Fotbalová asociace hovoří o likvidačním rozhodnutí odstupující ministryně

ČTK ČTK
9. 5. 2017 18:07
"FAČR je šokována aktuálním rozhodnutím ministryně Valachové ohledně zrušení finanční podpory českému fotbalu," uvedla asociace v prohlášení.
Policejní razie na FAČR na Strahově (3. 5. 2017)
Policejní razie na FAČR na Strahově (3. 5. 2017) | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Podle ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřiny Valachové bude pro Fotbalovou asociaci ČR velmi složité, aby po dobu svého obvinění získávala od státu finanční prostředky z dotací. Jako právnická osoba je asociace obviněna spolu se svým předsedou Miroslavem Peltou právě v souvislosti s dotačními programy ministerstva.

"V případě FAČR je ta situace velmi vážná a je to právně velmi složitá situace. FAČR bude mít obrovský problém získat dotace i v novém hodnocení programu pro sportovní svazy, protože je obviněnou osobou," řekla Valachová na dnešní tiskové konferenci. "Není možné garantovat, že jim finanční prostředky poplynou," dodala. Krátce nato oznámila rezignaci.

Asociace a ministerstvo budou jednat

FAČR povede s ministerstvem jednání, kterým byli na pondělním zasedání výkonného výboru pověřeni místopředseda Zdeněk Zlámal a generální sekretář Rudolf Řepka. Dnešní rozhodnutí Valachové označila asociace za nepřijatelné a likvidační.

"FAČR je šokována aktuálním rozhodnutím ministryně Valachové ohledně zrušení finanční podpory českému fotbalu. Předestřený stav věcí je pro FAČR absolutně nepřijatelný a likvidační. Za těchto okolností není vedení asociace schopno dostát svým závazkům, které hnutí přislíbilo na základě předchozích rozhodnutí MŠMT," uvedla asociace v prohlášení.

Tvrdí, že sportovní svazy se ocitly v roli rukojmích, a že jde o bezprecedentní zásah politické moci. "Je zapotřebí si uvědomit, že rozhodnutí, jako je toto, jsou schopna ohrozit elementární ústavně právní principy, jako je presumpce neviny," uvedla FAČR.

Půjdou peníze přímo do klubů?

Ministerstvo nyní podle Valachové řeší možnost, jak finanční prostředky dostat rovnou do klubů, mimo obviněnou FAČR. "Zabývám se právními možnostmi, jak zajistit finančně jednotlivé kluby uvnitř FAČR jako jiné subjekty. Ale aby asociace samotná byla příjemcem jedné jediné koruny, je pro mě nyní významně problematické," uvedla Valachová.

Ani to se ale vedení fotbalu nezamlouvá. "To je absolutně nedostatečné. Pro více než tři sta tisíc členů jsou předem přislíbené peníze, o kterých má být nyní opět rozhodováno, naprosto stěžejní pro jejich životaschopnost," uvedla FAČR. Je připravena předložit ministerstvu klíče k přerozdělení finančních zdrojů, které schválila valná hromada tak, aby členové obdrželi finanční prostředky co nejdříve.

Valachová naznačila, že bude i na samotné asociaci, jak se k problému postaví při valné hromadě 2. června, kdy má být zvoleno nové vedení. Jediným oficiálním kandidátem na předsedu je zatím obviněný Pelta. "My si partnery na jednání nevybíráme, ty nám předkládají jednotlivé svazy svou volbou. A je na FAČR, jak se zachová. To je na jejich plné odpovědnosti," dodala.

Dotace tvoří dvě třetiny rozpočtu

Asociace minulý týden uvedla, že dosud obdržela na letošní rok jen peníze z dotačních programů na podporu reprezentace a mládeže. To však Valachová dnes odmítla. Podle ní ministerstvo teprve začne vyplácet peníze z programů na mládež v celkové výši zhruba jedné miliardy korun, z nichž má fotbal dostat 110 milionů na základě počtu členů. V programech sportovních organizací a svazů nařídila ministryně hodnocení opakovat.

FAČR loni hospodařila s vyrovnaným rozpočtem 949 milionů korun, na letošní rok má plánovaný vyrovnaný rozpočet ve výši 968 milionů. Z toho mělo být 632 milionů korun právě z dotací ministerstva školství.

Fotbalová asociace je stíhána spolu s Peltou, náměstkyní ministryně školství Simonou Kratochvílovou a bývalým šéfem ministerského odboru Zdeňkem Břízou kvůli zneužití pravomocí úřední osoby, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Asociace jakékoliv provinění odmítá.

 

Právě se děje

před 38 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel požárů, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Archeologové nedaleko Říma objevili ostatky devíti neandertálců

Archeologové objevili nedaleko Říma ostatky devíti neandertálců, oznámilo italské ministerstvo kultury. Nejstarší nález pochází z doby před 100 tisící lety, stáří kostí zbývajících osmi neandertálců se odhaduje na 50 až 68 tisíc let. V jeskyni Guattari, kde byly kosti nalezeny, panovaly podle archeologů výborné podmínky pro jejich konzervaci.

"Všichni byli dospělí, jen snad jeden byl v mladistvém věku," uvedl vedoucí archeologů Francesco Di Mario. Ve stejných jeskyní se už dříve našly ostatky dvou neandertálců. Vysoký počet nálezů podle Di Maria ukazuje na to, že v okolí žila relativně velká populace. Archeologové v současnosti provádějí další průzkum jeskynního komplexu, při kterém narazili hlavně na kosti zvířat a některých vyhynulých druhů.

Italský ministr kultury označil nález za mimořádný. Podle něj "obohatí vědecký výzkum o neandertálských mužích".

Zdroj: ČTK
Další zprávy