Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
13. 5. 2012 21:00
Fotbalisté Manchesteru City slaví po 44 letech titul v anglické nejvyšší fotbalové lize.
Pablo Zabaleta se raduje spolu s Garethem Barrym z gólu Manchesteru City
Pablo Zabaleta se raduje spolu s Garethem Barrym z gólu Manchesteru City | Foto: Reuters

Manchester - Fotbalisté Manchesteru City slaví po 44 letech titul v anglické nejvyšší fotbalové lize. V posledním, 38. kole Premier League porazili na svém hřišti Queens Park Rangers 3:2, když ještě v 92. minutě prohrávali 1:2.

Brankami v druhé a čtvrté minutě nastavení Citizens zajistili titul Edin Džeko a Sergio Agüero.

Jejich hlavní konkurent a obhájce titulu Manchester United sice vyhrál na hřišti Sunderlandu gólem Wayna Rooneyho z 20. minuty 1:0, kvůli horšímu skóre se však z třetího titulu v historii raduje městský rival.

Mancini: Pět minut před koncem už jsem nevěřil

"Je nejlepší den mého života, je to fantastické, rád si to zopakuji, ale už nikdy tímto způsobem. Nikdy jsem nepřestal věřit, už se nám v této sezoně podařilo otáčet zápasy. Když Edin vyrovnal, připomnělo mi to některé naše zápasy a věřil jsem, že není důvod nedat další gól," řekl po zápase kapitán Citizens Vincent Kompany, který byl vyhlášen nejlepším hráčem soutěže.

Citizens tak po šestnácti letech přerušili nadvládu United, Arsenalu a Chelsea. Naposledy v roce 1995 vyhrál mimo tuto trojici Blackburn.

"Pět minut před koncem by mě nenapadlo, že můžeme vyhrát. Ale titul jsme si zasloužili. Po těch čtyřiačtyřiceti letech ho věnuji všem našim fanouškům," přiznal se naopak po zápase italský trenér týmu Roberto Mancini, který přidal titul ke třem vítězstvím s Interem Milán.

Naopak trenér United Alex Ferguson nedokázal pochopit, že United utekl 20. titul mezi prsty.

"To nikdo nečekal. Každý předpokládal, že City vyhrají, ale oni to dokázali při půlhodinové hře proti deseti v zápase, kde jim pomohlo pětiminutové nastavení. Ale kdokoliv získá titul, tak si ho zaslouží, protože je k němu dlouhá cesta," řekl zklamaně.

"Naši hráči na konci nevěděli výsledek, takže teď jsou opravdu zklamaní. Ani to jinak nemůže být, dnes předvedli dobrý výkon. Se sezonou jsem spokojený, s 89 body se většina lig vyhrává," dodal.

Citizens udeřili v době, kdy už nikdo nedoufal

V zápase Manchesteru City s QPR šlo oběma týmům o hodně. K jistotě postupu museli Citizens vyhrát, Rangers potřebovali k jistotě záchrany minimálně bod.

Blíž svému cíli byl od 39. minuty domácí tým, který se ujal vedení šťastnou brankou Pabla Zabalety. Argentinský obránce se přitom trefil vůbec poprvé v sezoně.

V úvodu druhého poločasu však udělal obrovskou chybu stoper City Joleon Lescott, který prodloužil míč hlavou za sebe na rozběhnutého Djibrila Cissého a francouzský útočník bez problémů skóroval.

O chvíli později však byl vyloučen za loket v obličeji Carlose Téveze kontroverzní hostující záložník Joey Barton a zdálo se, že si Citizens půjdou za "jednoduchou" výhrou.

Z ojedinělého brejku však 66. minutě skóroval koníčkem Jamie Mackie a hráči Citizens se dostali do křeče.

Když už fanoušci QPR a na dálku i fanoušci United slavili záchranu, respektive titul, trefil se hlavičkou po rohovém kopu v druhé minutě nastavení Džeko a o dvě minuty později z bezprostřední blízkosti překonal brankáře Agüero.

Prohry QPR naopak nevyužili fotbalisté Boltonu, kteří "pouze" remizovali 2:2 ve Stoke a po Blackburnu a Wolverhamptonu sestupují do druhé ligy.

Arsenal si pojistil Ligu mistrů, Tottenham play off

Jasno je také o čtveřici postupujících do příštího ročníku Ligy mistrů. Třetí místo a postup do základní skupiny si výhrou 3:2 ve West Bromwichi zajistil Arsenal (Tomáš Rosický odehrál první půli).

Čtvrté místo, a tím účast v play off o postup do hlavní fáze, si výhrou 2:0 nad Fulhamem pojistil Tottenham.

Pátému Newcastlu by nepomohlo ani zaváhání jednoho ze zmíněných týmů, protože prohrál 1:3 na hřišti Evertonu.

Petr Čech na rozdíl od Rosického znovu odpočíval před sobotním finále Ligy mistrů s Bayernem Mnichov a nebyl stejně jako v úterním zápase v Liverpoolu ani na lavičce. Chelsea však i přesto doma porazila Blackburn 2:1 a nakonec skončila šestá.

I v této sezoně padl v Premier League gólový rekord. Celkem padlo 1066 branek, což je o tři více než loni vytvořený rekord.

Chelsea - Blackburn 2:1 (31. Terry, 34. Meireles - 60. Yakubu), Everton - Newcastle 3:1 (16. Pienaar, 27. Jelavič, 65. Heitinga - 73. vlastní Hibbert), Manchester City - QPR 3:2 (39. Zabaleta, 90.+2 Džeko, 90.+4 Agüero - 48. Cissé, 66. Mackie), Norwich - Aston Villa 2:0 (9. Holt, 22. Jackson), Stoke - Bolton 2:2 (12. a 77. z pen. Walters - 39. M. Davies, 45. K. Davies), Sunderland - Manchester United 0:1 (20. Rooney), Swansea - Liverpool 1:0 (86. Graham), Tottenham - Fulham 2:0 (2. Adebayor, 63. Defoe), West Bromwich - Arsenal 2:3 (11. Long, 15. Dorrans - 4. Benajun, 30. André Santos, 55. Koscielny), Wigan - Wolverhampton 3:2 (14. a 79. Boyce, 12. Di Santo - 9. Jarvis, 86. Fletcher).