Slovácko otáčelo v Olomouci, rozhodl Kozák. České Budějovice obraly Liberec v závěru

21. 8. 2022 17:54
Stále neporažené Slovácko se vítězstvím 2:1 v Olomouci naladilo na odvetu předkola Konferenční ligy s AIK Stockholm. Liberec v dalším zápase 4. kola Fortuna:Ligy neudržel proti Českým Budějovicím vedení a remizoval 1:1, Zlín i Jablonec po remíze 2:2 stále čekají na první ligovou výhru v sezoně.
Patrik Brandner ze Slovácka v zápase 4. kola Fortuna:Ligy v Olomouci
Patrik Brandner ze Slovácka v zápase 4. kola Fortuna:Ligy v Olomouci | Foto: ČTK

Sigma šla proti Slovácku do vedení ve 40. minutě po proměněné penaltě Filipa Zorvana, po změně stran ale mezi 68. a 73. minutou otočili výsledek střídající Ondřej Mihálik a Libor Kozák. Slovácko zůstává v sezoně nejvyšší soutěže bez porážky a s osmi body je na druhém místě neúplné tabulky. Hanákům po třetí porážce za sebou patří 12. místo.

Trenér Martin Svědík před odvetou ve Stockholmu výrazně obměnil obvyklou zahajovací jedenáctku, ve které oproti úvodnímu duelu s AIK (3:0) zůstali pouze brankář Nguyen a stoper Hofmann. "Beru to tak, že jsem se netrefil, změny v sestavě byly znát. To jde jednoznačně za mnou, zatímco proti AIK nám střídající hráči pomohli, dnes se nám první půli nedařilo," řekl na tiskové konferenci Svědík.

Na druhé straně nastoupil k ligovému debutu Trefil, jenž nahradil zraněnou gólmanskou jedničku Macíka. Jednadvacetiletý brankář ale neměl v prvním poločase takřka žádnou práci. Úvodní minuty potvrzovaly, že ve vzájemných zápasech Olomouce se Slováckem příliš branek nepadá. První náznak šance měl až po půlhodině dalekonosnou střelou Breite, kterou Nguyen vyrazil nepříliš jistě před sebe a o odražený míč se museli postarat až obránci.

Aktivnější Sigma se dočkala v 37. minutě, kdy Hofmann přišlápl ve vápně Chytila a sudí po konzultaci s videem nařídil pokutový kop. Ten Zorvan proměnil přesnou střelou k tyči, Nguyen na jeho prudký pokus nedosáhl, ačkoliv vystihl stranu. Letní posila z Karviné si připsala první trefu v novém dresu a ukončila střelecké trápení Hanáků, kteří proti Slovácku skórovali po 653 minutách hry.

Do druhé půle udělali hosté tři změny v sestavě. "Poslali jsme tam tři kvalitní hráče Havlíka, Petrželu a Mihálika a věřili jsme, že hra půjde nahoru. To se také potvrdilo a těžili z toho i další hráči," podotkl Svědík.

Právě po centru střídajícího špílmachra Havlíka hlavičkoval ve vyložené šanci těsně vedle Kohút. Po dalším Havlíkově centru si našel míč ve vzduchu Hofmann, Trefil ale vytáhl vynikající reflexivní zákrok.

Slovácko po pauze ožilo a domácí debutant nakonec přece jen inkasoval. V 68. minutě poslal Sinjavskij přetažený centr na zadní tyč, kde zblízka do odkryté brány zakončil hlavou Mihálik. Pětadvacetiletý útočník navázal na vydařenou ligovou premiéru v novém působišti proti Českým Budějovicím a po dvou asistencích dnes poprvé skóroval.

Totéž se povedlo o chvíli později Kozákovi, k němuž Trefil vyboxoval prudký centr z pravé strany a bývalý reprezentant tečovanou střelou otočil skóre. "Je to úleva, na první gól jsem si musel nějakou dobu počkat. Navíc byl vítězný, takže mám velkou radost," uvedl třiatřicetiletý útočník, který má v národním týmu bilanci devíti zápasů a dvou gólů.

Hosté potvrdili zlepšený výkon i ve zbytku zápasu a s přehledem si náskok pohlídali. Olomouc nedokázala Slovácko porazit v osmém soutěžním utkání v řadě, naposledy svého dnešního soupeře zdolala v prosinci 2018.

"Prohráli jsme i druhý domácí zápas, úvodní vítězství na Baníku a vstup do sezony je tím úplně zničený. Čekal bych, že se budeme o výsledek mnohem víc rvát, soupeř nás nasazením jasně předčil. Budeme s tím muset něco udělat," uvedl olomoucký kouč Václav Jílek.

Zlín i Jablonec čekají dál

Zlín remizoval s Jabloncem 2:2, když dvakrát dotahoval náskok hostů. Na gól Matěje Polidara odpověděl v první půli Lamin Jawo, po přestávce poslal Severočechy do vedení Václav Sejk, za domácí vyrovnal Jakub Kolář. Po konci zápasu dostal červenou kartu zlínský záložník Joss Didiba. Oba týmy nadále čekají na první vítězství v ligové sezoně.

"Kdybychom dali polovinu příležitostí, zůstaly by tři body doma," řekl zlínský trenér Jan Jelínek na tiskové konferenci. "My jsme inkasovali ze dvou podobných situací, to mrzí, ale bod se vší pokorou a respektem bereme," doplnil kouč Jablonce David Horejš.

V základní sestavě Zlína nastoupil i Cedidla, který se odvolal proti pětizápasovému trestu za faul na Ewertona v zápase druhého kola na Slavii. Jelikož nebyl v utkání vyloučen, trest, udělený disciplinární komisí ve čtvrtek, nabude účinnosti až pět dní po vyvěšení na úřední desce. Proto mohl dnes reprezentant do 21 let hrát. "Varianty náhrady za něj máme připravené, máme týden na zapracování," podotkl Jelínek.

"Ševci" si v úvodní dvacetiminutovce vytvořili dvě velké střelecké příležitosti. Nejprve ve 12. minutě po centru Filla netrefil ve slibné pozici Hrubý bránu, o pět minut později za záda jablonecké obrany pronikl Čanturišvili, ale tváří v tvář Hanuše nepřekonal.

Jablonec využil hned svoji první příležitost, když Polidar trefil perfektně trestný kop z 23 metrů a nedal Rakovanovi šanci zasáhnout. Dvaadvacetiletý krajní bek se trefil ve druhém kole po sobě. "Věděl jsem, jak to kope, ale zůstal jsem stát a to rozhodlo," uvedl Rakovan, který chytal poprvé v sezoně. Další přímý kop z podobné vzdálenosti poslal stejný střelec těsně nad.

Po půlhodině mohl vyrovnat Jawo, gambijský útočník se ale dočkal o tři minuty později, když hlavou zužitkoval přesný Čanturišviliho centr. Zúročil tak převahu svého týmu, trvající prakticky celý poločas. Sedmadvacetiletý hráč se zapsal mezi střelce ve druhém z posledních tří kol.

Zlín pokračoval v nátlakové hře i po přestávce. Jablonci zase stačilo málo, aby skóroval. Po chybné rozehrávce Cedidly odcentroval Chramosta a Sejk hlavičkou do protipohybu gólmana přidal druhý gól Severočechů. Také dvacetiletý útočník zaznamenal gól ve druhém z posledních tří duelů v nejvyšší soutěži.

Signál k dalšímu zlínskému náporu dala tvrdá střela Hrubého. Na centr Bartošáka naskočil nejvýš stoper Kolář a vyrovnal. Dvaadvacetiletý hráč skóroval ve druhém kole za sebou. "Na podobný styl hry jsme se připravovali, to se nemělo stát," upozornil Horejš.

V závěru se snažili domácí strhnout výhru na svou stranu, blízko tomu měli po ráně Čanturišviliho a hlavičce Koláře, ale skóre už se nezměnilo. Sudí Starý ukončil utkání při protiútoku Zlína, po kontrole u videa však ještě vyloučil Didibu za kopnutí do protihráče. "Ševci" dostali červenou kartu ve třetím kole po sobě. "To se nesmí stávat, zase musíme řešit disciplinární prohřešek," dodal Jelínek.

Jablonec v lize se Zlínem v 18. duelu po sobě neprohrál. Počtvrté za sebou skončil jejich vzájemný duel v nejvyšší soutěži nerozhodně. Obě mužstva jsou společně s Mladou Boleslaví se ziskem dvou bodů na posledních příčkách tabulky.

Ztráta v nastavení

Fotbalisté Liberce ve čtvrtém kole první ligy doma remizovali s Českými Budějovicemi 1:1. Slovan vedl po brance Micka van Burena a měl spoustu dalších šancí, ale v poslední minutě Severočechy o výhru připravil Lukáš Havel. Oba góly padly po hrubých chybách brankářů.

"Po obdržené brance jsme se úplně sesypali a dvacet minut jsme nedokázali čelit domácím. Jen se štěstím jsme šli do šaten jen s jednogólovým rozdílem. Kdyby domácí šli do vedení 2:0, už by to bylo složité," řekl českobudějovický trenér Jozef Weber na tiskové konferenci.

Kouč domácích Luboš Kozel udělal ve srovnání s prohrou s Pardubicemi čtyři změny v sestavě a jeden z nových hráčů Mikula se hned v úvodu představil střelou z dálky. Ve 22. minutě vypálil z 15 metrů Frýdek, brankáři Šípošovi vypadl míč z rukou a dobíhající Van Buren, který v minulé sezoně oblékal dres dnešního soupeře, ho pohotově poslal do sítě. Byl to první liberecký gól v českobudějovické brance po třech zápasech s nulou. Nizozemský útočník dal čtvrtou branku v ligové sezoně a vede tabulku střelců.

Domácí byli dál aktivnější a nejistého Šípoše se snažili ohrozit střelami z dálky. Frýdek ani Červ ale při svých pokusech branku netrefili a s Preislerovou hlavičkou si jihočeský gólman poradil. Pět minut před přestávkou to znovu zkusil z hranice šestnáctky Frýdek, Šípoše však podruhé už nezaskočil.

Obraz hry se nezměnil ani ve druhém poločase, ale Liberec bilanci nejproduktivnějšího útoku v lize dalšími góly nepotvrdil. Kozák ve výhodné pozici prováhal správný okamžik na střelu a Matoušek, který ho po necelé hodině hry vystřídal, mířil těsně vedle pravé tyče.

Na domácím účtu přibývaly střely, ale nadějným kombinacím chybělo přesnější zakončení. Van Burenovu hlavičku Šípoš vyrazil a když už Talovjerov v 73. minutě dostal míč hlavičkou do sítě, gól neplatil pro předchozí ofsajd.

Na druhé straně při ojedinělé akci nebezpečně hlavičkoval Hora a belgický brankář Vliegen jen s námahou vyrazil Hellebrandovu střelu. V poslední minutě normální hrací doby napřáhl z dálky ligový debutant Švec, Vliegen míč neudržel a Havel zařídil hostům bod. České Budějovice počtvrté za sebou s Libercem neprohrály, současně ale zvítězily v jediném z posledních 18 vzájemných duelů.

"Museli jsme do toho vstoupit střídáním, tam bylo pět šest velice slabých výkonů. Hellebrand nám herně pomohl a mladí útočníci Hais s Matouškem to rozpohybovali. Jejich nasazení vedlo k vyrovnání. Bod bereme jako vítězství," zhodnotil zápas Weber.

Jeho liberecký protějšek litoval, že jeho svěřenci nedokázali z mnoha šancí přidat druhý gól. "Podali jsme možná jeden z nejlepších výkonů tady. Nepamatuju se, že bychom takhle dominovali, ani proti Teplicím, kdy jsme dali pět gólů. Soupeře jsme přehrávali po celý zápas, ve druhé půli jsme šli několikrát velmi dobře do přečíslení, tam se ten zápas dal rozhodnout. Soupeř nebyl nijak nebezpečný, ale nakonec jsme gól dostali," dodal Kozel.

4. kolo první fotbalové ligy:

Trinity Zlín - FK Jablonec 2:2 (1:1)

Branky: 33. Jawo, 70. Kolář - 21. Polidar, 62. Sejk. Rozhodčí: Starý - Vodrážka, Dobrovolný - Proske (video). ŽK: Cedidla, Vukadinovič - Houska, Horejš (trenér), Kratochvíl. ČK: 90.+7 Didiba (Zlín). Diváci: 2411.

Zlín: Rakovan - Cedidla (63. Reiter), Kolář, Procházka, Bartošák (77. Vukadinovič) - Didiba - Fillo (77. Dramé), Hrubý, Janetzký (84. Hlinka), Čanturišvili - Jawo. Trenér: Jelínek.

Jablonec: Hanuš - Kubista, Hübschman, Heidenreich, Polidar - Považanec - Šulc (81. Malínský), Kratochvíl, Houska (56. Chramosta), Jovovič (56. Krob) - Sejk (90. Martinec). Trenér: Horejš.

Slovan Liberec - Dynamo České Budějovice 1:1 (1:0)

Branky: 22. Van Buren - 90. Havel. Rozhodčí: Orel - Arnošt, Kotalík - Klíma (video). ŽK: Mara - Sladký, Hora. Diváci: 4258.

Liberec: Vliegen - Gebre Selassie, Talovjerov (84. Purzitidis), Plechatý - Mikula, Doumbia (75. Rondič), Červ (75. Mara), Frýdek, Preisler - Van Buren (84. Rabušic), Kozák (57. Jan Matoušek). Trenér: Kozel.

Č. Budějovice: Šípoš - Havel, Králik, Broukal - Sladký, Hora, Grič (46. Švec), Čolič (69. Jakub Matoušek) - Čmelík (90. Čavoš), Potočný (46. Hellebrand) - Škoda (69. Hais). Trenér: Weber.

Sigma Olomouc - 1. FC Slovácko 1:2 (1:0)

Branky: 40. Zorvan z pen - 68. Mihálik, 73. Kozák. Rozhodčí: Křepský - Paták, Dresler - Machálek (video). ŽK: Zmrzlý, Chytil, Růsek, Matoušek - Kozák, Mihálik, Duskí, Nguyen.

Olomouc: Trefil - Chvátal, Vraštil, Beneš, Zmrzlý - Greššák (75. Matoušek), Breite - Navrátil (75. Vodháněl), Růsek, Zorvan - Chytil (64. Zifčák). Trenér: Jílek.

Slovácko: Nguyen - Tomič, Šimko, Hofmann, Duskí - Brandner (46. Petržela), Ljovin (46. Havlík), Kohút (75. Trávník), Sinjavskij - Kozák (87. Kadlec), Šašinka (46. Mihálik). Trenér: Svědík.