Plzeň uhranula Ukrajinu a senzačně přešla přes Šachtar

27. 2. 2014 20:53
Daniel Kolář se raduje z úvodní branky zápasu v Doněcku.
Daniel Kolář se raduje z úvodní branky zápasu v Doněcku. | Foto: ČTK

Doněck - Fotbalisté Plzně dokázali zvrátit vývoj souboje v play off Evropské ligy se Šachtarem Doněck a dnešním vítězstvím 2:1 na hřišti ukrajinského týmu si zajistili postup. První zápas, hraný v Plzni, skončil remízou 1:1.

Za Západočechy se mezi střelce zapsali Daniel Kolář a Milan Petržela. Za domácí jen v závěru korigoval Luiz Adriano.

"Hráli jsme velice dobře první půli, především takticky. Jsme strašné rádi, protože Šachtar je velkoklub a vyhrát tady je úspěch," hodnotil utkání v rozhovoru pro Českou televizi trenér Plzně Dušan Uhrin mladší.

Západočeši tak i pod novým trenérem navázali na loňské vystoupení v Evropské lize, kdy přes italskou Neapol také postoupili do osmifinále. Příštím soupeřem Plzně bude vítěz duelu mezi Lyonem a Oděsou.

Zápas jsme sledovali živě ZDE

Západočeši začali aktivně, ale po pár minutách převzal iniciativu Šachtar. Plzeň ale dobře bránila a pokusy domácích končily mimo nebo v na končetinách hostujících hráčů.

Západočeši udeřili během čtyř minut

Velkou šanci měl Ilsinho, ale o radost ho obral Čišovský, který do trajektorie rány nastavil tělo. Skóre se tak měnilo na druhé, když Kolář využil skvělé práce Tecla, který na sebe navázal tři hráče, a vypadnuvší balón i s přispění teče dopravil do sítě.

Domácí mohli hned vyrovnat, ale skákavou ránu Srny zkrotil Bolek. Z produktivity Plzeň školila soupeře i nadále. Petržela využil zmatků v domácí obraně, navedl si míč na levou a vystřelil, míč se otřel o záda bránícího Srny a skončil v bráně.

V tu chvíli potřeboval Šachtar vstřelit k postupu tři góly. Jenže Teixeirovu patičku skvěle zneškodnil Bolek a Bernard s Douglasem Costou stříleli těsně vedle. Na druhé straně poslal Čišovský hlavičku po rohu o centimetry mimo.

Při Plzni stáli v závěru všichni svatí

Po změně stran vrhl Šachtar vše do útoku a vytvořil si velký tlak. Hráči Plzně však dobře zahušťovali prostor a všechny nebezpečné situace stačili zneškodnit. Šachtar navíc doplácel na vlastní nepřesnosti ve finální fázi.

V 81. minutě už se Ferreyr radoval z gólu a sudí ho správně kvůli ofsajdu neuznal. O dvě minuty později byl Šachtar znovu blízko branky. Stěpaněnko hlavičkoval do břevna a od něj se míč odrazil těsně před brankovou čáru. Doněck se dočkal dvě minuty před koncem, kdy střílený centr usměrnil do branky Luiz Adriano, ale Plzeň už postup ubránila.

"Kdybychom neměli štěstí, tak to nezvládneme. To byla někdy centrifuga, že takovou už asi dlouho nezažijeme," zavtipkoval po zápase brankář Bolek, který Západočechy v mnoha momentech podržel.

Odveta 2. kola fotbalové Evropské ligy:

Šachtar Doněck - Viktoria Plzeň 1:2 (0:2)

Branky: 88. Luiz Adriano - 29. Kolář, 33. Petržela. Rozhodčí: Van Boekel - Goossens, Van Dongen (všichni Niz.). ŽK: Ilsinho, Krivcov - Petržela. Diváci: 36.729. První zápas 1:1, postoupila Plzeň.

Plzeň: Bolek - Řezník, Čišovský, Procházka, Hubník - Hořava, Horváth - Petržela (68. Bakoš), Kolář, Ďuriš (69. Kovařík) - Tecl (90. Hejda). Trenér: Uhrin ml.

Šachtar: Pjatov - Srna, Kučer, Krivcov, Ševčuk - Stěpaněnko, Ilsinho (66. Ferreyra) - Douglas Costa, Teixeira, Bernard (66. Taison) - Luiz Adriano. Trenér: Lucescu.