Limberský se k nehodě v opilosti přiznal. Nechce před soud, bojuje o nižší trest

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 4. 12. 2015 8:40
Levý obránce národního týmu a Viktorie Plzeň David Limberský se snaží, aby se kvůli dopravní nehodě nedostal před soud. S advokátem chce nyní docílit toho, aby státní zástupce jeho obvinění podmíněně zastavil. Fotbalista by tak mohl skončit s nižším trestem. Zatímco nyní mu hrozí až tři roky vězení, když budou žalobci s návrhem souhlasit, mohl by mu stanovit zkušební dobu maximálně na dva roky. Během této doby by nesměl porušit zákon.
Fotbalista David Limberský.
Fotbalista David Limberský. | Foto: Reuters

Praha - Fotbalista národního týmu a Viktorie Plzeň David Limberský dělá vše pro to, aby případ jeho dopravní nehody neskončil před soudem. Limberský se svým obhájcem chce docílit toho, aby státní zástupce jeho obvinění podmíněně zastavil.

Policisté zahájili trestní stíhání levého obránce na začátku prosince. K nehodě, za niž byl obviněn, došlo v září na pražském Smíchově. Limberský tady naboural své luxusní vozidlo značky Bentley. V krvi měl tehdy 1,24 promile alkoholu.

Limberského advokát Bronislav Šerák Aktuálně.cz potvrdil, že usilují o to, aby kauza neskončila před soudem, který by rozhodoval o jeho vině. "Obhajobu budeme směřovat tak, aby to trestní řízení skončilo odklonem. To znamená podmíněným zastavením nebo dohodou o narovnání," řekl Šerák.

Co musí Limberský udělat pro nižší trest?

Pro to, aby k zastavení trestního stíhání došlo, musí fotbalista splnit několik podmínek. Musí se nejprve k zavinění nehody přiznat. Advokát tvrdí, že to již Limberský splnil. "Klient se k činu již na policii vyjádřil," uvedl Šerák. Podle něj fotbalista nehody litoval, ale další detaily z jeho policejního výslechu, bez svolení klienta říct odmítl.  

Kromě toho musí Limberský uhradit škodu, kterou způsobil. A nadto zřejmě i složit na účet státního zastupitelství částku určenou státu na pomoc obětem trestné činnosti.

Žalobci by mu poté stanovili dobu, za kterou znovu nesmí porušit zákon. Ta může být od půl roku do dvou let. Pokud by se fotbalista během té doby znovu provinil, případ by soud otevřel a mohl udělit trest. Případ by vyšetřovatelé chtěli uzavřít do dvou měsíců.

Náměstkyně obvodního státního zástupce pro Prahu 2 Táňa Dočekalová uvedla, že je zatím brzy na debaty, jestli bude Limberského případ podmínečně zastaven. "O tom, zda státní zástupce podá ve věci obžalobu či rozhodne jiným meritorním způsobem, se rozhoduje až poté, co policie vyšetřování ukončí a předloží státnímu zástupci spisový materiál," řekla Aktuálně.cz Dočekalová.

Obránce přišel o kapitánskou pásku

Nyní hrozí levému obránci trest vyšší. Dočekalová prohlásila, že plzeňský fotbalista byl obviněn pro přečin ohrožení pod vlivem návykové látky. "Hrozí mu od šesti měsíců do tří let vězení," řekla Dočekalová.  

Stížnost proti obvinění podle žalobkyně Limberský nepodal. A podle Šeráka ji ani nepodá. Důvodem je právě taktika, kterou obhajoba zvolila.

Zkušený obránce po nehodě přišel v Plzni o kapitánskou pásku a také nebyl nominován do dvou reprezentačních duelů. Fotbalovou veřejnost navíc pobouřil i nevhodnou oslavou branky v Příbrami, kde pár dní po nehodě slavil gól virtuálním točením volantem.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

před 45 minutami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy