Fotbalová asociace hovoří o likvidačním rozhodnutí odstupující ministryně

ČTK ČTK
9. 5. 2017 18:07
"FAČR je šokována aktuálním rozhodnutím ministryně Valachové ohledně zrušení finanční podpory českému fotbalu," uvedla asociace v prohlášení.
Policejní razie na FAČR na Strahově (3. 5. 2017)
Policejní razie na FAČR na Strahově (3. 5. 2017) | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Podle ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřiny Valachové bude pro Fotbalovou asociaci ČR velmi složité, aby po dobu svého obvinění získávala od státu finanční prostředky z dotací. Jako právnická osoba je asociace obviněna spolu se svým předsedou Miroslavem Peltou právě v souvislosti s dotačními programy ministerstva.

"V případě FAČR je ta situace velmi vážná a je to právně velmi složitá situace. FAČR bude mít obrovský problém získat dotace i v novém hodnocení programu pro sportovní svazy, protože je obviněnou osobou," řekla Valachová na dnešní tiskové konferenci. "Není možné garantovat, že jim finanční prostředky poplynou," dodala. Krátce nato oznámila rezignaci.

Asociace a ministerstvo budou jednat

FAČR povede s ministerstvem jednání, kterým byli na pondělním zasedání výkonného výboru pověřeni místopředseda Zdeněk Zlámal a generální sekretář Rudolf Řepka. Dnešní rozhodnutí Valachové označila asociace za nepřijatelné a likvidační.

"FAČR je šokována aktuálním rozhodnutím ministryně Valachové ohledně zrušení finanční podpory českému fotbalu. Předestřený stav věcí je pro FAČR absolutně nepřijatelný a likvidační. Za těchto okolností není vedení asociace schopno dostát svým závazkům, které hnutí přislíbilo na základě předchozích rozhodnutí MŠMT," uvedla asociace v prohlášení.

Tvrdí, že sportovní svazy se ocitly v roli rukojmích, a že jde o bezprecedentní zásah politické moci. "Je zapotřebí si uvědomit, že rozhodnutí, jako je toto, jsou schopna ohrozit elementární ústavně právní principy, jako je presumpce neviny," uvedla FAČR.

Půjdou peníze přímo do klubů?

Ministerstvo nyní podle Valachové řeší možnost, jak finanční prostředky dostat rovnou do klubů, mimo obviněnou FAČR. "Zabývám se právními možnostmi, jak zajistit finančně jednotlivé kluby uvnitř FAČR jako jiné subjekty. Ale aby asociace samotná byla příjemcem jedné jediné koruny, je pro mě nyní významně problematické," uvedla Valachová.

Ani to se ale vedení fotbalu nezamlouvá. "To je absolutně nedostatečné. Pro více než tři sta tisíc členů jsou předem přislíbené peníze, o kterých má být nyní opět rozhodováno, naprosto stěžejní pro jejich životaschopnost," uvedla FAČR. Je připravena předložit ministerstvu klíče k přerozdělení finančních zdrojů, které schválila valná hromada tak, aby členové obdrželi finanční prostředky co nejdříve.

Valachová naznačila, že bude i na samotné asociaci, jak se k problému postaví při valné hromadě 2. června, kdy má být zvoleno nové vedení. Jediným oficiálním kandidátem na předsedu je zatím obviněný Pelta. "My si partnery na jednání nevybíráme, ty nám předkládají jednotlivé svazy svou volbou. A je na FAČR, jak se zachová. To je na jejich plné odpovědnosti," dodala.

Dotace tvoří dvě třetiny rozpočtu

Asociace minulý týden uvedla, že dosud obdržela na letošní rok jen peníze z dotačních programů na podporu reprezentace a mládeže. To však Valachová dnes odmítla. Podle ní ministerstvo teprve začne vyplácet peníze z programů na mládež v celkové výši zhruba jedné miliardy korun, z nichž má fotbal dostat 110 milionů na základě počtu členů. V programech sportovních organizací a svazů nařídila ministryně hodnocení opakovat.

FAČR loni hospodařila s vyrovnaným rozpočtem 949 milionů korun, na letošní rok má plánovaný vyrovnaný rozpočet ve výši 968 milionů. Z toho mělo být 632 milionů korun právě z dotací ministerstva školství.

Fotbalová asociace je stíhána spolu s Peltou, náměstkyní ministryně školství Simonou Kratochvílovou a bývalým šéfem ministerského odboru Zdeňkem Břízou kvůli zneužití pravomocí úřední osoby, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Asociace jakékoliv provinění odmítá.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Lakers vyhráli díky trojkám a Jamesovu triple doublu

Basketbalisté Los Angeles Lakers nastříleli 19 tříbodových košů a vyhráli čtvrteční duel NBA na palubovce Brooklynu 128:113. Třemi trojkami přispěl i LeBron James, který zaznamenal desátý triple double v sezoně za 27 bodů, 12 doskoků a 10 asistencí.

Oslavil tím nominaci do Utkání hvězd, které se dočkal pošestnácté v kariéře. V tradiční exhibici bude stejně jako loni a předloni kapitánem Západu. Ve výběru Východu si stejnou roli zopakuje Janis Adetokunbo z Milwaukee.

Výsledky NBA:

Brooklyn - LA Lakers 113:128, Cleveland - Washington 112:124, Portland - Dallas 125:133.

před 27 minutami

Severní Korea má nového ministra zahraničí. Bude nekompromisní při rozhovorech s USA, odhaduje agentura AP

Novým ministrem zahraničí Severní Koreje se stal Ri Son-kwon, který dosud zastával post předsedy Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK). Potvrdily se tak předchozí mediální informace, že na pozici šéfa diplomacie nahradí dosavadního ministra Ri Jong-hoa. Podle agentury AP je to signál, že KLDR hodlá zaujmout nekompromisní postoj v rozhovorech se Spojenými státy o denuklearizaci Korejského poloostrova.

Ri Son-kwon ve čtvrtek přednesl projev před diplomatickým sborem v Pchjongjangu u příležitosti oslav začátku nového lunárního roku, který připadá na sobotu. V dnešní zprávě severokorejské agentury KCNA o této události byl titulován již jako "ministr zahraničí".

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Havlíček se ujal funkce ministra dopravy, Kremlík zůstává náměstkem

Vicepremiér a současný ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) se ujal funkce ministra dopravy, dnes ráno krátce před osmou hodinou ho do úřadu uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Havlíček nahradil Vladimíra Kremlíka (za ANO), kterého Babiš v pondělí odvolal kvůli zakázce k elektronickým dálničním známkám. Havlíček povede resorty dopravy a průmyslu současně, podle Babiše až do konce volebního období.

Kremlík podle Babiše manažersky nezvládl situaci kolem zakázky k elektronickým dálničním známkám. Bývalý ministr dnes novinářům řekl, že by v souvislosti se zakázkou nyní možná postupoval jinak, protože dříve nevěděl o některých personálních skutečnostech okolo zakázky. Blíže je však nespecfikoval. Na ministerstvu by ovšem měl zůstat, premiér ve čtvrtek MF Dnes řekl, že se stane náměstkem ministra.

IT systém, který by zahrnoval mimo jiné e-shop či mobilní aplikaci, měla za 401 milionů korun zajistit společnost Asseco Central Europe. Zakázka se však stala terčem kritiky z řad IT odborníků, opozice i premiéra. Vadilo jim zejména to, že Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), který má přípravu systému na starosti, vybíral dodavatele v utajovaném režimu, a ne v otevřené soutěži. Zakázka navíc podle nich byla předražená. Havlíček ve čtvrtek oznámil, že zakázka bude zrušena.

Aktualizováno před 1 hodinou

V Číně na nový vir zemřelo už 26 lidí. Podle vlády se počet nakažených vyšplhal na 876 případů

Kvůli nákaze novým koronavirem v Číně zemřelo 26 lidí, úřady mají celkem 876 potvrzených případů. Dnes o tom informuje agentura DPA. Prakticky uzavřených je jedenáct měst s přibližně 37 miliony obyvatel. Od čtvrtka se to týká 11milionového Wu-chanu, dnes úřady zastavily veřejnou dopravu například ve městě Ťing-čou, kde žije asi 5,6 milionu lidí. Přerušen byl i provoz vlaků do ostatních měst.

Čínské ministerstvo zdravotnictví v rámci nového hlášení mimo jiné potvrdilo čtvrteční zprávu o prvním úmrtí způsobeném koronavirem mimo centrální provincii Chu-pej. Jde o případ 80letého pacienta, který zemřel v provincii Che-pej po návratu z dvouměsíčního pobytu ve Wu-chanu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy