Boleslav má poháry, Jihlava záchranu. Bohemka tone u dna

4. 5. 2014 19:07
Fotbalisté Mladé Boleslavi si po dvou letech opět zahrají v evropských pohárech. Třetí tým tabulky v 27. ligovém kole doma porazil Bohemians 1905 brankou Lukáše Magery 1:0.
Bohemians 1905 zůstávají poporážce v Mladé Boleslavi na dně ligové tabulky, ale Ostrava s Olomoucí mají vzájemný duel k dobru. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Fotbalisté Mladé Boleslavi si po dvou letech opět zahrají v evropských pohárech. Třetí tým tabulky v 27. ligovém kole doma porazil Bohemians 1905 brankou Lukáše Magery 1:0 a tři zápasy před koncem soutěže má jistotu, že skončí nejhůř na čtvrtém místě.

To letos zajišťuje účast v 2. předkole Evropské ligy, neboť finále domácího poháru obstarají první s druhým celkem tabulky Sparta a Plzeň.

Jihlava doma porazila Brno 2:1 a definitivně si tak zajistila záchranu v nejvyšší soutěži. Vysočina vedla po gólu Harby, Brno v touze protáhnout sérii pěti zápasů v řadě bez porážky srovnalo brankou Fischera, ale po změně stran rozhodl vlastním gólem Schuster. Trenér Jihlavy Petr Rada se tak dočkal jubilejního stého ligového vítězství.

Hostům rošáda v sestavě nepomohla

Trenér Bohemians Luděk Klusáček udělal oproti prohranému utkání se Slavií několik změn v sestavě. Na lavičce zůstali Nerad či střelec Lietavou, hosté i tak hráli v rozestavení na dva útočníky. Také domácí kouč Karel Jarolím musel sáhnout do základní jedenáctky, při Dosoudilově trestu nastoupil v lize poprvé od začátku Vraštil.

A po osmi minutách se poprvé zapotil, když ve skluzu zastavil Moravcův únik. Jinak měli více ze hry domácí, kteří drželi balon, ale skrz defenzivu "klokanů" se dlouho nedokázali dostat do větší šance.

Až ve 32. minutě se před Mladoboleslavskými otevřela pravá strana hřiště. Bartl prošel do vápna, přihrál Magerovi a ten překonal Berkovce. Zkušený útočník dal čtvrtý gól za poslední tři domácí ligové zápasy.

Pojistka už nepřišla

Za chvíli mohla Boleslav svůj náskok pojistit. Jarolím potáhl míč pokutovým územím, zpětnou přihrávkou našel Bartla, jemuž ale zkazil radost z druhé ligové trefy brankář Berkovec. Gólman Bohemians držel svůj tým i na startu druhé půle. Vyrazil střelu po rohu, pak si poradil i s Šultesovou hlavičkou a také s pokusem bývalého hráče Bohemians Štohanzla.

Hostující kouč Klusáček nasadil Nerada s Lietavou a právě jejich spolupráce mohla přinést v 63. minutě vyrovnání. Druhý jmenovaný ale po centru hlavou sám před Divišem přestřelil.

Hosté po sobotní výhře Znojma potřebovali nutně bodovat, otevřeli hru a šance se tak střídaly na obou stranách. Zahustel hlavičkoval nad, na druhé straně neuspěl Hora. "Klokani" v závěru mocně finišovali, ale k vyrovnání nevedla Neradova hlavička ani Moravcův samostatný únik.

Tón zápasu udal Harba

Jihlava, která už tři zápasy nepoznala radost z vítězství, začala na výbornou. Už v osmé minutě totiž posadil centrem ze strany Masopust míč na hlavu Harby, který poslal Jihlavu do vedení. Aktuálně nejlepší střelec klubu zaznamenal už svou 12 branku v sezoně.

Jenže z hubeného náskoku se domácí tým neradoval dlouho. Zbrojovka, která v předchozích dvou duelech v krajské metropoli Vysočiny vyšla vždy gólově naprázdno, prolomila střeleckou nemohoucnost v 27. minutě utkání, kdy se zpoza vápna nádhernou střelou prosadil Fischer. "Asi k nám jezdí hostující týmy střílet góly měsíce, protože Fischer trefil krásný gól," pochválil protivníka trenér Rada.

Vysočina mohla strhnout podruhé v zápase vedení na svou stranu těsně před přestávkou po rohovém kopu Vaculíka. Kučerovu střelu gólman Brna vyrazil k jednomu z domácích hráčů, ale jeho dorážku na brankové čáře likvidoval jeden z hostujících obránců.

Rozhodnutí padlo v druhé půli

Po přestávce už se ale Jihlava vedení přece jen ujala. Kučera dostal na levé straně prostor ke střílenému centru, který si v 53. minutě srazil do vlastní branky hlavičkující Schuster. "Věděli jsme, že Jihlava je silná v začátcích utkání. Bohužel jsme nezvládli jak začátek prvního, tak i druhého poločasu, kdy jsme pokaždé inkasovali. Zbytečně jsme sami sebe dostali pod tlak špatnou rozehrávkou, Jihlava toho dokázala využít," mrzelo Kotala.

Nešťastník Brna mohl svou chybu napravit po hodině hry po Hanušově zaváhání, ale jihlavský gólman si s jeho dorážkou po slabě vyboxovaném centrovaném balónu poradil.

V 68. minutě chyboval stoper Šourek, na branku Jihlavy postupoval sám Skalák, který zkoušel Hanuše přelobovat, ale míč skončil v rukavicích brankáře. Definitivní pojistku výhře Jihlavy mohl dát kapitán Vaculík šest minut před koncem ale z hranice vápna trefil pouze levou tyč hostující branky. Jihlava se však už ubránila.

"Mé sté vítězství mě vůbec nezajímá. Pro mě je důležité, že jsme se zachránili," reagoval Rada po utkání. "Před zápasem bylo jasné, že vítěz tohoto utkání už se prakticky v lize zachrání. Nám se to bohužel nepovedlo," dodal trenér Brna Václav Kotal.

27. kolo první fotbalové ligy:

FK Mladá Boleslav - Bohemians Praha 1905 1:0 (1:0)

Branka: 32. Magera. Rozhodčí: K. Hrubeš - Kordula, Peřina. ŽK: Magera - Kalina, Lietava. Diváci: 3877.

Ml. Boleslav: Diviš - Bartl, Vraštil, Kúdela, Bořil - D. Jarolím, Ščuk - Zahustel, Magera (84. Štajner), Štohanzl (75. Chramosta) - Šultes (69. Nešpor). Trenér: K. Jarolím.

Bohemians: Berkovec - Pauschek, Brabec, Šmíd, Kalina - Kuklys (59. Nerad), Jindřišek, J. Rada, Bartek (55. Lietava) - Moravec, Hora (76. Jeremenko). Trenér: Klusáček.

Vysočina Jihlava - Zbrojovka Brno 2:1 (1:1)

Branky: 8. Harba, 53. vlastní Schuster - 27. Fischer. Rozhodčí: Lerch - Blažej, Mokrusch. ŽK: Kučera - Skalák, Buchta. Diváci: 3249.

Jihlava: Hanuš - T. Marek, Šourek, Krejčí, Vepřek - Masopust (77. Kukoľ), Jánoš (82. Karlík), Kučera, Jungr (89. Přeučil), Vaculík - Harba. Trenér: Rada.

Brno: Doležal - Buchta, Pernica, Schuster, Keresteš - Janotka, Šisler, Zavadil, Fischer (81. Košťál), Skalák (75. Kunc) - Pašek (75. Kroupa). Trenér: Kotal.

19:00 Jablonec - Plzeň.

1. Sparta 27 22 4 1 65:18 70
2. Plzeň 26 18 6 2 59:18 60
3. Mladá Boleslav 27 14 8 5 53:29 50
4. Teplice 27 12 6 9 48:33 42
5. Liberec 27 12 5 10 33:44 41