Forlán zřejmě pohřbil šance Jižní Afriky na postup

Skupina A: JAR - Uruguay 0:3 (0:1)
Diego Forlán se raduje z gólu
Diego Forlán se raduje z gólu | Foto: Reuters

Praha - Diego Forlán a spol. se postarali o to, že Jihoafrická republika jako první pořadatelská země v historii s nejvyšší pravděpodobností nepostoupí ze základní skupiny do dalších bojů.

Uruguay, za níž dal dva góly právě Forlán, naopak po výhře 3:0 udělala velký krok k postupu do osmifinále.

O situaci ve skupině A hodně napoví čtvrteční zápas mezi Francií a Mexikem, který začíná v 20:30.

První šok je tu. Španělsko prohrálo se Švýcarskem 0:1
Del Bosque: Nic nevzdáváme, dokážeme dvakrát vyhrát
Chile v pohledném utkání porazilo Honduras 1:0

Zlomovým momentem zápasu byla situace z 76. minuty, kdy byl po faulu na útočníka Uruguaje Luise Suáreze v pokutovém území vyloučen brankář Jihoafričanů Khune. Nařízenou penaltu proměnil Forlán, čímž zvýšil na 2:0 a definitivně zlomil odpor soupeře.

Domácí výběr, který přišel o sérii 13 zápasů v řadě bez prohry, má po dvou zápasech na kontě jeden bod a k postupu do další fáze by mu musela pomoci velká souhra okolností.

Po tradičním úvodním oťukávání udeřil v 24. minutě zčistajasna útočník Atlétika Madrid Forlán, který napřáhl z dvaceti metrů a s pomocí teče obránce Mokoeny zapadl míč obloučkem za bezmocného Khuneho.

Uruguajci byli poté lepším týmem a jen díky špatné koncovce se jim nadařilo náskok zvýšit. Rozhodl tak Forlánův gól z penalty, v páté minutě nastavení pak skóre do prázdné brány uzavřel Álvaro Pereira.

Ztrátu většiny nadějí na postup pochopili i domácí diváci, kteří po druhém gólu houfně opouštěli stadion.

MS ve fotbale - skupina A:

JAR - Uruguay 0:3 (0:1)
Branky: 24. a 80. z pen. Forlán, 90.+5 Á. Pereira. Rozhodčí: Busacca - Arnet, Buragina (všichni Švýc.). ŽK: Dikgacoi, Pienaar. ČK: 76. Khune (všichni JAR). Diváci: 70.000.
JAR: Khune - Gaxa, Masilela, Khumalo, Mokoena - Letsholonyane (57. Moriri), Dikgacoi, Pienaar (79. Josephs), Modise, Tshabalala - Mphela. Trenér: Parreira.
Uruguay: Muslera - Lugano, Godín, Fucile (71. Á. Fernández), Á. Pereira - M. Pereira, Pérez (90.+1 Gargano), Arévalo, Cavani (89. S. Fernández) - Forlán, Suárez. Trenér: Tábarez.