5. 5. 2010 23:15
Marseille se dotahuje na rekordmany ze St.Etienne
Marseille chybí na rekordmany ze St. Etienne jediný titul
Marseille chybí na rekordmany ze St. Etienne jediný titul | Foto: Sport

Praha - Fotbalisté Marseille poprvé od roku 1992 slaví francouzský titul. Devátý triumf v historii si zajistili dnešní výhrou 3:1 nad Rennes.

Využili tak zaváhání dosud největší konkurenta Auxerre, který prohrál 1:2 v Lyonu a dvě kola před koncem ztrácí z třetího místa na Marseille již osm bodů. Stejně je na tom i druhé Lille.

Marseille tak uzavřelo strastiplnou cestu zpět na vrchol. Po titulu v roce 1992 následovala korupční aféra a pád do druhé ligy. Tým se dostával z těžkých dluhů a postupně se dral zpět na výsluní.

Ronaldo pomohl hattrickem ke stáhnutí náskoku Barcelony
Tottenham vyhrál nad ManCity a na jejich úkor jde do LM
Hübschman slaví titul, Šachťor vyhrál ukrajinskou ligu
Pospěch slaví dánský titul, pomohl k němu gólem
Inter zdolal ve finále Poháru AS Řím a má první trofej

Marseille tak nastupovalo k duelu s Rennes s vědomím, že výhra rovná se titul a již po čtyřech minutách domácí vedli zásluhou Heinzeho. Rennes však mistrovskou tajenku zdramatizovalo zásluhou vyrovnávací branky Brianda.

Nerozhodný stav trval až do 75. minuty, kdy nejprve nejlepší střelec soutěže Niang a záhy Lucho González rozhodli o výhře Marseille a odstartovali oslavy titulu.

Lyon v klíčovém zápase porazil Auxerre

Auxerre potřebovalo k udržení naděje na titul bezpodmínečně vyhrát na půdě bývalého suveréna soutěže Lyonu.

Nakročeno k tomu mělo dobře, když již v 15. minutě otevřel skóre polský útočník Jeleň, pro kterého to byla devátá branka z posledních 12 zápasů.

Jenže v závěru první půle vyrovnal z penalty Lisandro López a snaha Auxerre o vítězný gól vyšla naprázdno. Naopak v závěru do otevřené obrany pronikl Pjanič a zajistil Lyonu těsné vítězství a šanci na umístění do třetího místa znamenajícího postup do Ligy mistrů.

Auxerre porážkou dokonce přišlo o druhé místo v tabulce, kam se díky lepšímu skóre dostalo Lille, které zvítězilo 2:0 na hřišti Toulouse. Čtvrtý Lyon ztrácí jen dva body a má zápas k dobru.

Rozhodnuto je již v boji o záchranu. Spolu s Boulogne-sur-Mer a Grenoblem do druhé ligy sestupuje Le Mans, které prohrálo 2:3 na půdě Nancy. Naopak další ohrožený tým St. Etienne těsně vyhrálo 1:0 nad Boulogne a definitivně se zachránilo.