bez větších šancí na obsazení druhého místa zajišťující baráž. Nicméně rozhodně nemůže být spokojeno s aktuálně poslední pozicí ve kvalifikační skupině. Dnešním úspěchem by se tedy mohlo dostat aspoň z tohoto nelichotivého místa.

Češi se dnes budou pokoušet o nápravu posledního utkání proti Walesu, které na domácí půdě v Praze pouze zremizovali. Navíc poslední dvě venkovní kvalifikační utkání našim fotbalistům nepovedla. V Belgii padli v poměru 0:3 a neúspěch v podobě prohry 0:1 přineslo i utkání ve Walesu.

Před dnešním utkáním musel trenér Šilhavý udělat několik změn na soupisce. Národní tým opustili dva hráči Slavie a také Antonín Barák.

Dobrým odrazovým můstkem by pro český tým mohlo být kvalifikační utkání proti Bělorusku, které se v září odehrálo v Ostravě. Češi měli celý zápas pevně v rukou, když naprosto dominovali, avšak výsledkem bylo poměrně nevýrazné vítězství. O jedinou branku se totiž v prvním poločase postaral Antonín Barák.

Stejně jako v Ostravě i dnes bude český celek v pozici favorita, nicméně na Bělorusko je potřeba dát si pozor. Přestože Bělorusové prohráli šest zápasů v řadě, z pozice domácího celku to byly velmi těsné výsledky. Porážky proti Belgii (2:3) i Walesu (0:1) v září totiž ze strany favoritů nebyly zrovna přesvědčivé.

Fotbalisté jsou přítomni na hrací ploše a vše se chystá k úvodnímu výkopu dnešního zápasu. Češi dnes nastupují v červených dresech, domácí fotbalisté oblékli bílou.

1.

UTKÁNÍ PRÁVĚ ZAČALO.

1.

První pokus o vysunutí Patrika Schicka. Padající vysoký míč si hostující útočník zpracovával patou, ale hned první dotek se nepovedl.

2.

Závěr druhé minuty se Matějů dobře zapojil do akce, když situaci zavřel u vzdálenější tyče. Pešek následně vybídl Hložka, který nepropálil hradbu těl před sebou.

3.

Rohový kop se českému výběru nepovedl. Nízký centr byl okamžitě odvrácen na přední tyči.

4.

Souček hru skvěle roztáhl na levou stranu k Matějů. Ten ještě kombinoval se Schickem, ale nakonec je pískán nedovolený zákrok levého beka českého výběru.

5.

Druhý střelecký pokus pro Hložka. Přechod do útočné fáze se českým hráčům zatím náramně daří, ale i toto zakončení bylo hned zablokováno.

6.

Vaclík se dostal pod tlak a špatnou rozehrávkou míč daroval soupeři. Jenže následná běloruská kombinace nebyla přesná.

7.

Nepřesná průniková přihrávka Sadílka na Matějů. Domácí okamžitě spěchají s rychlým výpadem.

8.

Lisakovič si míč z levé strany navedl až k pokutovému území. Nakonec pálil Antilevskij, ale tomu se střela vůbec nepovedla. 

9.

Další rychlejší akce domácích. Lisakovič dostal přihrávku na hranici pokutového území, ale střela Sedka šla výrazně mimo tři tyče.

10.

Vůbec se nyní nepovedla kombinace Součka s Peškem. Nepřesná přihrávka putovala do autu směrem k prázdným tribunám stadionu v Kazani.

Běloruský a český tým nastoupené před zápasem skupiny E kvalifikace MS Bělorusko - Česko
Běloruský a český tým nastoupené před zápasem skupiny E kvalifikace MS Bělorusko - Česko | Foto: Reuters
11.

Přichází první informace o změně skóre v Estonsku. Hostující Moore se totiž prosadil po rohovém kopu a Wales se ujímá vedení.

12.

Zpět k námi sledovanému utkání. Nedovoleným zákrokem na Vydru se provinil Seljava.

13.

Jenže rozehrávka českého týmu se vůbec nepovedla. Hosté tak musí znovu začínat až z vlastní obranné poloviny.

14.

Antilevskij nejprve založil útok a poté si vynutil faul Hložka. K vidění bude volný kop ve prospěch běloruského výběru.

15.

Hodně odvážně to z místa předchozího přestupku zkusil Sedko. Zakončení však poslal zcela mimo potřebný prostor.

16.

Na polovině hřiště si na Sedka vyšlápl Michal Sadílek. Okamžitě po rozehrání volného kopu byl ovšem vysokou nohou trefen právě hostující záložník.

17.

Chvíli to vypadalo, že se Arťom Bykov nepodívá na žlutou kartu, ale nakonec ji od hlavního rozhodčího za faul na Sadílka spatřil.

18.

Matějů dostal míč na levou stranu, ale nebyl v náběhu a Sedkův faul byl pro něj vysvobozením.

19.

Chytře to nyní rozehráli čeští fotbalisté. Vydra byl chvíli sám v pokutovém území, ale okamžitě se kolem vyrojili tři hráči.

21.

Svěřenci kouče Šilhavého sice drží míč především na útočné polovině, ale zatím se vůbec nedostávají k ohrožení gólmana Pavljučenka.

22.

Bělorusko mohlo jít do brejku, ale místo toho je tady úvodní gól Česka. Po Peškově akci se míč odrazil k Sadílkovi, který vyprodukoval vyšší centr přesně k PATRIKU SCHICKOVI. Kanonýr německého Leverkusenu neváhal a levačkou z prvního doteku prostřelil běloruského gólmana.

24.

Hodně se teď vzduchem proletěl Kiril Pečenin a odměnou mu je žlutá karta za nafilmovaný pád. Tím si chtěl domácí obránce vymodlit penaltu.

25.

Nepřesnou kombinaci domácích fotbalistů vystihl Adam Hložek. Ofenzivní hráč pražské Sparty si kličkou mezi dva hráče řekl o faul.

26.

Obrovská šance pro Česko. Matěj Vydra dostal míč za obranu soupeře, prvním dotekem si míč posunul do strany, avšak Pavljučenko tentokrát zasáhl fantasticky.

28.

Aktivita českého mužstva pochopitelně neuvadá a Pešek s další přihrávkou vybojoval roh.

28.

Sadílkův nepovedený míč od rohového praporku se odrazil zpět k českým kopačkám. Po rychlé akci to znovu zkoušel Schick, proti jehož střele se Pavljučenko bleskově dostal na trávník.

29.

Nyní se chvíli hrálo nahoru dolů. Schick míč znovu dostal až k Pavljučenkovi, kterému kulatý předmět vypadl a je velká škoda, že se Vydra nedostal k dorážce.

30.

Češi se vysunuli při napadání a přineslo to ovoce. Domácí se nedostali ani přes půlící čáru.

31.

Hodně kostrbatá rozehrávka dvojice Matějů - Sadílek. Bělorusové se tak ujímají míče.

33.

Zima zpackal rozehru a sám musel napravovat vlastní chybu. Za obranu českého mužstva si to namířil jeden z Bělorusů, avšak Zima to tentokrát zvládl.

34.

Zajímavá souhra Čechů na jeden dotek postrádala přesnost. Naopak Sedko to u poloviny hřiště udělal skvěle, když hru roztáhl na levou stranu.

36.

Dva centry z levé strany letěly do pokutového území před Pavljučenkem. Ani jeden z nich nenašel adresáta v českém dresu.

36.

V závěru 36. minuty to překvapivě zkusil Souček. Jeho technické zakončení ke vzdálenější tyči zkrotil Pavljučenko na druhý pokus, ale i to stačilo.

38.

Nedovoleným zákrokem Michala Sadílka byl zastaven Lisakovič. Domácí míč nakonec zahráli do autu, aby mohl být jejich kapitán zkontrolován.

39.

Ofsajd si nyní nepohlídal Antolevskij, jenž si hledal místo za zády Aleše Matějů. V pokračování ho ovšem zastavil praporek pomezního.

40.

Matějů se znovu mohl prezentovat v ofenzívě, nicméně to by nesměl zastavit svůj pohyb při napadání nejistého Běgunova.

41.

Pod tlakem zahrál Pavljučenko pouze k Peškovi, který okamžitě hledal Patrika Schicka. Ten si míč šikovně posunul kolem jednoho hráče, avšak druhý už mu vystavil stopku.

42.

Velmi zajímavě to vymysleli Bělorusové, nicméně z akce nic nebylo a lépe si nakonec nevedli ani Češi. Tomáš Wiesner totiž zpackal finální přihrávku po rychlém brejku.

43.

Na hranici ofsajdu se pohyboval aktivní Lisakovič. Naštěstí šla Sedkova přihrávka příliš daleko od nohou běloruského kapitána.

44.

Složitou přihrávku Součka nezpracoval Hložek a rázem z toho byl výpad Judenkova. Před ním všichni couvali, ale Bělorus zvolil jen výrazně nepřesnou střelu.

45.

Hlavní rozhodčí nastavuje jednu minutu.

45+1.

V samotném závěru poločasu to ještě zkusil český výběr, avšak žádné zakončení jsme neviděli.

45+1.

KONEC PRVNÍHO POLOČASU.

První poločas utkání je minulostí a český tým odchází do kabin spokojenější. Svěřenci kouče Šilhavého měli od úvodního výkopu více ze hry, z čehož vytěžili první branku zápasu. O tu se ve 22. minutě postaral Patrik Schick, který zužitkoval Sadílkovu přesnou přihrávku. Následovaly ještě dvě slibné akce, nicméně v prvním poločase jsme nakonec viděli pouze jednu branku. Na druhou stranu si česká obrana musela dávat velký pozor na jedovaté brejky domácích.

Češi slaví gól v zápase skupiny E kvalifikace MS Bělorusko - Česko
Češi slaví gól v zápase skupiny E kvalifikace MS Bělorusko - Česko | Foto: Reuters

STATISTIKY PO PRVNÍM POLOČASU

 

Držení míče: 39 % - 61 %

Střely celkem: 4 - 6

Střely na bránu: 0 - 4

Střely mimo bránu: 3 - 0

Zablokované střely: 1 - 2

Rohové kopy: 0 - 3

Ofsajdy: 1 - 0

Fauly: 7 - 6

Žluté karty: 2 - 0

46.

DRUHÝ POLOČAS PRÁVĚ ZAČAL.

46.

Střídání Česka: odchází Matěj Vydra, přichází David Pavelka.

46.

Střídání Běloruska: odchází Alexandr Seljava, přichází Ivan Sadovničij.

46.

Hned na začátku druhého poločasu se do velmi slibné příležitosti dostal Jakub Pešek. Záložník Sparty se zjevil na pravé straně šestnáctky a jeho zakončení na vzdálenější tyč šlo o kousek vedle.

48.

Zajímavá akce z levé strany. Hložek dvakrát vymyslel zajímavou přihrávku mezi obránce a nakonec se Schick dostal na hranici malého vápna. Až Judenkov míč zahrál na roh.

49.

Ani tento rohový kop nepřinesl pro obranu Běloruska nebezpečí. V pokutovém území si rukama pomáhal Souček.

50.

Český tým už je znovu na míči a rozvíjí další ofenzívu. Zatím je to ovšem bez rychlejšího přechodu do útoku.

51.

Po předchozí nepovedené akci se skvělým pressinkem prezentoval Sadílek. Jenže Schick si následně kličkou proti dvěma hráčům ukousl velké sousto.

53.

Opět skvělá práce Sadílka, který získal míč na pravé straně a okamžitě hledal Schicka. Souhra jejich spoluhráčů však nevedla k přesnější finální přihrávce.

53.

To je obrovská škoda. Michal Sadílek se ujal volného míče a okamžitě vyslal do úniku Patrika Schicka. Střelec zatím jediné branky sice přeloboval vyběhnuvšího gólmana, ale míč si to namířil mimo prázdnou bránu.

55.

Wiesnerův centr se dostal až k Matějů, ale opět z toho nebylo přesnější zakončení. Pavljučenko mohl zůstat v klidu.

56.

Sympatický pokus o narážečku na hranici pokutového území od Schicka. Zpětnou přihrávku však český útočník nedostal do kroku.

57.

Do další akce útočného rázu se zapojil Tomáš Wiesner. Jeho pokus o rychlou přihrávku přes soupeře vystihl Pječenin.

58.

Ani tento rohový kop se nepovedl. Bělorusko však odehrálo jen k polovině hřiště, kde jsou pouze muži v červených dresech.

58.

Další rychlá akce doplněná přihrávkou do pokutového území od Sadílka. Prudký centr si ze vzduchu shrábl Pavljučenko.

59.

Znovu pokus o vysunutí Patrika Schicka. Tentokrát se však nejednalo o povedenou akci, Pešek přihrál daleko.

60.

Snaha české reprezentace v útočné fázi stále trvá. Ani během poslední akce se však hostující hráči nedostali do gólovky.

62.

Wiesner neměl na výběr při vhazování a poslal míč jen k domácímu hráči. Pječenin byl navíc následně faulován.

63.

Kombinace u vlastní šestnáctky v podání dvojice Čelůstka - Pavelka přinesla zvýšení tepu českého trenéra. Vše se ale zvládlo a na druhé straně z úhlu zahrozil Hložek.

65.

A teď už je to druhá branka v síti Běloruska. Skvěle to udělal Zima, který v defenzívě vystihl kombinaci soupeře a následně doplnil ofenzívu. Na střelu si to chvíli chystal Schick, ale nakonec přišla přihrávka doleva na ADAMA HLOŽKA, jenž pálil z první tvrdě a přesně pod břevno.

67.

Škoda útočného faulu v podání Hložka. U konce je tak jedna z mnoha útočných akcí Česka.

68.

Střídání Běloruska: odchází Dmitri Antilevskij, přichází Ruslan Lisakovič.

69.

Velmi hlasitě si nyní zakřičel Vaclík, aby mu obránci přenechali příliš dlouhou kolmici ze strany Běloruska. Aktuálně jsou podobné pokusy jedinou prací pro českého gólmana.

70.

Ne a ne se domácí fotbalisté dostat aspoň do blízkosti pokutového území. Vůbec tak nemohou ohrozit Tomáše Vaclíka.

71.

Bykov dostal po Ebongově akci dostatek prostoru, ale přízemní střelou z pětadvaceti metrů nedostal míč ani přes prvního bránícího hráče.

72.

Žlutou kartu si vykoledoval Adam Hložek, který rukama zastavil rozběhnutého soupeře.

73.

Dva nedovolené zákroky v krátkém časovém úseku na Ebong a ten druhý už pro Davida Zimu znamená žlutou kartu.

74.

A tentokrát přišel nedovolený zákrok ze strany Maxe Ebonga. Bělorusové se konečně dostali k pokutovému území, ale ani teď Vaclík nemusel do akce.

75.

Po zaváhání české defenzívy to nakonec vypadalo zajímavěji pro Bělorusko, ale běloruský kapitán se na středu šestnáctky nakonec nedostal ke střele.

76.

Zajímavý centr od Běgunova putoval do skvělého prostoru. Lisakovič však nedostal hlavu výše než Vaclík ruce.

77.

Hodně nepovedené roztažení hry od Součka. Domácí budou vhazovat na polovině hřiště.

78.

Střídání Běloruska: odchází Vladislav Klimovič, přichází Andrej Solovej.

79.

Dobře nyní zasáhl Matějů, který čelil nebezpečnému náběhu Sedka.

80.

Zničehonic přišla první šance Běloruska. Pječenin šikovně zužitkoval nesouhru v české obraně a rázem byl na levé straně šestnáctky. Křížná střela putovala po teči o kousek mimo tři tyče.

80.

Jedovatý centr od rohového praporku zamířil přesně do rukavic pozorného Tomáše Vaclíka.

81.

Střídání Česka: odchází Jakub Pešek, přichází Jan Kopic.

82.

Po nepovedené pasáži se čeští fotbalisté znovu na chvíli nastěhovali na útočnou polovinu. Pavljučenko však v kombinaci s defenzívou všechno zvládl.

84.

Češi začínají akce na útočné polovině znovu poněkud přehrávat a pro defenzívu Běloruska to neznamená žádné trable.

86.

Znovu to Češi zbytečně přehráli. Po skvělém napadání byl Pavljučenko bez míče a zcela mimo možnost zakročit. Jenže Souček místo rychlé střely do odkryté brány hledal Schicka. Přihrávka byla velmi pomalá.

87.

Tak až nyní to Češi zkusili přímým ohrožením brankáře. Wiesnerův i Součkův střelecký pokus však Pavljučneko dokázal vytěsnit.

88.

Střídání Česka: odchází Adam Hložek, přichází Jan Kuchta.

88.

Střídání Česka: odchází Michal Sadílek, přichází Jaromír Zmrhal.

89.

Pavelka naskočil na soupeře a dopustil se proto faulu. Navíc si při pádu sám trochu ublížil.

90.

Zmrhal šikovně našel Kuchtu, který si zastavil míč a Ruslan Judenkov ho trefil skluzem do nohy. Žlutá karta pro běloruského obránce.

90.

Hlavní rozhodčí nastavuje dvě minuty.

90+1.

K rozehrávce volného kopu se postavil Patrik Schick, jehož střílená přihrávka trefila Čelůstku. Ten míč v těžké pozici nedokázal usměrnit mezi tři tyče.

90+2.

Střídání Česka: odchází Patrik Schick, přichází Alex Král.

90+3.

KONEC UTKÁNÍ.

Utkání je u konce a z povinných tří bodů se raduje česká reprezentace. Šilhavého parta vstoupila do zápasu výborně, když si vypracovala jasnou převahu na míči. Ve 22. minutě se navíc Češi radovali z úvodní branky po úspěšném pokusu Patrika Schicka. Následně přišly další šance, ale druhá trefa přišla až po přestávce. Vedení navýšil v 65. minutě Adam Hložek, načež měli čeští fotbalisté utkání pevně v rukou. O jedinou větší příležitost Běloruska se v závěru postaral Pječenin, který však nemířil přesně. Díky nevýrazném vítězství Walesu v Estonsku 1:0 si tak Češi oproti soupeři aspoň trochu zlepšili skóre.

STATISTIKY UTKÁNÍ

 

Držení míče: 43 % - 57 %

Střely na bránu: 0 - 6

Střely mimo bránu: 3 - 5

Rohové kopy: 1 - 7

Ofsajdy: 1 - 1

Fauly: 12 - 16

Žluté karty: 3 - 2

Ode mě je to pro dnešek vše. U dalších on-line přenosů na shledanou.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Důvěra v českou ekonomiku v říjnu klesla na 95,3 bodu, snížila se tak čtvrtý měsíc za sebou

Důvěra v českou ekonomiku v říjnu klesla o 0,9 bodu na 95,3 bodu, snížila se tak čtvrtý měsíc za sebou. Pesimističtější jsou firmy i spotřebitelé.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Krejčí poprvé v sezoně NBA nehrál, Oklahoma dlouho trápila Philadelphii

Poprvé v ročníku basketbalové NBA nenastoupil český nováček Vít Krejčí, jelikož poprvé v sezoně hrála Oklahoma City vyrovnanější utkání. S Philadelphií prohrávala ve třetí čtvrtině jen o tři body.

Na začátku čtvrté části sice Sixers utekli, ale Thunder ještě snižovali a minutu před koncem to bylo jen o osm bodů. Trenér Mark Daigneault tak na Krejčího neukázal, Oklahoma ovšem nakonec prohrála i třetí zápas, tentokrát 103:115.

Basketbalisté Los Angeles Lakers doma porazili Memphis 121:118 a dosáhli na první vítězství v sezoně. Hlavní zásluhu na tom měl Carmelo Anthony, který z lavičky nastřílel 28 bodů a posunul se před Mosese Malonea na deváté místo historické tabulky střelců soutěže s 27.423 body.

Lakers nevyhráli ani jedno utkání v přípravě a nepovedly se jim ani první dva zápasy sezony. Tým složený z hvězdných veteránů tak už nutně potřeboval zabrat, jenže proti Memphisu opět začal špatně a rychle prohrával dvouciferným rozdílem. Pomohla však silnější lavička v čele s Anthonym, který se rozstřílel a řídil obrat. Takže ačkoli základní pětka Lakers skončila v minusu, při Anthonyho pobytu na hřišti vyhráli Lakers o 19 bodů.

Memphis táhl rozehrávač Ja Morant, který nasbíral 40 bodů a 10 asistencí, ale dvě sekundy před koncem nedokázal vyrovnat, neboť proměnil jen dva ze tří trestných hodů. Anthony pak z trestných hodů pečetil výhru Lakers. Anthony Davis měl 22 bodů, LeBron James 19 bodů.

Stoprocentní zůstaly týmy Golden State a Charlotte. Warriors přehráli Sacramento 119:107, přestože v poslední čtvrtině ani jednou neskóroval klíčový hráč týmu Stephen Curry. Ten sice nasbíral 27 bodů, ale naposledy srovnal na 86:86 třináct minut před koncem. Pak už se netrefil a hlavně přihrával. Nakonec tak měl i 7 doskoků a 10 asistencí a pokořil tak hranici 5000 asistencí v kariéře.

Hornets překvapivě porazili i Brooklyn, když tým táhl 32 body a 9 doskoky Miles Bridges. Nets se sice mohli opřít o 38 bodů Kevina Duranta, ale ten postrádal větší pomoc spoluhráčů. Na dvouciferný počet bodů už se dostal jen James Harden, ale na 15 bodů potřeboval 16 střel. Pro Hornets jde s bilancí 3:0 o nejlepší start do sezony v historii klubu.

Výsledky NBA:

Brooklyn - Charlotte 95:111, Houston - Boston 97:107, LA Lakers - Memphis 121:118, New York - Orlando 104:110, Oklahoma City - Philadelphia 103:115, Sacramento - Golden State 107:119.

Tabulky:

Východní konference:

Atlantická divize:

1. New York 3 2 1 66,7
2. Philadelphia 3 2 1 66,7
3. Toronto 3 1 2 33,3
4. Boston 3 1 2 33,3
5. Brooklyn 3 1 2 33,3

Centrální divize:

1. Chicago 3 3 0 100
2. Milwaukee 3 2 1 66,7
3. Cleveland 3 1 2 33,3
4. Indiana 3 1 2 33,3
5. Detroit 2 0 2 0

Jihovýchodní divize:

1. Charlotte 3 3 0 100
2. Washington 2 2 0 100
3. Miami 2 1 1 50,0
4. Atlanta 2 1 1 50,0
5. Orlando 3 1 2 33,3

Západní konference:

Jihozápadní divize:

1. Memphis 3 2 1 66,7
2. Dallas 2 1 1 50,0
3. Houston 3 1 2 33,3
4. San Antonio 3 1 2 33,3
5. New Orleans 3 0 3 0

Severozápadní divize:

1. Utah 2 2 0 100
2. Minnesota 2 2 0 100
3. Denver 2 2 0 100
4. Portland 2 1 1 50,0
5. Oklahoma City 3 0 3 0

Pacifická divize:

1. Golden State 3 3 0 100
2. Phoenix 3 1 2 33,3
3. LA Lakers 3 1 2 33,3
4. Sacramento 3 1 2 33,3
5. LA Clippers 2 0 2 0
Zdroj: ČTK
Další zprávy