České trio z Freiburgu v Estorilu jen remizovalo

Aktualizováno 7. 11. 2013 23:19
Už osm týmů se po čtvrtečních zápasech Evropské ligy může těšit na vyřazovací boje.
Vladimír Darida.
Vladimír Darida. | Foto: ČTK

Praha - Osmička šťastných týmových pokladníků už může začít tisknout lístky na zápasy vyřazovací části Evropské ligy. Postup ze základních skupin si ve čtvrtek zajistili fotbalisté Kazaně, Salcburku, Valencie, Razgradu, Esbjergu, Fiorentiny, Tottenhamu a Dněpropetrovsku

Ve skupině H je situace velmi zamotaná, ovšem zároveň příznivá pro Liberec. Český zástupce drží neporazitelnost a tříbodový náskok na druhém místě. K postupu ho přiblížila i dnešní bezbranková remíza Estorilu s Freiburgem, za který nastoupili všichni tři čeští hráči Vladimír Darida, Václav Pilař a Pavel Krmaš.

Estoril byl zejména ve druhé půli jasně lepší a vytvořil si hned čtyři velké šance a nastřelil břevno. Freiburg to však zásluhou skvělého brankáře Baumanna přežil a v příštím kole se v Liberci utká o udržení naděje na postup.

Nejlepším hráčem německého celku byl znovu Darida, který nebezpečně střílel, ale na své dvě branky od letního přestupu z Plzně nenavázal.

Swansea inkasovala v přesilovce

Postup mohli pečetit hráči Swansea na hřišti Kubaně Krasnodar. A i když vedli v deváté minutě gólem bývalého sparťana Wilfrieda Bonyho, ruský tým v nastavení vyrovnal Baldem na 1:1.

Přitom Krasnodar hrála už v deseti bez vyloučeného Xandaa. Swansea mohou dva ztracené body mrzet o to víc, že pokud by Valencie v druhé utkání skupiny porazila St. Gallen, měli by Angličané už jistý postup.

Ze skupiny A zatím postupuje jen Valencie, která v posledních čtyřech minutách otočila zápas se St. Gallenem a vyhrála 3:2.

Valencie v utkání zaznamenala svůj 500. gól v evropských pohárech, což se před ní povedlo jen dalším 12 klubům. Nejvíce branek mají Real Madrid a Barcelona, které zaznamenaly už 966 evropských gólů.

Náhradník Kadlec porážku nezvrátil

Šanci rozhodnout nevyužil ani Frankfurt s Václavem Kadlecem, který překvapivě prohrál 2:4 na hřišti Maccabi Tel Aviv.

Kadlec tentokrát začínal na lavičce, odkud sledoval, jak jeho spoluhráči prohráli první půli jasně 0:3. Po změně stran se sice zlepšili a snížili na 2:3, to už byl Kadlec na hřišti, ale porážku neodvrátili. Postup se pokusí německý celek stvrdit v příštím kole na hřišti Bordeaux.

Dněpropetrovsk mezi vyvolenými

Jiný ruský celek, Kazaň, si zajistil účast v play off. Po výhře 1:0 nad Wiganem už nemohou být horší než druzí ve skupině D.

Kazaň vede skupinu D s 10 body, a jelikož se její pronásledovatelé vzájemně oberou o body, už nyní může ruský celek slavit. Zasloužil se o to obránce Kuzmin, který ve 22. minutě zařídil jediný gól. Wigan sice mohl srovnat, ale trefil jen tyč.

Postup už mají jistý Ondřej Mazuch a Jan Laštůvka. Dněpropetrovsk vyhrál 2:0 nad Ferreirou a společně s Fiorentinou se může těšit na jarní boje.

Do play off překvapivě rychle prošly i bulharský Ludogorec Razgrad a dánský Esbjerg. Ten za sebou nechal ve skupině C i belgický Lutych a postupuje společně se Salcburkem. Rakouský vicemistr zatím stejně jako Fiorentina neztratil ani bod. Tentokrát k tomu přispěl i bývalý hráč Slavie Dušan Švento, který se gólem podílel na výhře 3:1 nad Lutychem.

Postup slaví i Tottenham po výhře 2:1 nad Šeriffem Tiraspol. První trefou v dresu londýnského celku k tomu pomohl Eric Lamela, který byl největší letní posilou Tottenhamu. V brance domácích se objevil Brad Friedel, který se ve věku 42 let a 173 dnů stal nejstarším hráčem v historii Evropské ligy.

4. kolo základních skupin fotbalové Evropské ligy:

Skupina A:

Kubaň Krasnodar - Swansea 1:1 (0:1)

Branky: 90.+2 Balde - 9. Bony. Rozhodčí: Schörgenhofer (Rak.). ČK: 76. Xandao (Kubaň).

St. Gallen - Valencie 2:3 (1:1)

Branky: 37. Besle, 66. Karanovič - 30. a 76. Piatti, 86. Canales. Rozhodčí: Kulbakov (Běl.). ČK: 56. Montandon (St. Gallen).

1. Valencie 4 3 0 1 10:6 9
2. Swansea 4 2 2 0 6:2 8
3. St. Gallen 4 1 0 3 5:9 3
4. Kubaň Krasnodar 4 0 2 2 2:6 2

Skupina B:

PSV Eindhoven - Dinamo Záhřeb 2:0 (1:0)

Branky: 29. Maher, 57. Toivonen. Rozhodčí: Balaj (Rum.).

Ludogorec Razgrad - Oděsa 1:1 (0:0)

Branky: 47. Quixada - 64. Guy. Rozhodčí: Johannesson (Švéd.).

1. Ludogorec Razgrad 4 3 1 0 7:1 10
2. PSV Eindhoven 4 2 1 1 4:2 7
3. Oděsa 4 1 1 2 3:5 4
4. Dinamo Záhřeb 4 0 1 3 1:7 1

Skupina C:

Esbjerg - Elfsborg 1:0 (0:0)

Branka: 71. Van Buren. Rozhodčí: Boiko (Ukr.).

Standard Lutych - Salcburk 1:3 (0:2)

Branka: 55. M'Poku - 42. Švento, 45.+1 Kampl, 58. Alan. Rozhodčí: Nikolajev (Rus.).

1. Salcburk 4 4 0 0 11:3 12
2. Esbjerg 4 3 0 1 6:4 9
3. Standard Lutych 4 0 1 3 4:8 1
4. Elfsborg 4 0 1 3 2:8 1

Skupina D:

Kazaň - Wigan 1:0 (1:0)

Branka: 22. Kuzmin. Rozhodčí: Göcek (Tur.).

Maribor - Waregem 0:1 (0:1)

Branka: 29. T. Hazard z pen. Rozhodčí: L. Kovařík (ČR).

1. Kazaň 4 3 1 0 11:3 10
2. Wigan 4 1 2 1 4:3 5
3. Waregem 4 1 1 2 2:7 4
4. Maribor 4 1 0 3 6:10 3

Skupina E:

Pandurii Targu Jiu - Fiorentina 1:2 (1:0)

Branky: 32. Pereira - 86. Matos, 90.+2 Valero. Rozhodčí: Sidiropulos (Řec.).

Dněpropetrovsk - Pacos Ferreira 2:0 (1:0)

Branky: 44. Nascimento, 66. Konopljanka. Rozhodčí: Munukka (Fin.).

1. Fiorentina 4 4 0 0 10:2 12
2. Dněpropetrovsk 4 3 0 1 6:2 9
3. Pandurii Targu Jiu 4 0 1 3 2:7 1
4. Pacos Ferreira 4 0 1 3 1:8 1

Skupina F:

Maccabi Tel Aviv - Eintracht Frankfurt 4:2 (3:0)

Branky: 30. a 35. Icchaki, 14. a 90.+4 z pen. Zahavi - 63. Lakič, 66. Meier z pen. Rozhodčí: Gumienny (Belg.).

APOEL Nikósie - Bordeaux 2:1 (1:1)

Branky: 14. Alexandru, 55. Morais - 45.+2 Sane. Rozhodčí: Delferiere (Belg.). ČK: 50. Budimir - 50. N'Guemo.

1. Eintracht Frankfurt 4 3 0 1 10:4 9
2. Maccabi Tel Aviv 4 2 1 1 6:5 7
3. APOEL Nikósie 4 1 1 2 3:6 4
4. Bordeaux 4 1 0 3 4:8 3

Skupina G:

Rapid Vídeň - Genk 2:2 (2:1)

Branky: 40. a 45.+2 Boyd - 28. Mbodji, 61. Buffel. Rozhodčí: Aydinus (Tur.).

Thun - Dynamo Kyjev 0:2 (0:1)

Branky: 29. vlastní Schenkel, 69. Jarmolenko. Rozhodčí: Turpin (Fr.). ČK: 17. Mbokani (Kyjev).

1. Genk 4 2 2 0 6:4 8
2. Dynamo Kyjev 4 2 1 1 7:3 7
3. Rapid Vídeň 4 0 3 1 5:6 3
4. Thun 4 1 0 3 2:7 3