Když jde fotbal stranou. Někteří potíže se srdcem překonali, jiným se staly osudné

Ikera Casillase postihl na konci kariéry při tréninku infarkt. K fotbalu se pak ještě vrátil.
MARC-VIVIEN FOE. Smrt 28letého kamerunského fotbalisty zasáhla svět v roce 2003. Foe zemřel během semifinálového zápasu Konfederačního zápasu FIFA proti Kolumbii na následky srdečního selhání. V 71. minutě zápasu ho postihl kolaps, pokusy o oživení byly marné. Kamerun postoupil a ve finále proti Francii přinesli hráči na trávník velký portrét zesnulého kamaráda.
MIKLÓS FEHÉR. O půl roku později našel smrt na fotbalovém hřišti teprve 24letý Maďar Fehér. Útočník Benfiky Lisabon zkolaboval v utkání portugalské ligy proti Guimaraesi. Ironicky se pousmál žluté kartě, kterou dostal, a vzápětí se sesunul na záda. Příčinou byla vrozená srdeční vada, o níž Fehér a jeho okolí nevěděli.
ANTONIO PUERTA. Po úmrtích Foea s Fehérem začaly fotbalové organizace FIFA a UEFA klást větší důraz na srdeční vyšetření. Vytvářely vzdělávací programy, větší kluby rozjely spolupráci se specialisty kardiology. Přesto se příšerné momenty z trávníků nepodařilo zcela vymýtit. V srpnu 2007 nedohrál zápas proti Getafe sevillský obránce Puerta. Několikrát zkolaboval a po třech dnech v nemocnici svůj boj v 22 letech prohrál.
DAVIDE ASTORI. Jeden z mnoha šokujících případů smrti fotbalisty na vrcholu sil přišel v březnu předloňského roku. Kapitán Fiorentiny zemřel na hotelovém pokoji před zápasem, při spánku. Pitva později prokázala, že příčinou smrti byla tachykardie. Astorimu začalo bít srdce tak rychle, až se úplně zastavilo.
Foto: Reuters
Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
Aktualizováno 12. 6. 2021 20:25
Christian Eriksen zkolaboval v prvním poločase utkání Eura mezi Dánskem a Finskem a připomněl děsivé scény z fotbalových trávníků. Někteří hráči problémy se srdcem překonali a na hřiště se dokonce vrátili, jiní takové štěstí neměli. Snad se devětadvacetiletý Dán přiřadí k první skupině a jeho příběh bude mít šťastný konec. Podívejte se na přehled podobných případů.
 

Právě se děje

Další zprávy