Bílkovi jubileum zhořklo, Plzeň zase ztratila. Zlín rozstřílel Budějovice

1. 4. 2023 18:10
Fotbalisté Plzně ve 25. kole první ligy remizovali bez branek na hřišti Mladé Boleslavi. Západočeští obhájci titulu bodovali po dvou zápasech, nevyhráli ale počtvrté za sebou
brankář Jan Šeda z Boleslavi a Rafiu Durosinmi z Plzně v zápase 25. kola první fotbalové ligy: FK Mladá Boleslav - Viktoria Plzeň | Foto: ČTK

Viktoria může po dohrání víkendových utkání ze třetího místa ztrácet na vedoucí Slavii se Spartou už sedm bodů. Boleslav doma prohrála jediný z posledních devíti ligových duelů a v neúplné tabulce je sedmá.

Zlín vyhrál nad Českými Budějovicemi 5:1 a připsali si nejvýraznější vítězství v samostatné nejvyšší soutěži. "Ševci" opustili poslední místo tabulky, k první ligové výhře po pěti zápasech jim výrazně pomohlo vyloučení hostujícího Lukáše Havla už po 57 sekundách hry.

Dlouhou přesilovku pak zužitkovali Libor Kozák a Filip Balaj góly z první půle, na které navázali po změně stran Vukadin Vukadinovič, Joss Didba a Nedeljko Kovinič. Další střídající hráč Tomáš Zajíc snížil na průběžných 1:3.

Baník doma s Libercem remizoval bez branek. Ostrava měla ve druhém poločase velkou převahu, zvýrazněnou vyloučením hostujícího Dominika Preislera v 65. minutě, ale skórovat nedokázala.

Oba týmy v nejvyšší soutěži nedokázaly vyhrát posedmé za sebou. Slovan je desátý, Slezanům v neúplné tabulce patří 13. místo.

Plzni chyběl Hejda

Plzeňský trenér Bílek, který dnes odkoučoval 250. utkání v české nejvyšší soutěži, se musel obejít bez vykartovaného kapitána Hejdy. Místo něj nastoupil ve stoperské trojici Kaša, jenž dosud odehrál na jaře pouze 33 minut a v základní sestavě se objevil poprvé od druhého kola. Na druhé straně chyběl kvůli disciplinárnímu trestu Jawo, toho v útoku nahradil zkušený Škoda.

Mladoboleslavští v posledním domácím utkání s Libercem (4:0) nastříleli v úvodní dvacetiminutovce tři branky a aktivně začali i dnes. Hned z první akce vyslal Matějovský do šance Kušeje, jehož pokus na zadní tyč vykopl Staněk na roh. V 11. minutě se sám domácí kapitán ujal zakončení, také jeho táhlou ránu ze střední vzdálenosti ale plzeňský brankář zlikvidoval.

Podobný zákrok musel vzápětí předvést i domácí gólman Šeda proti Sýkorovi, byla to ale jediná vážnější šance Západočechů v první půli. Ofenzivní snažení zkomplikovalo obhájcům titulu i zranění nejlepšího střelce týmu Chorého, jehož po půlhodině nahradil Durosinmi.

Více práce měl z obou brankářů Staněk, který si poradil i s Ladrovým obstřelem a Škodovou hlavičkou po rohovém kopu.

Tvrdé poslední minuty o vítězi nerozhodly

Plzeň po přestávce přešla na rozestavení se čtyřmi obránci a její výkon se v úvodu druhého dějství zvedl, Vydra ale v nadějném brejku Šedu z úhlu nepřekonal. A tak znovu zahrozili domácí. Staněk si po hodině hry krátce po sobě připsal dva skvělé zákroky při Karafiátově hlavičce z bezprostřední blízkosti i proti vyložené šanci Škody.

Závěrečných 20 minut nabídlo oboustranně atraktivní průběh ve vysokém tempu, ke kterému přispěl i benevolentní metr sudího Berky.

Při Vydrově hlavičce z krkolomné pozice zachránil domácí až na brankové čáře hlavičkující Suchomel. Na druhé straně vyřešil Staněk ve spolupráci s obranou hned několik nadějných brejků soupeře.

Zřejmě největší šanci zápasu měl v 79. minutě střídající Mosquera, jenž nastoupil ke 150. duelu v české lize. Kolumbijský záložník se po hlavičce Vlkanovy dostal v malém vápně k odraženému míči, Šeda mu ale na poslední chvíli skočil pod nohy a jeho střelu vyrazil.

Gól tak v Mladé Boleslavi nepadl, ačkoliv oba celky zaznamenaly vysoký počet střeleckých pokusů (18:12) i rohových kopů (10:8). Viktoria udržela čisté konto po devíti zápasech, bez branek hrála poprvé v ligové sezoně.

25. kolo první fotbalové ligy:

FK Mladá Boleslav - Viktoria Plzeň 0:0

Rozhodčí: Berka - Vlček, Vodrážka - Adámková (video). ŽK: Škoda, Skalák, Kušej, Suchomel - Sýkora, Havel. Diváci: 3336.

Mladá Boleslav: Šeda - Kubista (46. Donát), Karafiát, Suchý - Suchomel, Mareček (80. Dancák), Matějovský (77. Žitný), Fulnek - Kušej, Ladra (77. Ladra) - Škoda (87. Mašek). Trenér: Hoftych.

Plzeň: Staněk - Kaša, Pernica, Jemelka (46. Havel) - Holík, Kalvach, Bucha, Sýkora (77. Jirka) - Květ (65. Mosquera) - Vydra (77. Vlkanova), Chorý (28. Durosinmi). Trenér: Bílek.

Baník Ostrava - Slovan Liberec 0:0

Rozhodčí: Černý - Nádvorník, Horák - Batík (video). ŽK: Šehič - Preisler, Purzitidis, Červ. ČK: 65. Preisler. Diváci: 5027.

Ostrava: Letáček - Juroška, Bitri, Pojezný, Šehič - Cadu, Šín (60. Miškovič), Kaloč (85. Boula), Klíma (60. Kuzmanovič), Buchta (60. Plavšič) - Tijani (72. Almási). Trenér: Hapal.

Liberec: Vliegen - Plechatý, Prebsl, Purzitidis - Mészáros (64. Rondič), Červ (87. Varfolomejev), Frýdek (63. Valenta), Doumbia (71. Lehoczki), Preisler - Olatunji, Tupta (71. Ghali). Trenér: Kozel.

Trinity Zlín - Dynamo České Budějovice 5:1 (2:0)

Branky: 26. Kozák, 44. Balaj, 56. Vukadinovič, 82. Didiba, 90.+2. Kovinič - 78. Zajíc. Rozhodčí: Nehasil - Šimáček, L. Matoušek - Kocourek (video). ŽK: Slončík (Zlín). ČK: 1. Havel (Č. Budějovice). Diváci: 1729.

Zlín: Rakovan - Cedidla, Simerský, Procházka, Čanturišvili - Vukadinovič (87. Fantiš), Hlinka, Didiba (87. Tkáč), Dramé (87. J. Hellebrand) - Balaj (67. Slončík), Kozák (67. Kovinič). Trenér: Vrba.

Č. Budějovice: Šípoš - Sladký (71. Grič), Havel, Králik, Skovajsa (46. Sluka) - P. Hellebrand, Hora, Čermák (80. Penner), Čavoš (4. Broukal) - Škoda (71. Zajíc), Potočný. Trenér: Nikl.