Nejtěžší porážka. Češi si ve Wembley ani neškrtli a schytali od Angličanů pět gólů

Tomáš Kalas uzavřel bídné představení Čechů ve Wembley smolným vlastním gólem.
... a zaznamenali nejvyšší porážku v samostatné historii.
Pod úvodní čtyři góly čtvrtého týmu loňského světového šampionátu se ve Wembley podepsal Raheem Sterling.
Nejprve ve 24. minutě otevřel skóre,...
... v závěru první půle vybojoval penaltu, z níž zvýšil Harry Kane.
Aktualizováno 22. 3. 2019 22:47
Čeští fotbalisté v úvodním utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2020 utrpěli v Anglii debakl 0:5 a zaznamenali nejvyšší porážku v samostatné historii.

Zápas Anglie proti Česku jsme sledovali prostřednictvím online přenosu.

Pod úvodní čtyři góly čtvrtého týmu loňského světového šampionátu se ve Wembley podepsal Raheem Sterling. Nejprve ve 24. minutě otevřel skóre, v závěru první půle vybojoval penaltu, z níž zvýšil Harry Kane, a v 62. a 68. minutě zkompletoval hattrick. V závěru si dal vlastní gól Tomáš Kalas.

Národní tým potřetí během necelého roku podlehl o čtyři a více gólů. V červnu prohrál s Austrálií 0:4 a v září v Rusku 1:5, což stálo místo trenéra Karla Jarolíma. Pod jeho nástupcem Jaroslavem Šilhavým utrpělo mužstvo druhou porážku. Na podzim s ním reprezentanti vyhráli tři ze čtyř zápasů.

"Musím pogratulovat Anglii. Velmi kvalitní, silný tým, pět gólů. Pro nás je to trošku kruté. Ačkoliv naši hráči dostali pět gólů, myslím, že celý zápas pracovali. Nicméně jsme dělali hloupé chyby, dostávali takové nešťastné a kuriózní góly. Věřím, že se z toho otřepeme a naopak nás to posílí," řekl na tiskové konferenci Šilhavý.

V úterý národní tým přivítá v přípravě v pražském Edenu Brazílii a v kvalifikaci ho čeká další zápas 7. června doma proti Bulharsku. Zbylými soupeři ve skupině jsou Černá Hora a Kosovo. Na šampionát, který bude poprvé hostit 12 zemí, postoupí první dva celky.

Zraněného českého kapitána Dočkala v záloze podle očekávání nahradil Darida a právě on vyslal ve 23. minutě první a jedinou českou střelu v úvodním dějství, která ale mířila mimo.

Jinak byli od úvodu na míči hlavně Angličané a příliš je nevykolejilo ani zranění Diera, jenž musel už v 17. minutě střídat. Ve 24. minutě Albion z první vážné šance udeřil. Kane vysunul kolmicí Sancha, asistent rozhodčího pustil mírný ofsajd a záložník Dortmundu našel před brankou volného Sterlinga, který doklepl míč ve skluzu do sítě.

Ofenzivní hvězda Manchesteru City se podepsala i pod druhý gól. Sterling se v závěru první půle dostal do sevření mezi Kadeřábka s Kalasem, upadl a z nařízené penalty zvýšil Kane, byť si brankář Pavlenka na míč sáhl.

"Nemyslím, že to byla penalta. Ale těžko soudit, neviděl jsem to ještě na videu," uvedl Pavlenka. "Na penaltu jsem si sáhl, ale bohužel jsem tam neměl celou dlaň. Šlo to prudce a já tam měl jen konečky prstů, takže se mi to nepodařilo vytlačit ven. Za stavu 1:0 by se šlo do šatny mnohem lépe," dodal.

Hosté v první půli drželi míč jen 29 procent času, start druhého dějství ale měli po příchodu střídajícího Vydry lepší. V 51. minutě chyběly Součkovi po hlavičce po přímého kopu ke snížení centimetry a poté v dobré pozici trefil střed branky Pavelka.

Následně ale opět přidali domácí. Sanchovu střelu ještě zastavil obránce Novák, ale v 62. minutě se míč odrazil ke Sterlingovi a ten obstřelil Pavlenku k tyči. Hvězda Manchesteru City byla při chuti a za šest minut zkompletovala tečovanou střelou první reprezentační hattrick.

"Byl to krásný týmový výkon a já jsem šťastný, že jsem k tomu pomohl. Věřím si, snažím se střílet a z ničeho nemám strach. Nejvíc mě potěšil první gól," uvedl Sterling. "Raheem byl celý večer elektrizující. Vypadal takhle celý týden v tréninku. Byl to pro něj úžasný večer," dodal anglický kouč Gareth Southgate.

Snížit mohl Schick, ale těsně minul. Na druhé straně pak zasáhl Pavlenka, ale přesto ještě jednou inkasoval, když v 84. minutě vyrazil střelu jen do Kalase, od něhož se míč dostal do sítě.

"Druhý poločas jsme chtěli hrát útočně, s výsledkem něco udělat. Myslím, že jsme měli na to, abychom aspoň jeden gól vstřelili. Když jsme to otevřeli, Angličané jsou tak kvalitní, že se dokázali prosadit. Pak už jejich tým exceloval," dodal Šilhavý.

"Mrzí nás to, takhle prohrát nechce nikdo. Anglie si zasloužila vyhrát, ale určitě ne takovýmhle rozdílem. Obdržené góly byly hodně smolné," dodal Souček.

Utkání skupiny A kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy 2020 v Londýně:

Anglie - ČR 5:0 (2:0)

Branky: 24., 62. a 68. Sterling, 45.+2 Kane z pen., 84. vlastní Kalas. Rozhodčí: Dias - Tavares, Soares (všichni Portug.). ŽK: Kadeřábek, Schick (oba ČR). Diváci: 82.575.

Sestavy:

Anglie: Pickford - Walker, Keane, Maguire, Chilwell - Alli (63. Rice), Dier (17. Barkley), Henderson - Sancho, Kane, Sterling (70. Hudson-Odoi). Trenér: Southgate.

ČR: Pavlenka - Kadeřábek, Čelůstka, Kalas, Novák - Souček, Pavelka - Gebre Selassie, Darida (67. Masopust), Jankto (46. Vydra) - Schick (82. Škoda). Trenér: Šilhavý.