Když jde fotbal stranou. Někteří potíže se srdcem překonali, jiným se staly osudné

Ikera Casillase postihl na konci kariéry při tréninku infarkt. K fotbalu se pak ještě vrátil.
MARC-VIVIEN FOE. Smrt 28letého kamerunského fotbalisty zasáhla svět v roce 2003. Foe zemřel během semifinálového zápasu Konfederačního zápasu FIFA proti Kolumbii na následky srdečního selhání. V 71. minutě zápasu ho postihl kolaps, pokusy o oživení byly marné. Kamerun postoupil a ve finále proti Francii přinesli hráči na trávník velký portrét zesnulého kamaráda.
MIKLÓS FEHÉR. O půl roku později našel smrt na fotbalovém hřišti teprve 24letý Maďar Fehér. Útočník Benfiky Lisabon zkolaboval v utkání portugalské ligy proti Guimaraesi. Ironicky se pousmál žluté kartě, kterou dostal, a vzápětí se sesunul na záda. Příčinou byla vrozená srdeční vada, o níž Fehér a jeho okolí nevěděli.
ANTONIO PUERTA. Po úmrtích Foea s Fehérem začaly fotbalové organizace FIFA a UEFA klást větší důraz na srdeční vyšetření. Vytvářely vzdělávací programy, větší kluby rozjely spolupráci se specialisty kardiology. Přesto se příšerné momenty z trávníků nepodařilo zcela vymýtit. V srpnu 2007 nedohrál zápas proti Getafe sevillský obránce Puerta. Několikrát zkolaboval a po třech dnech v nemocnici svůj boj v 22 letech prohrál.
DAVIDE ASTORI. Jeden z mnoha šokujících případů smrti fotbalisty na vrcholu sil přišel v březnu předloňského roku. Kapitán Fiorentiny zemřel na hotelovém pokoji před zápasem, při spánku. Pitva později prokázala, že příčinou smrti byla tachykardie. Astorimu začalo bít srdce tak rychle, až se úplně zastavilo.
Foto: Reuters
Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
10. 7. 2020 18:20
Za posledních dvacet let udělal fotbal v přístupu k prohlídkám srdce značný pokrok, přesto se nepodařilo zástavy a kolapsy z trávníků zcela vymýtit. Někteří fotbalisté tak nečekaně odešli uprostřed běžného zápasového boje, jiní se i přes problémy se srdcem na hřiště vrátili. Podívejte se na výběr deseti nejznámějších případů.
 

Právě se děje

Další zprávy