Slavia je ve finále poháru proti Spartě. S Bohemians byla na hraně vyřazení

Aktualizováno 5. 4. 2023 23:20
Fotbalisté Slavie udolali v semifinále domácího poháru vršovického souseda Bohemians 1905 3:2 po prodloužení a po dvou letech si zahrají finále. Ve středu 3. května vyzvou na Letné v dalším pražském derby Spartu, která bude mít výhodu domácího prostředí díky horšímu koeficientu v MOL Cupu.
Radost fotbalistů Slavie
Radost fotbalistů Slavie | Foto: Milan Kammermayer

V Edenu otevřel skóre ve 14. minutě hostující Erik Prekop, hned za devět minut odpověděl David Douděra. V 84. minutě poslal "Klokany" opět do vedení Martin Hála, ale v šesté minutě nastavení znovu vyrovnal Ondřej Lingr a v druhé části prodloužení dokonal obrat další střídající hráč Václav Jurečka.

Slávisté udrželi neporazitelnost v Edenu na domácí scéně v této sezoně a budou usilovat o sedmý pohárový triumf v samostatné historii a čtvrtý pod trenérem Jindřichem Trpišovským. Bohemians od rozdělení federace ani napodruhé v semifinále neuspěli.

"Dva největší kluby se potkají ve finále. Půjdeme si to rozdat na férovku, věřím, že se dobře připravíme. Čekají nás s nimi do konce sezony ještě tři zápasy a v každém z nich se budeme snažit uspět," řekl na tiskové konferenci asistent trenéra Slavie Jaroslav Köstl. Tým z Edenu vede ligu jen o skóre před Spartou, s níž se v nejvyšší soutěži utká 15. dubna a poté ještě v nadstavbě.

"Klokani" začali nebojácně. Ve 12. minutě po brejku vychytal Prekopa gólman Kolář a neprosadil se ani Hála z dorážky. O dvě minuty později už Bohemians vedli. Prekop se po Köstlově prodloužení zády k brance dostal do dalšího úniku a z úhlu střelou na vzdálenější tyč překonal Koláře.

V předchozím hlavičkovém souboji s autorem gólu se zranil slávistický stoper Ogbu, o faul se ale nejednalo. Zimní posila Pražanů nemohla pokračovat a ve středu defenzivy ji nahradil čerstvý Ousou. "Ogbu byl v bezvědomí, teď se vrátil z nemocnice. Měl otřes mozku a čeká ho zhruba týdenní klidový režim," řekl slávistický asistent Köstl, jehož bratr Daniel hraje za Bohemians.

"Klokani" rychle vedli stejně jako v posledním vzájemném ligovém zápase na konci října, náskok však podobně jako při podzimní porážce 1:4 v Ďolíčku dlouho neudrželi. Zafeiris ještě ve 22. minutě vypálil nad, ale o minutu později už vyrovnal důrazný Douděra z dorážky poté, co Schranz sklepl centr z levé strany. Domácí pravý záložník či bek skóroval na jaře poprvé.

"V první půli jsme hráli velmi dobře. Měli jsme situace, které volaly nejen po jednom gólu. To byl jeden z klíčů pro průběh, měli jsme vést více než 1:0," mínil trenér Bohemians Jaroslav Veselý.

Slávisté ve zbytku úvodního dějství tlačili, ale v defenzivě organizovaní hosté je do velkých šancí nepouštěli. Domácí pokračovali v náporu i po změně stran. V 54. minutě se dostal za obranu Zafeiris, ale Křapka mu v poslední chvíli zblokoval zakončení na roh.

Za další tři minuty vyrazil brankář Jedlička Van Burenovu ránu z úhlu. Slávisté zvyšovali tlak, neprosadili se ale ani v 81. minutě, kdy Jurečku vychytal Jedlička a Douděrovu ránu za již překonaným gólmanem odvrátil střídající Kadlec.

V době sílícího náporu nečekaně udeřili hosté. Na Jindřiškův nákop z hloubi pole si zaběhl Hála, vyhnul se ofsajdovému postavení a chytrým obloučkem přehodil Koláře. Dal teprve druhý soutěžní gól v sezoně.

Čtvrtý tým ligové tabulky ale první výhru v Edenu od září 1993, která by znamenala premiérový postup do pohárového finále, neudržel. Jurečka a Holeš ještě vypálili nad, ale několik desítek sekund po vypršení pětiminutového nastavení už favorit vyrovnal.

Po 15. rohovém kopu domácích Douděra vrátil míč od zadní tyče před branku a střídající Lingr zblízka hlavou nemohl minout. "To byl úplně omyl, asistenci hlavou mám asi poprvé v životě. Neskutečná euforie, v tu chvíli jsem před sebou viděl celý vesmír," smál se Douděra.

"To byl druhý klíč k utkání. Když o to přijdete v poslední sekundě nebo vlastně už poté, co se nastavovalo navíc, je to hořké a strašně to bolí. Lavička cítí určitou křivdu, tak to je vždy, je to v emocích. Ať už je to oprávněné nebo ne. Já v tom nic nehledám, prohráli jsme si to sami," řekl Veselý.

Slavia pokračovala v náporu i v půlhodinovém prodloužení. Ve 105. minutě Oscar zamířil do boční sítě a Van Buren se marně dožadoval odpískání penalty. V 19. minutě prodloužení už domácí slavili obrat. Lingr se do Douděrova centru netrefil, ale za ním stojící Jurečka si míč se štěstím zpracoval a vypálil pod břevno.

"Spálil jsem předtím spoustu šancí, ale nakonec mi to tam spadlo. Snažil jsem se hlavně trefit bránu, naštěstí jsem to nepřestřelil. Můj výkon nebyl optimální, ale mám obrovskou radost, že jsme ve finále," řekl v nahrávce pro média Jurečka.

Bohemians, kteří jsou třetím nejlepším venkovním týmem ligy, už odpovědět nedokázali. Naopak v nastavení prodloužení mohl zvýšit Lingr, ale zblízka jen trefil Jedličku. Slavia i tak udržela na domácí scéně neporazitelnost v Edenu, kde vyhrála všech 13 zápasů v ligovém ročníku.

"V prodloužení už byla naše šance jen dotlačit to do penalt, neměli jsme síly, hráče jsme ždímali jak hadr. Také jsme byli limitovaní tím, že nám chyběli někteří hráči, kteří by nám typologicky mohli pomoci - rychlý útočník, střeďák. Chyběl nám i den navíc oproti Slavii. I tak jsem na mužstvo pyšný," dodal Veselý.

Pražská "S" se utkají ve finále MOL Cupu teprve podruhé od rozdělení federace a poprvé od ročníku 2001/02, Slavia tehdy zvítězila 2:1. Červenobílí v samostatné historii uspěli ve všech šesti předchozích finále.

Sparta po výhře nad Českými Budějovicemi 2:0 postoupila do pohárového finále podruhé v řadě a potřetí za poslední čtyři sezony.

Semifinále českého fotbalového poháru MOL Cupu:

Sparta Praha - Dynamo České Budějovice 2:0 (1:0)

Branky: 37. Minčev, 76. Sadílek. Rozhodčí: Hocek - Kubr, Šimáček - Machálek (video). ŽK: Panák - Králik, Potočný, Sladký. ČK: 90.+2 Králik. Diváci: 11.562.

Sparta: Kovář - Vitík, Panák, Sörensen - Mejdr (5. Jankto, 78. Mabil), Sadílek (78. Laci), Kairinen, Zelený - Minčev (60. Čvančara), Kuchta, Haraslín (78. Höjer). Trenér: Priske.

Č. Budějovice: Janáček - Sladký, Králik, Čoudek, Broukal (46. Bastl) - Hellebrand, Hora, Čermák (73. Škoda), Potočný (90.+1 Sluka) - Zajíc (81. Hais), Čavoš (81. Penner). Trenér: Nikl.

Slavia Praha - Bohemians Praha 1905 3:2 po prodl. (2:2, 1:1)

Branky: 23. Douděra, 90.+6 Lingr, 109. Jurečka - 14. Prekop, 84. Hála. Rozhodčí: Černý - Caletka, Podaný - Petřík (video). ŽK: Van Buren, Douděra - Hála, Köstl, Kovařík, Vrána. Diváci: 16.087.

Slavia: Kolář - Masopust (68. Lingr), Ogbu (17. Ousou), Holeš, D. Jurásek (77. M. Jurásek) - Ševčík, Oscar - Douděra (117. Hronek), Zafeiris, Schranz (77. Jurečka) - Van Buren (106. Tecl). Trenér: Trpišovský.

Bohemians: Jedlička - Hůlka, Křapka, Vondra - Köstl (112. Vrána), Jánoš (90.+8 Mužík), Jindřišek, Dostál (63. Kovařík) - Prekop (90.+3 Necid), Hála (112. Novák) - Drchal (63. Kadlec). Trenér: Veselý.