Fotbal začal. Poprvé po smrti policisty

SportPlus, ČTK
11. 2. 2007 17:42
Milán - Zápas milánského AC s Livornem začal minutou ticha. Na San Siru nakonec mohla alespoň část hlediště sledovat rozhodující gól Marka Jankulovského.

Italská nejvyšší fotbalová soutěž se dnes odpoledne rozběhla poprvé poté, co před několika dny jeden z fanatických diváků zabil policistu při nepokojích na Sicílii.

Nejvíce pozornosti přitahoval milánský velkoklub bývalého premiéra Silvia Berlusconiho. AC Milán vyhrál jeden z nejsledovanějších soubojů ještě dřív, než zápas s Livornem dnes v 15:00 vůbec začal.

Permanentky fandí

Na stadionu San Siro, kde se hrály i zápasy mistrovství světa, stihli pořadatelé umístit u vstupních bran dostatek kontrolních snímačů, ale přidali i jiná technická opatření, bez nichž by diváci na fotbal v Miláně nesměli.

Na San Siro se hrálo a fotbalu přihlíželi majitelé permanentních vstupenek, kterých je ovšem zhruba 40 tisíc. Byly slyšet obvyklé chorály, které ostře kontrastovaly s úvodem zápasu, v němž tentokrát minuta ticha nebyla symbolická, ale skutečná: jak dobou, tak chováním diváků.

Hráči obou týmů se přitom drželi na půlící čáře kolem ramen a připomněli si tak tragickou událost z předminulého týdne.

• Sledujte živě výsledky dnešních zápasů v Itálii ZDE
  • Sivok ještě nenastoupí, Zápotočný může, čtěte ZDE

Milán v předchozích dnech šturmoval s úpravami stadionu, protože se snaží minimalizovat ztráty, které by utrpěl po nařízeních fotbalového svazu i vlády. Kvůli nim na většinu stadionů dnes diváci nesměli, výjimku získalo jen šest fotbalových arén, které splňují bezpečnostní kritéria.

San Siro v Miláně se k nim zčásti přidalo po úpravách, které tu v týdnu udělali.

Do zápasu nastoupil v základní sestavě i Marek Jankulovski, český reprezentant, naopak chyběla nová posila milánských z Realu Madrid Ronaldo, jehož televizní kamery zabíraly často na lavičce domácích.

Při úvodním gólu, který vstřelil v 29. minutě domácí záložník Gattuso, se radoval nejen majitel klubu, v hledišti přítomný Berlusconi, ale i hlasití diváci. Jejich radost však vzápětí o pár minut později zchladil livornský Lucarelli, který vyrovnal.

Zápas rozhodl Jankulovski

Druhý gól domácích pak Livornu vsítil Marek Jankulovski v 68. minutě zápasu a rozhodl tak o výhře milánských v poměru 2:1.

Levý bek se prosadil z hranice vápna svojí obávanou levačkou v 68. minutě a osladil premiéru novému spoluhráči a brazilskému kanonýrovi Ronaldovi. Ten se na hřiště dostal pět minut před povedenou střelou českého fotbalisty a nastoupil poprvé v dresu Milána po přestupu z Realu Madrid.

AC je po výhře 2:1 na šestém místě a na čtvrté Empoli, které dnes zvítězilo na hřišti třetího Palerma 1:0, ztrácí již jen dva body.     Vedoucí celek italské ligy Inter Milán zvítězil ve Veroně nad Chievem 2:0.

Zápas, který se hrál po brutálních výtržnostech fanoušků před prázdným hledištěm stejně jako na dalších třech stadionech, rozhodl již po 41 sekundách brazilský útočník Adriano. Ten se uvolnil na hranici pokutového území a střelou k vzdálenější tyči otevřel skóre.

Druhou branku přidal na začátku druhé půle jeho kolega z útoku Crespo. Inter vede s jedenáctibodovým náskokem před AS Řím, které přehrálo 3:0 Parmu.

Výsledkem 2:0 zvítězila také Fiorentina, která přehrála Udine, přestože se musela obejít bez své obávané útočné dvojice Mutu - Toni. Jejich náhradníci Reginaldo a Pazzini je však dokázali nahradit a každý vstřelil po jedné brance.

Český obránce Tomáš Ujfaluši odehrál za Fiorentinu celý zápas, jeho reprezentační kolega Tomáš Zápotočný již seděl na lavičce Udine.

Výsledky - 23. kolo:
AC Milán - Livorno 2:1 (29. Gattuso, 68. Jankulovski - 31. Lucarelli), AS Řím - Parma 3:0 (50. Totti, 66. Perrotta, 90. Taddei), Bergamo - Lazio Řím 0:0, Cagliari - Siena 2:2 (38. Capone, 66. Suazo - 30. Corvia, 83. Codrea), Chievo - Inter Milán 0:2 (1. Adriano, 51. Crespo), FC Turín - Reggina 1:2 (50. Comotto - 48. a 58. Bianchi), Fiorentina - Udine 2:0 (16. Reginaldo, 44. Pazzini), Palermo - Empoli 0:1 (47. Almiron), Sampdoria Janov - Ascoli 2:0 (48. Maggio, 75. Francheschini), Messina - Catania 1:1 (35. Zanchi - 61. Mascara).