Liberci se zázrak nepovedl, sudí jej okradl o další penaltu

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
Aktualizováno 27. 2. 2014 23:16
Fotbalisté Liberce po domácí porážce uhráli na hřišti Alkmaaru jen remízu 1:1 a s Evropskou ligou se loučí.
Momentka ze zápasu Alkmaar - Liberec.
Momentka ze zápasu Alkmaar - Liberec. | Foto: Reuters

Alkmaar - Fotbalisté Liberce po domácí porážce uhráli na hřišti Alkmaaru jen remízu 1:1 a s Evropskou ligou se loučí.

Celý podzim se držela Liberce Paní Štěstěna, ovšem v souboji s Alkmaarem jej opustila. V odvetném duelu totiž šli domácí rychle do vedení, když se po rohovém kopu trefil v 19. minutě opět kapitán nizozemského klubu Viergever a dal tak Alkmaaru klid.

Zápas jsme sledovali živě ZDE

První poločas hosté prospali

Až takový, že zbytek úvodního dějství byla jedna velká nuda. Domácí drželi míč, s klidem kombinovali, ovšem do útoku se příliš nehnali, Liberečtí dál bránili v hlubokém bloku, přestože se kapitán Kováč snažil vyhnat spoluhráče výše.

K tomu ale pomohla až přestávka a nejspíše tyto pokyny v kabině. Hosté do druhé půle vletěli jako uragán, napadali, jezdili po zadku, nedali soupeři vydechnout, a najednou to byli hráči Alkmaaru, kteří se jen bránili – s výjimkou desetiminutovky po hodině hry.

A když v 69. minutě vyrazil Hroššo – který zvládl celý zápas skvěle, hlavně pak v závěru při brejcích Alkmaaru a nákopech za obranu Liberce – bombu Elma z hranice vápna, udeřilo na druhé straně. Budnik se ocitl sám v náběhu po rohovém kopu a srovnal střelou po zemi na 1:1.

Po vyrovnání měl Liberec velký tlak

Od té chvíle začal kolotoč Liberce, ze kterého byli zoufalí nejen domácí hráči, ale i jindy sebevědomý kouč Advocaat. Když hráči nizozemského celku nedotáhli do konce několik nadějných brejků (díky své nemohoucnosti i gólmanu Hroššovi), museli trnout při hlavičce Šurala, i bombě Fleišmana.

V prvním případě se zaskvěl Esteban, ve druhém prosvištěl míč metr od levé tyče jeho branky. Ještě před tím pak domácím pomohl sudí Bojko, který neodpískal jasnou ruku Gouweleeuwa po střele Pimpary. Jako kdyby se ukrajinský sudí chtěl českému klubu pomstít za dvě hodiny staré vyřazení Doněcku od Plzně.

Liberec tak na kýžený vítězný a postupový gól nedosáhl a může litovat nejen dvou neodpískaných penalt – po jedné v každém zápase s Alkmaarem – ale také bránění při obranných standardkách, po kterých inkasoval oba góly. I přesto se dá hodnotit vystoupení skromného severočeského klubu v celém letošním ročníku Evropské ligy jedině kladně.

Spokojený byl i kouč Jaroslav Šilhavý. "Samozřejmě jsme zklamaní, že naše cesta Evropou skončila. Myslím ale, že v dnešním utkání naše mužstvo rozhodně ostudu neudělalo a loučíme se s Evropskou ligou se ctí," řekl po utkání.

Odveta 2. kola fotbalové Evropské ligy:

AZ Alkmaar - Slovan Liberec 1:1 (1:0)

Branky: 19. Viergever - 72. Budnik. Rozhodčí: Bojko - Kornijko, Volodin (všichni Ukr.). ŽK: Gouweleeuw, Viergever, Lewis - Coufal, Šural, Budnik. První zápas: 1:0, postoupil Alkmaar.

Alkmaar: Esteban - Reijnen, Gouweleeuw, Wuytens, Viergever - Gudelj, Ortiz, Elm - Beerens (87. Poulsen), Jóhannsson (75. Lewis), Gudmundsson. Trenér: Advocaat.

Liberec: Hroššo - Coufal, Kováč, Rajnoch, Fleišman - Šural, Pavelka, Rybalka, Jarolím (69. Pimpara), Frýdek (31. Douglas) - Budnik (83. Kolár). Trenér: Šilhavý.