Fotbalová jednadvacítka podlehla Anglii 1:2 a vzdálil se jí přímý postup na ME

3. 6. 2022 19:56
Čeští fotbalisté do 21 let podlehli doma v předposledním utkání kvalifikace mistrovství Evropy favorizované Anglii 1:2 a vzdálila se jim šance na přímý postup na závěrečný turnaj. Oba soupeři mají v čele tabulky skupiny G 19 bodů, ostrovní celek však sehrál o dva zápasy méně. Češi mají jisté minimálně druhé místo zaručující baráž.
Jacob Ramsey se proti české obraně dokázal prosadit, vstřelil druhý gól Anglie
Jacob Ramsey se proti české obraně dokázal prosadit, vstřelil druhý gól Anglie | Foto: ČTK

Anglie se v Českých Budějovicích ujala vedení ve 22. minutě, když se trefil Emile Smith Rowe. Po necelé minutě druhé půle zvýšil Jacob Ramsey. V závěru snížil parádní ranou zpoza vápna střídající Daniel Fila.

Svěřenci trenéra Jana Suchopárka tak nenapravili listopadovou porážku 1:3 na hřišti Albionu. Kvalifikaci zakončí 13. června doma proti beznadějně poslední Andoře. Na závěrečný turnaj do Rumunska a Gruzie v roce 2023 vedle vítězů skupin přímo postoupí i nejlepší celek z druhých příček.

"Ukázali jsme, že máme kvalitu a bojovné srdce, které ale proti Anglii nestačilo. Nějaké šance jsme si připravili, ale efektivita nebyla dostatečná na to, abychom Angličany porazili," řekl Suchopárek v rozhovoru pro Českou televizi.

Anglie mohla otevřít skóre už v šesté minutě, Garner však z rohového kopu gólmana Kováře nezaskočil. Ve 22. minutě se ale dočkala. Jones napoprvé ještě neuspěl, z dorážky se však záložník Arsenalu Smith Rowe nemýlil.

O 10 minut později se "Lvíčata" dostala do protiútoku, jenže záložník Garner Kohútův centr před branku odvrátil na roh. V nastavení úvodního dějství Balogun po rohu nakrátko těsně minul tyč.

Hned v úvodu druhého poločasu ale hosté opět udeřili. Gibbs-White nadvakrát dostal míč k Ramseymu, jenž zblízka nezaváhal.

V 87. minutě výstavní ranou z dálky s pomocí odrazu od břevna snížil Fila. "Riskl jsem to s tím, že buď to tam padne, nebo ne. Aspoň ten gól padl, ale škoda výsledku. Respekt k Anglii byl asi až moc velký. Ke konci jsme mohli vyrovnat, škoda," prohlásil Fila.

Další šanci si ale domácí nevypracovali, naopak hosty mohl uklidnit střídající Gordon, jenže Kovář jeho střelu vytáhl mimo tři tyče.

ČR - Anglie 1:2 (0:1)

Branky: 87. Fila - 22. Smith Rowe, 46. Ramsey. Rozhodčí: Milanovič - Pavlovič, Piper (všichni Srb.). ŽK: Souček - Harwood-Bellis, Gibbs-White, Bursik.

ČR: Kovář - Cedidla, Vitík, Donát, Jurásek - Kaloč, Žambůrek - Šulc (46. Karabec), Červ (64. Souček), Kohút (64. Sejk) - Čvančara (73. Fila). Trenér: Suchopárek.

Anglie: Bursik - Aarons, Cresswell, Harwood-Bellis, Johnson - Gibbs-White (82. Gomes), Jones, Garner - Ramsey, Balogun (68. Archer), Smith Rowe (65. Gordon). Trenér: Carsley.

1. Anglie 7 6 1 0 17:5 19
2. ČR 9 6 1 2 16:6 19
3. Slovinsko 8 2 4 2 7:6 10
4. Albánie 8 3 0 5 8:13 9
5. Kosovo 7 2 2 3 4:7 8
6. Andorra 7 0 0 7 1:16 0