Barcelona navýšila vedení, Barák pomohl Fiorentině k postupu, PSG se zranil Mbappé

1. 2. 2023 23:06
Fotbalisté Barcelony vyhráli v dohrávce 17. kole španělské ligy 2:1 na hřišti Betisu Sevilla a navýšili náskok v čele tabulky na osm bodů. V Italském poháru Antonín Barák pomohl Fiorentině k postupu do semifinále. Radost u vítězství Paris St. Germain nad Montpellierem pokazilo zranění hvězdy Kyliana Mbappého.
Útočník Barcelona Robert Lewandowski slaví gól v síti Betisu Sevilla
Útočník Barcelona Robert Lewandowski slaví gól v síti Betisu Sevilla | Foto: Reuters

Španělská liga

Barcelona vyhráli v dohrávce 17. kole 2:1 na hřišti Betisu Sevilla a navýšila náskok v čele tabulky na osm bodů. Druhý Real Madrid ale má čtvrteční domácí duel s Valencií k dobru.

Barceloně vystřelili čtvrtou ligovou výhru v řadě ve druhém poločase Raphinha a Lewandowski, se 14 trefami nejlepší ligový střelec. Polský kanonýr oslavil vítěznou trefou návrat do sestavy po třízápasovém trestu za červenou kartu.

V závěru si vstřelil vlastní gól obránce Koundé, nejlepší obrana soutěže inkasovala teprve posedmé v sezoně. K bodům a odpoutání ze šestého místa to ale Betisu nepomohlo. Katalánci jako první tým v historii španělské ligy zvítězili na stadionu Betisu pošesté za sebou.

Španělská fotbalová liga - 17. kolo: Betis Sevilla - FC Barcelona 1:2 (85. vlastní Koundé - 65. Raphinha, 80. Lewandowski).

Italský pohár

Reprezentační záložník Antonín Barák odehrál ve čtvrtfinále Italského fotbalového poháru proti FC Turín celý zápas a pomohl Fiorentině k výhře 2:1 a postupu mezi nejlepší čtyři celky soutěže. V semifinále se "Fialky" utkají s Cremonou, která překvapivě uspěla 2:1 na hřišti AS Řím.

Druhou semifinálovou účast za sebou Fiorentině zařídili trefami v 64. a 89. minutě Jovič s Ikoném. V nastavení pouze snížil Karamoh. Turínu chyběl zraněný obránce David Zima.

Barák postupem stylově oslavil úterní přestup z Hellasu Verona. Osmadvacetiletý záložník už od začátku sezony ve Fiorentině hostoval.

Čtvrtfinále Italského fotbalového poháru: Fiorentina - FC Turín 2:1 (64. Jovič, 89. Ikone - 90.+2 Karamoh), AS Řím - Cremona 1:2 (90.+4 Belotti - 28. Dessers, 49. vlastní Celik).

Anglický Ligový pohár

Hráči Manchesteru United si poprvé od roku 2017 zahrají finále anglického Ligového poháru. V semifinálové odvetě porazili doma 2:0 Nottingham a v součtu s výhrou 3:0 z úvodního duelu postoupili do souboje o titul. V něm se utkají ve Wembley s Newcastlem, který v úterý přešel přes Southampton.

United na Old Trafford definitivně rozhodli o osudu dvojutkání mezi 73. a 76. minutou, kdy se prosadili Martial s Fredem. U obou branek asistoval útočník Rashford.

Manchester bude usilovat o šestý triumf v Ligovém poháru a o premiérovou trofej pod vedením kouče Erika ten Haga. Ve finále budou "Rudí dáblové" podesáté, čtyřikrát v něm v minulosti neuspěli.

Semifinále fotbalového anglického Ligového poháru - odveta: Manchester United - Nottingham 2:0 (73. Martial, 76. Fred). První zápas 3:0, postoupil Manchester United.

Francouzská liga

Tým Paris St. Germain v 21. kole zvítězil 3:1 na hřišti Montepellieru, přišel ale o zraněnou hvězdu Kyliana Mbappého. Pařížané navýšili náskok v čele soutěže na pět bodů před Marseille, která si poradila 2:0 s Nantes. Dosud druhé Lens prohrálo 0:1 s Nice a je třetí.

Nejlepší střelec posledních čtyř sezon Ligue 1 Mbappé prožil smolný večer. V úvodu neproměnil pokutový kop a gólmana Lecomta nepřekonal ani napodruhé, když se penalta kvůli prohřešku bránících hráčů opakovala. Ze hřiště musel v 21. minutě, kvůli zranění nedohrál první poločas ani stoper Sergio Ramos.

V 55. minutě přesto přesto poslal obhájce titulu do vedení Fabio Ruiz. Španělský záložník navíc v 72. minutě připravil druhou trefu Lionelu Messimu. V závěru snížil Arnaud Nordin, pojistku ale záhy přidal další střídající hráč Warren Zaire-Emery. PSG uspělo venku po předchozích dvou porážkách.

Francouzská fotbalová liga - 21. kolo: Angers - Ajaccio 1:2 (13. Sima - 65. Soumano, 90.+4 El Idrissy), Lille - Clermont 0:0, Nantes - Marseille 0:2 (57. vlastní Victor, 90.+3 Únahí), Remeš - Lorient 4:2 (44. z pen., 61. a 64. Balogun, 51. Doumbia - 10. Le Fee, 36. Koné), Toulouse - Troyes 4:1 (16. Dallinga, 36. Chaibi, 55. Van den Boomen z pen., 88. Onaiwu - 12. M. Baldé z pen.), Lens - Nice 0:1 (57. Laborde), Lyon - Brest 0:0, Monako - Auxerre 3:2 (11. Ben Yedder, 30. Ben Seghir, 82. Embolo - 68. Abline, 84. Da Costa), Montpellier - Paris St. Germain 1:3 (89. Nordin - 55. Ruiz, 72. Messi, 90.+2 Zaire-Emery), Rennes - Štrasburk 3:0 (3. a 21. Gouiri, 51. Doué).

1. Paris St. Germain 21 16 3 2 52:16 51
2. Marseille 21 14 4 3 42:17 46
3. Lens 21 13 6 2 33:15 45
4. Monako 21 12 5 4 46:29 41
5. Rennes 21 12 4 5 40:22 40
6. Lille 21 10 5 6 35:26 35
7. Lorient 21 10 5 6 35:34 35
8. Nice 21 8 7 6 24:20 31