Fotbalisté Plzně v Konfederační lize zopakovali vítězství nad Brestem 2:1 a postupují

29. 7. 2021 19:53
Fotbalisté Plzně v odvetě 2. předkola EKL porazili Dynamo Brest v Jerevanu 2:1 a postoupili do 3. předkola. Svěřenci trenéra Michala Bílka ve 3. předkole vyzvou The New Saints - velšský tým porazil v domácí odvetě 2. předkola Kauno Žalgiris 5:1, první duel vyhrál 5:0.
Joel Kayamba se postaral o první gól Plzně
Joel Kayamba se postaral o první gól Plzně | Foto: Tomáš Liška

V Jerevanu, kde Plzeň s Brestem nastoupila kvůli omezení letecké dopravy v Bělorusku, ve 12. minutě otevřel skóre Joel Kayamba a v 71. minutě přidal pojistku střídající Šimon Falta. V nastavení už pouze snížil Stanislav Bilenkij. Západočeši vyhráli i třetí soutěžní zápas v této sezoně.

"Samozřejmě jsem rád, že jsme utkání zvládli tak, jak jsme ho zvládli. Škoda chyby na konci zápasu, kdy jsme soupeři nabídli gól. Jinak si myslím, že můžeme být spokojení," řekl Bílek na on-line tiskové konferenci. "Určitě nás bude čekat těžký soupeř, protože jeho výsledky budí velký respekt," doplnil plzeňský kouč.

Do plzeňské sestavy se z početné marodky vrátil jen uzdravený stoper Lukáš Hejda a tým vedl s kapitánskou páskou místo kolegy ve středu obrany Jakuba Brabce. "V minulosti jsem byl pár zápasů kapitán, ale snad poprvé mi to vyšlo vítězně, takže jsem za to rád. Jsme spokojení s postupem a těšíme se na dalšího soupeře," uvedl Hejda.

Západočeši na stadionu, který připomínal spíše tréninkové hřiště, začali lépe. Kayamba ze své první šance ještě minul, ale ve 12. minutě už poslal Viktorii do vedení. Konžský záložník si naběhl na Káčerovu přihrávku a po úniku z pravé strany přehodil brankáře Stěpanova. "Měl jsem dobrý první dotek, neměl jsem na výběr, viděl jsem, že gólman tam spadne, tak jsem ho loboval," popsal Kayamba.

Plzeňští za silného větru kontrolovali hru, ale ve 28. minutě musel kvůli svalovému zranění odstoupit útočník Beauguel. Chvíli nato Brest málem vyrovnal. Seďkův přímý kop lehce tečoval hlavou Jasjukevič, ale gólman Hruška vytáhl míč na tyčku.

Na druhé straně čerstvý náhradník Chorý po Mosquerově centru z těžké pozice netrefil branku. Těsně před pauzou ještě Seďko z dalšího přímého kopu zamířil o kousek vedle.

Hosté čtyři minuty po změně stran mohli z velké šance přidat druhou branku, jenže Mosquerovu hlavičku vyrazil Stěpanov. Brankáře běloruského týmu poté nepřekvapil ani Chorý.

Plzeňští se dočkali druhého gólu v 71. minutě. Řezníkův centr Stěpanov odvrátil jen k volnému Faltovi a ten z dorážky nezaváhal. Branku si připsal po pěti minutách na hřišti.

Dynamo snížilo v první minutě nastavení. Ndiaye udělal obrovskou chybu v rozehrávce, vyslal do samostatného úniku Bilenkije a ten překonal Hrušku. Západočechy to ale už moc mrzet nemuselo.

"Modou (Ndiaye) sehrál dobré zápasy v přípravě, jevil se tam velmi dobře. Není to pro něj jednoduchá situace, protože z druhé ligy, kde odehrál jenom pár zápasů, teď naskočil do evropských pohárů. Zatím si vede slušně," konstatoval Bílek. "Udělal prostě chybu. Zaplaťpánbůh, že to bylo až ke konci a soupeř už neměl čas s tím výsledkem nic udělat. Jako mrzí to, samozřejmě je lepší hrát s nulou vzadu," dodal bývalý trenér české reprezentace.

Dynamo Brest - Viktoria Plzeň 1:2 (0:1)

Branky: 90.+1 Bilenkij - 12. Kayamba, 71. Falta. Rozhodčí: Al-Hakim - Klyver, Hallin (všichni Švéd.). ŽK: Jasjukevič, Judčic, Slabaševič, Oreškevič (všichni Brest). Bez diváků. První zápas: 1:2, postoupila Plzeň.

Brest: Stěpanov - Judčic, Jasjukevič, Affi, Slabaševič (84. Maskalenčik) - Olechnovič, Tichonovskij (79. Šapoval), Seďko (79. Sanusi), Lynko (55. Oreškevič), Bilenkij - Šestjuk (84. Anufrijev). Trenér: Kovalčuk.

Plzeň: Hruška - Řezník, Hejda, Brabec, Hybš - Ndiaye - Kayamba (87. Ba Loua), Káčer, Šulc (87. Hlavatý), Mosquera (66. Falta) - Beauguel (28. Chorý). Trenér: Bílek.