Fotbalisty Bengaluru vyděsila v KLDR balistická střela. Mysleli jsme, že začala jaderná válka, tvrdí

Jiří Škuba Jiří Škuba
21. 9. 2017 10:43
Hrát asijský pohár v KLDR není žádná legrace. Přesvědčili se o tom fotbalisté indického klubu FC Bengaluru, nad jejichž hotelem v Pchjongjangu přeletěla balistická střela, jejíž test tamní režim uskutečnil minulý pátek. "Byl jsem přesvědčený o tom, že jsme se ocitli v centru jaderného konfliktu," otřásl se australský fotbalista Erik Paartalu.
Stadion 1. máje Rungrado během zápasu s FC Bengaluru.
Stadion 1. máje Rungrado během zápasu s FC Bengaluru. | Foto: Twitter

Pchjongjang - Měl to být největší zápas v sezoně, ve skutečnosti ale zažili fotbalisté FC Bengaluru během semifinále AFL Cupu minuty hrůzy. Mač se totiž hrál v Pchjongjangu, hlavním městě KLDR, která je v současné době na pokraji válečného konfliktu.

"Když jsme se odhlašovali z hotelu, jeden z místních nás upozornil, že když vyjdeme v šest hodin před budovu, uvidíme letící raketu. A skutečně - její trajektorie byla taková, že letěla jen kousek nad námi. Na něco takového vás nikdo nepřipraví. Rozhlíželi jsme se jeden po druhém, už abychom byli co nejdřív pryč," vykládal jednatřicetiletý Paartalu.

Raketa přeletěla japonský ostrov Hokkaidó a po letu dlouhém 3700 kilometrů dopadla do Tichého oceánu. Byl to další vzkaz Spojeným státům, že je stalinistický režim schopný zasáhnout balistickou střelou s jadernou hlavicí nejen Jižní Koreu a Japonsko, ale také ostrov Guam, který je autonomní oblastí USA.

Paartalu, který před cestou do KLDR hlasitě protestoval, měl velmi dobré tušení, co indický tým v zemi ovládané diktátorem Kim Čong-unem čeká. "Když nám raketa letěla nad hlavami, byl jsem přesvědčený o tom, že jsme v centru jaderného konfliktu," vzpomínal na děsivé okamžiky.

Dobře po těle mu nebylo ani během zápasu na Stadionu 1. máje Rungrado, který má kapacitu 114 000 tisíc fanoušků. Jen díky tomu, že si z Indie přivezli náskok 3:0, si mohli hosté dovolit "nevyhrát".

"Pořád mi běhalo hlavou, co se asi tak může stát, když vyhrajeme. Kluci vtipkovali, že jakmile dáme gól, tak ho raději ani nebudeme slavit. Ale nakonec to skončilo přijatelným výsledkem 0:0," ušklíbl se defenzivní záložník, který má zkušenosti ze skotských, čínských nebo jihokorejských klubů.

Zápas navíc provázela strašidelná atmosféra, protože po monstrózním stánku se rozptýlilo pouze něco málo přes šest tisíc fanoušků. "Ale zaregistrovali jsme malé kluky, kteří hezky fandili a byli neuvěřitelně organizovaní. Obecně je v KLDR fotbal oblíbený, často narazíte na děti s balonem u nohy. Byla by tragédie, kdyby měla být tato země zničená válečným konfliktem jen kvůli jednomu chlápkovi, který dělá šílené věci," dodal Paartalu.

 

Právě se děje

Další zprávy