Po třinácti letech ve finále poháru. Slovácko zdolalo Hradec a vyzve Spartu

Aktualizováno 25. 3. 2022 20:26
Fotbalisté Slovácka se stali druhým finalistou domácího poháru. Svěřenci trenéra Martina Svědíka v semifinále MOL Cupu porazili Hradec Králové 1:0 a o trofej si zahrají 4. května doma proti pražské Spartě.
Fotbalisté Slovácka slaví gól v semifinále MOL Cupu 2021/22 proti Hradci Králové. | Foto: ČTK

Utkání v Mladé Boleslavi, kde má východočeský prvoligový nováček domácí azyl, rozhodl ve 36. minutě Ondřej Šašinka. Branka jeho spoluhráče Lukáše Sadílka ve druhém poločase neplatila kvůli ofsajdu.

"Řekli jsme si, že pro Slovácko chceme vyhrát nějakou trofej. Jsme teď ve finále, je to jenom na nás. Je to ještě na domácím stadionu, takže je to o to lepší. Čeká nás Sparta Praha, takže doufám, že to bude svátek fotbalu se vším všudy," řekl kouč Svědík na tiskové konferenci.

V úvodu Vašulínovu ránu vyrazil brankář Slovácka Fryšták, jeho protějšek Vízek si zase poradil s Havlíkovým stříleným centrem. Hradec mohl otevřít skóre ve 24. minutě, ale hlavičku Vlkanovy zblízka reflexivně zlikvidoval Fryšták.

"Vyloženě jsem do toho naběhl, nestihl jsem to ani někam uklízet. Jenom jsem chtěl trefit bránu. Prý se brankář nějak kryl a chytil to rukou. Ale sám ani nevím, jak to chytil," uvedl královéhradecký kapitán Adam Vlkanova.

Slovácko otevřelo skóre ve 36. minutě. Havlík obloučkem do šestnáctky uvolnil Šašinku, který tvrdou střelou z otočky propálil Vízka. Čtyřiadvacetiletý útočník navázal na sobotní ligový gól proti Bohemians 1905.

Hradec si navzdory aktivitě na začátku druhé půli nevytvořil jedinou vyloženou šanci. V 72. minutě zvýšil Sadílek, jehož trefa však po zásahu videorozhodčího neplatila kvůli ofsajdu střídajícího Cicilii na začátku akce.

Hosté si kontrolovali těsný náskok a soupeře prakticky nepustili na útočnou polovinu. Až v nastavení z přímého kopu z velkého úhlu Rada překvapivě necentroval do šestnáctky, ale přestřelil. "Závěr byl bojovný a hrálo se na to, aby se postoupilo. Jsem rád, že jsme výsledek udrželi," konstatoval Svědík.

Hradec tak neporazil Slovácko ani ve třetím duelu sezony. V lize na jeho hřišti prohrál 0:1 a v Mladé Boleslavi remizoval 2:2. "Chybělo málo, abychom ten zápas přivedli aspoň do remízového konce. S pohárovou cestou, kterou jsme absolvovali, jsem spokojený. Je to asi tak, jak to má být. Soupeři gratuluju. Finále Slovácko - Sparta bude určitě atraktivní podívaná," řekl kouč Hradce Miroslav Koubek.

Tým z Uherského Hradiště bude hrát finále doma, protože v tabulce koeficientů za posledních pět pohárových ročníků figurují níže než Sparta. Slovácko český pohár ještě nikdy nezískalo, v roce 2005 ve finále podlehlo Ostravě a o čtyři roky později Teplicím.

Semifinále českého fotbalového poháru MOL Cupu (hráno v Mladé Boleslavi):

FC Hradec Králové - 1. FC Slovácko 0:1 (0:1)

Branka: 36. Šašinka. Rozhodčí: Szikszay - Caletka, Paták - Julínek (video). ŽK: Leibl, Doležal - Kalabiška. Diváci: 1230.

Sestavy:

Hradec: Vízek - Klíma, Král, Leibl - Mejdr, Kodeš, Rada, Harazim (68. Prekop) - Rybička (68. Dvořák), Vašulín (75. Doležal), Vlkanova. Trenér: Koubek.

Slovácko: Fryšták - Hofmann, Daníček, Kadlec - Reinberk, Ljovin (90.+1 Šimko), Havlík, Kalabiška - Petržela (68. Holzer), Sadílek - Šašinka (52. Cicilia). Trenér: Svědík.